ALANYA'NIN YENİ SLOGANI,''ENGELSİZ KENT'' - Turizm Dosyası

ORTA ASYA VE TÜRKİYE OTEL YATIRIM KONFERANSI

Okuduğunuz haber
ALANYA'NIN YENİ SLOGANI,''ENGELSİZ KENT''

SEÇİM AYDIN YAZIYOR, '' EVLİYA ÇELEBİ'Yİ ANMA YILINDA EMITT İSTANBUL ''

Anasayfa   /    Röportajlar    /    ALANYA'NIN YENİ SLOGANI,''ENGELSİZ KENT''

ALANYA'NIN YENİ SLOGANI,''ENGELSİZ KENT''

RÖPORTAJLAR      05 Subat 2011 - 10:43     2

ALANYA'NIN YENİ SLOGANI,''ENGELSİZ KENT''

Turizmde rekabet sürerken, Alanya bu rekabetin neresinde?


Turizmdeki yarış, birçok rekabetçi ortamda devam ediyor. Bir, ülkeler arasında yarış var, bir de ülkenin kendi içinde bölgesel yarış var. Alanya hakikatten, kendisini küllerden yarattı. Alanya’nın konumunu her zaman farklı değerlendirmek lazım. Turizm destinasyonu, hazinenin, devletin belirlediği turizm alanları ki;  işte bun alanlar arasında Boğazkent, Kundu gibi yerleri sayabiliriz ve onlar çok gelişti. Golf’te tema olarak bir Belek Bölgesi oluştu. Bu konuda koşu çok olmaya başladı. Alanya ise bu gelişimini alt yapısı ve üst yapısı ile şehir olarak yaptı. Ama akşamdan sabaha turizmdeki bu koşma çok hızlı olduğu için, artık yeni bir sayfanın açılması gerekiyor Alanya’da.
 
 

Nedir efendim bu Alanya’nın yeni sayfası?

Biz bu yeni sayfayı Alanya’da şöyle aştık. Alanya bu döneme gelene kadar diğer bölgelerin yapamadıklarını daha önce yapmıştı. Neydi bu yapılanlar? Meslek örgütlenmeleri, sivil örgütlenmeler, şehrin sahipleri yani hem devlet tarafı, hem seçilmiş Belediye tarafı organizasyonunda bir birlik sağlandı. Bu arada kıt kaynaklarla tanıtımını tek elden yaptı.  Koşuşturmasını tek elden yaptı ve bunu da birlik içinde yaptı. Alanya’nın başarısı da buradan geliyordu. Koordinasyonlu gitti. Ve bu sorumlu arkadaşlarımız Alanya’nın 60 km. lik alanının tümüne sahip çıktılar. Şimdi bundan sonra turizmde trendler ve şartlar çok çabuk değişiyor. Yolcu sayısı, talepler, istekler çok hızlı değişiyor. Alanya bundan sonra ne yapacak. Tabii ki bizimde bu gelişen gündeme göre, bir eylem planımız var.
 
 

Eylem planınızdan bizleri de bilgilendir misiniz?

Bu eylem planının başlıklarına baktığınızda öncelikle, Alanya bu iki senelik orta vade içinde şöyle bir slogan taşıyacak. “Engelsiz Kent”. Dünyada engelli tanıtımında hamileler engelliye giriyor. Fiziki engelliler var. Yaşlılarımız engelliye giriyor. Ve böyle de bir potansiyel var Avrupa’da. Biz bundan sonra bu potansiyeli yurt dışında, kışın ölü sezonda ve ön ve arka sezonda çekebilmek için bu sloganla piyasaya çıkacağız. Bakanlıkla da görüşüyoruz ve bu konuda bu slogan ile de oldukça iddialıyız. Ve bu sloganın altında da iddialı bir tema var. Nedir bu tema diye soracak olursanız? Şehrin bir kere bu alt yapıya hazırlanması gerekiyor. Otellerin bu altyapıya hazırlanması gerekiyor. Ve zihniyetin bu altyapıya hazırlanması gerekiyor. Bu anlamda biz önce Belediye ve diğer belediyelerle, otelcilerle, Koordinasyonlu olarak bu çalışmaya başladık. Örneğin ne yapıyoruz. Şehrin alt yapısı, yürüme yolları, yaya geçitleri, ulaşım otobüsleri buna göre koordinasyonu sağlanacak. Misafir olarak buraya gelecek olan engelli bir misafirin yola çıktığı zaman bu sorunları yaşamaması gerekecek. Bu yüzden de önce şehrin bu konuda alt yapısı ile çalışmalarına başlandı. Üst yapıda ise, şu a 200’e yakın ALTİD üyesi olan bakanlık belgeli otelimiz var. Bunlardan ALTÜD üyesi olan ve Oba’da bulunan bir otelimizi prototip seçerek, otelini tamamen engelliler için hazırladı. Engellilerin bir de şöyle bir talebi var. Onlar izole tesisler istemiyorlar asılında. Yani günlük hayatın içinde herkes gibi olmak istiyorlar. Bu otelimiz engelliler için hazırlandı derken, buraya normal fiziken sağlam insanlar da gelecekler ama oteline engelli geldiği zaman örneğin, havuzuna girdiğinde sorun olmayacak. Havuzundan çıkıp, plaja gitmesinde bir sorun olmayacak. Bunun için de örneğin Oba Belediyesi ile birlikte örnek bir plaj düzenlemesi yapıyoruz. Yine ALTİD’in doğu ve batı plajlarında hazine belediye protokolü ile 40 adet büfe işletmesi var. Biz Kleopatra plajı ve Keykubat Plajında iki yere denize kadar ulaşan bir engelli bağlantısı yapıyoruz. Yani sadece tekerlikli sandalye için değil, başka engelliler için de info, bilgi verilecek terler oluşturuyoruz. Buraya gelen insanlar tatil kavramı içerisinde, bunlara ulaşabilecek. Yani şehri bun hazırlıyoruz. Bu yarım yamalak yapılabilecek bir proje değil. Bunun için de kendimize bir periyot koyduk ve bu çalışmalara start verdik.
 
 

ALTİD olarak başka ne gibi çalışmalarınız ve projeleriniz var?

Aynı zamanda bu konseptin içinde yaşlılar var. Biliyorsunuz Avrupa 3. Yaş yani kendilerine 55 yaş ve üstü “Best Ager”.  Bunların kendilerine göre bir sosyal çevreleri var. Kendi paylaşımları var. Bunları da buraya çekebilmek için, burada konaklamaları ve sosyal bir yaşam oluşturmaları adına da çalışmalarımız var. Bunun için Otelleri de bu yapıya çekmek istiyoruz. Aynı zamanda Golf turizmi konusunda hazineden, bakanlıktan görüşmeleri sürdürüyoruz. Kongre turizmi için, Alanya’da biliyorsunuz, büyük bir kongre merkezi yapılacak. Bu kongre merkezi toplantıların, buralara çekilmesi açısından önemli bir alt yapı imkanı sağlayacak. Tabii ki en önemli konumuz Gazipaşa Havanalını. Havaalanı devam ediyor. Son dönem Başkanımızın Havaalanına ait söyledikleri, işte acentelerin tekrar beklemeye alması , TAV’ın biraz bu konuda harekete geçememesi , sivil havacılıkta belli izinlerin prosedürlere bağlanması gibi sıkıntılardan dolayı  bunu da beklemeye aldık. Ancak,  eğer Alanya’nın kısa vadede havaalanı sorunu çözülürse , Alanya’nın doğusu ve batısı için Golf alanları için gerekli izinler  alınırsa ve Avrupalıya hitap eden değişik bu projeler hayata geçirilirse ben inanıyorum ki, Alanya tekrar öne çıkacak. Rekabet sonsuz . Kaynaklar kıt.  Ama o kıt kaynakları Alanya her zaman iyi kullandı. Kendisi yaratı yine kendisinin yaratıcığını düşünüyorum.

ALTİD’in eğitim konusundaki çalışmaları için neler söyleyeceksiniz?

Eğitim konusu. Eğitim konusunu çok önemsiyoruz. İşte meslek standartları. Bu konuda da derneğimiz diğer dernekler ile çalışmalar yapıyor. Eğitim sonsuz tabii ki. Fakat kalifiye personel sıkıntısı var. Oturduk ve dedik ki. İşte turizmciler dünyanın her yerine gidiyor. Aslında Alanya’dan çıkmış ve dünyanın her yerine dağılmış çok ciddi bir personel portföyü var. 80’li yıllarda turizme ilk organize başlayan bölge . Aslında Alanya’da kalifiye personel var. Vardı ve bundan sonra da olacak. Bir örnek vereyim. Kısa süre önce fuar için Oslo’daydım. Orada bizi,  kayak pistine yakın çok güzel otantik bir restauranta götürdüler.  Ve burada restaurant şefi Alanya’lı bir çocuk çıktı. Kendisi Gastronomi bilgisini almış, üniversite mezunu . Yani böyle örneklerden her yerden vardır ama biz önemli olan bu insan gücünü tekrar Alanya’ya döndürebilmemiz. Ve bunları eğitim sürecinin içine katabilmek. Yine böyle bir projemiz var. Tüm bunların dışında bakanlık ile yürüyen projelerimiz var. Yine bir diğer projelerimizden bir tanesi de Ertuğrul Firkateyninin sergisini Mayıs ayında Alanya’da yapmak. Ve karşılığında da 2012 de Japonya’da karşı ayağını yaparak Japon pazarına girmek. Biliyorsunuz Japon pazarı sıcağı sevmeyen, kültür ağırlıklı bir Pazar. ALTİD olarak Belediye, Ticaret odası ve diğer kurumlar ile birlikte kültürel değerleri de öne çıkaracak bir çalışmaya başladık. Bu da Japon pazarı için faydalı olacaktır. Buradan herkese güzel bir sezon diliyorum.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

Toplam 2 yorum yapılmış.

MEHMET KORKMAZ
Daha önce beraber calısma imkanı buldugum degerli genel müdürüm,herzamanki gibi farklılıklar yaratmakta ve olaganüstü cabasıyla Alanya'ya yeni bir yapılasma getirmektedir,kendisini bu duyarlı davranısından dolayı kutlar,yeni yetişen turizmcilerede büyük örnek olmuştur,calısmalarınızda basarılar diler,yeni projelerinizle insanlıga destegınızı herzaman canı gönülden destekliyoruz.SAYGILARIMLA
9 Yıl önce
neriman sarı
Gülçin hanım 14 yıldır alanyada yaşayan biri olarak sizin tüm çalışmalarınızı yakınen takip etmekteyim siz örnek bir türk kadını iyi bir turizmci ve idealist ruhunuzla yapamayacağınız bir şey yok . Engelsiz Alanya projeside sizin katkılarınızla amacına ulaşacağına inanıyorum . İyiki varsınız .
10 Yıl önce

GÜNÜN MANŞETLERİ