AKDENİZ'İN 2019 HOTEL YORUMLARI KARNESİ - Turizm Dosyası

SABİHA GÖKÇEN'DE UÇAK PİSTTEN ÇIKTI, ÜÇE AYRILDI: 3 ÖLÜ

Okuduğunuz haber
AKDENİZ'İN 2019 HOTEL YORUMLARI KARNESİ

PEGASUS HAVA YOLLARI GENEL MÜDÜRÜ NANE:ACIMIZ ÇOK BÜYÜK!

Anasayfa   /    Araştırma - İnceleme    /    AKDENİZ'İN 2019 HOTEL YORUMLARI KARNESİ

AKDENİZ'İN 2019 HOTEL YORUMLARI KARNESİ

Türkiye'de 2019 yılı turizmde pek çok alanda rekorların yılı oldu.

ARAŞTIRMA - İNCELEME      06 Subat 2020 - 09:18     0

AKDENİZ'İN 2019 HOTEL YORUMLARI KARNESİ

Webius Digital tarafından yapılan araştırmaya göre,sSektör olarak başarılı bir sınav veren turizm, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in verilerine göre 2019'da toplam 51.7 milyon ziyaretçi ve 34.5 milyar dolar turizm gelirine ulaştı.

Dünyadaki Online Yorum Sayıları

Dünyadaki toplam online yorum sayısında Google'ın üstünlüğü 2019 yılında da devam etti. Alınan yıllık yorum sayısında 2017'de bir önceki yıla göre %300 büyüme kaydeden Google, 2018 yılında da dünya çapında toplam yorum sayısını %100 oranında arttırarak açık ara birinci olmuştu. 2019 yılında önceki yıllardaki kadar olmasa da çift haneli büyüme yaşayan Google bu alandaki çıkışını sürdürdü.

2020 yılında da agresif büyüme hedeflerine yol alan Google karşısında geçmişin bu alandaki en büyük devleri olan TripAdvisor, Expedia ve Booking gibi siteler toplam yorum sayılarında artış yakalasalar da Google'ın yakaladığı oranda büyüme kaydedemediler. Online yorumlarda geçmişin en büyüğü olan bu 3 firmayı 2020'de Google'a karşı çok daha zorlu geçecek bir yarışın beklediği muhakkak.

Mobil Cephesi Hız Kazanmaya Devam Ediyor

Mobile kayış 2019 yılında da devam etti. Statista'ya göre 2014 yılında %34 seviyesinde olan mobil platformlardan yapılan Google aramaları 2019 yılında %60 seviyesine ulaştı. Otel rezervasyonlarında ise teknoloji üstünlüğü olan OTA'lar otel sitelerine göre çok daha hızlı büyüme kaydediyor.

OTA'lardaki toplam rezervasyonların %40'a yakını mobil üzerinden yapılırken direk rezervasyonlarda bu oran %10'lara kadar düşüyor. Otelcilerin mobile kayışın getirilerinden en iyi şekilde faydalanabilmesi için web sitelerini mobile platformlara optimize olarak yenilemeleri çok büyük önem arz ediyor.

Akdeniz Bölgesinde 2019 Online Yorum Rakamları

Akdeniz bölgesindeki otellere gelen toplam yorum sayısı yaklaşık 850.000 ile bir önceki yıl ile neredeyse aynı seviyelerde kaldı. Yorum yanıtlama oranı ise %5'lik artışla %50'nin biraz üzerinde gerçekleşti. Yorum cevaplama oranı istatistiklerini aşağıya çeken en önemli platform ise Google oldu. Toplam yorum sayısının neredeyse %40'ına ulaşan Google yorumlarının sadece %41'i oteller tarafından yanıtlandı. Otellerin TripAdvisor ve HolidayCheck platformlarına gelen yorumları ise %70 ve üzerinde oranlarla yanıtladıkları görüldü.

Akdeniz Bölgesinde Online Yorum Puanları

ReviewPro tarafından geliştirilen ve otellerin online itibar ve memnuniyet değerlendirmesini yapan GRI endeksine göre 2019 yılında Akdeniz bölgesindeki otellerin ortalama puanlarında 0.5 puanlık bir artış yaşandı. Tüm Akdeniz bölgesindeki tesislerin ortalaması %83'ün biraz üzerinde gerçekleşti.

2017: %83.1 (Yaklaşık 600.000 yorum)
2018: %82.6 (Yaklaşık 850.000 yorum)
2019: %83.1 (Yaklaşık 850.0000 yorum)

Departman Bazında İstatistikler

Otellerin GRI puanlarının Antalya içindeki bölgelere göre değerlendirmesinde uzun yıllardır olduğu gibi Belek bölgesinin ön plana çıktığı görüldü. 100.000 ve üzeri sayıdaki yorumlar dikkate alındığında departmanlar bazında en yüksek puanlar "lokasyon" ve "yiyecek&içecek" olurken "oda" kategorisi bir önceki yıl olduğu gibi en düşük puanda kaldı. Tüm departmanlar arasında "eğlence" kategorisi ise önceki yıla göre düşüş yaşayan tek departman oldu.

Diller Bazında Yorumlar

Metin içeren yorumlar içinde Türkçe yorumların kış aylarında en büyük paya sahip olduğu gözlendi. İlkbahar ve sonbahar aylarında Almanca yorumların tüm yorumlar içinde en yüksek paya ulaştığı görülürken Haziran ve Temmuz aylarında Rusça yorumların zirve yaptığı görüldü.

Platform Bazında Diller

TripAdvisor, Booking ve Google'da Akdeniz Bölgesi otelleri hakkında yazılan yorumlarda Google'ın Türkçe ve Rusça yorum ağırlıklı, TripAdvisor'ın ise Türkçe, İngilizce ve Rusça ağırlıklı olduğu görülüyor. Booking.com'a gelen yorumlarda ise en büyük payın "Diğer" dillere ait olduğu görülmekte.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ