ARTAN ELEKTRİK MALİYETLERİ KONAKLAMA SEKTÖRÜNÜ ETKİLİYOR! - TURIZM DOSYASI

FİRUZ BAĞLIKAYA:BU BİR OPERASYON!

Okuduğunuz haber
ARTAN ELEKTRİK MALİYETLERİ KONAKLAMA SEKTÖRÜNÜ ETKİLİYOR!

NEVŞEHİR'DE TURİZM DESTİNASYONU ÇALIŞTAYI

Anasayfa   /    Haberler    /    ARTAN ELEKTRİK MALİYETLERİ KONAKLAMA SEKTÖRÜNÜ ETKİLİYOR!

ARTAN ELEKTRİK MALİYETLERİ KONAKLAMA SEKTÖRÜNÜ ETKİLİYOR!

Çanakkale Turistik Otelciler, Yatırımcılar, ve İşletmeciler Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer yaptığı açıklamada, “ Artan elektrik enerjisi maliyetleri konaklama sektörü üzerinde çok önemli bir yük üretmektedir” diyerek konuya dikkat çekti.Armağan Aydeğer artan elektrik enerjisi maliyetlerinin sektöre ciddi bir yük bindirdiğini, Turistik konaklama sektörünün ticarethane elektrik tarifesinden %10 civarı daha düşük olan ‘Sanayi Elektrik Tarifesi’ üzerinden faturalandırılmasının hayati önem arz ettiğini belirtti.

HABERLER      14 Agustos 2018 - 09:47     0

ARTAN ELEKTRİK MALİYETLERİ KONAKLAMA SEKTÖRÜNÜ ETKİLİYOR!

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer’in açıklaması şöyle:

Artan elektrik enerjisi maliyetleri konaklama sektörü üzerinde çok önemli bir yük üretmektedir. Serbest elektrik dağıtım firmalarının tamamı artan maliyetler nedeniyle indirimli elektrik dağıtımı antlaşmalarını sona erdirmekte veya sözleşmelerini uzatmamakta, müşteri portföylerini kapatmaktadır. Geçmiş süreçte serbest dağıtım şirketlerinden indirimli elektrik alan turistik tesislerimiz, artık ticarethane fiyat tarifesi üzerinden bedel ödemeye başlamıştır.
 2009 yılında uygulamadan kalkan 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu 16. maddesine göre Turizm Bakanlığına bağlı tesisler o bölgenin en düşük elektrik, doğalgaz ve su ücretini öder olarak belirtilmekteydi. 55 yan sektöre can veren ülkemizin lokomotif sektörü olan turizm, ülke içi istihdama katkısı % 8 civarındadır.  Turistik konaklama alt sektöründeki yatırımların en küçüğü dahil milyon USD seviyesindedir. Yüksek istihdam kaynağı olmanın yanı sıra, bacasız sanayii olarak anılan turizm sektörü gerek döviz girdisi ve ürettiği katma değer ile ülke ekonomimize ve sosyal hayatına çok önemli bir katkı sunmaktadır
Turizm sektörünün sürdürülebilir büyümesi ve katma değer gücünün devamı için, önemli giderlerimizden biri olan elektrik enerji maliyetlerimizin rekabetçi olması çok önemlidir. Mevcut durumda, turistik konaklama tesislerinin tabi olduğu ticarethane tarifesi sanayi elektrik tarifesinden %10 civarı daha pahalıdır.
Bu nedenle sanayii kuruluşlarına uygulanan ‘sanayii elektrik tarifesinin’, bacasız sanayi olarak adlandırılan, ülkemizin önemli döviz ve istihdam kaynağı Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bağlı tesislerimize de uygulanması çok büyük önem arz etmektedir”


Çanakkale Turistik Otelciler, Yatırımcılar, ve İşletmeciler Derneği (ÇATOD) Yönetim Kurulu

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ