AVRUPA SEYEHAT ACENTALARININ '' YENİDEN DOĞUŞU'' - Turizm Dosyası

THE MARMARA ANTALYA'DAN UÇURAN HEDİYELER

Okuduğunuz haber
AVRUPA SEYEHAT ACENTALARININ '' YENİDEN DOĞUŞU''

TUYED: Belediyeleri mesleklere saygıya davet ediyoruz!

Anasayfa   /    Haberler    /    AVRUPA SEYEHAT ACENTALARININ '' YENİDEN DOĞUŞU''

AVRUPA SEYEHAT ACENTALARININ '' YENİDEN DOĞUŞU''

HABERLER      20 Agustos 2009 - 12:03     0

AVRUPA SEYEHAT ACENTALARININ '' YENİDEN DOĞUŞU''
Almanya’da örnek seçilen Nürnberg kentinde yapılan bir araştırmaya göre, Almanlar, tekrar klasik seyahat acentasına dönüş trendine girdiler. Nürnberg’de yayınlanan yerel ve ulusal gazetelerin ve seyahat acentalarının yaptıkları anket ve araştırmalar sonucunda ortaya çıkan gerçek şu: Tatil rezervasyonlarında, İnternete güven zayıflıyor.
Nürnberger Nachrichten’ gazetesi, “Tüketici, internette daha fazla ürün seçeneği bulabileceğini düşünüyor. Ama birkaç kez kötü tecrübe edindikten sonra, birebir muhatap bulabileceği seyahat acentasına geri dönüyor” diye yazıyor ve son dönemlerde internet ortamında yapılan tatil rezervasyonlarında yaşanan sorunların artmasına dikkat çekiyor.
Almanyanın Röthenbach Alışveriş  merkezinde bulunan ‘Reiselust’ isimli seyahat acentasının yetkilisi Simone Gengler, “Kişilerin bir muhatabı var”  diyerek, donuk bir ekran veya telefon hattında bir türlü cevap veremeyen bir bant kaydı yerine, güleryüzlü bir tanıdık var seyahat acentasında diyor ve kulak veren biri, onun dilinden anlayan biri var diye durumu özetliyor.
Gengler’e göre, internette sayıları  hızla artan isimsiz online acentaların ürün yelpazesi ve satış sistemleri, giderek kafa karıştırıyor. Diğer seyahat acentası yetkilileri de benzer görüş bildiriyor: “Bir turizm uzmanı olmamıza rağmen, biz bile kimi zaman online işlemlerinde zorlanıyoruz ve hata yapabiliyoruz, tüketici ne yapsın?”

Gengler, “Biz tavsiye ettiğimiz otellerin çoğunu bizzat tanıyoruz ve gerekirse alternatifler sunabiliyoruz” diyor. 

Hüseyin Baraner, internet acentacılığınada güvenin zayıflama bir başka sebep daha gösteriyor: “Özelikle son yıllarda, kimi internet pazarlamalarında, bazı yanıltıcı  resim, yazı ve diğer bilgi malzemeleri kullanıldı ve bu gerçek müşterileri tedirgin etti”

Turizmde ‘Sürdürülebilirliğin’  şartlarından biri, seyahat acentasıdır

Baraner, turizmde sürdürülebilirliğin en önemli şartlarından biri olarak, seyahat acentalarının varlığını  sayıyor: “Turizmde sürdürülebilirlik için, sosyal ve ekolojik denge ve toplumsal istikrar gibi unsurlar şart ise, klasik seyahat acentalarının mevcudiyeti, danışmanlık, hizmet ve tüketiciyle birebir muhatap olma gibi unsurlardan doğan kontrol etkinliği, turizmde sürdürülebilirlik için şarttır.”

Baraner, daha önce Tourexpi.com’da yayınlanan bir habere değinerek, online kimi acentalarda yşanan talihsiz olayları, tüketicinin ‘korku sıralamasında’ üçüncü sırada olduğunu hatırlattı: “Tatil tüketicisinin, tatille ilgili en çok nelerden korktuğuna bakarsak,

Yüzde 82 - Hastalık, sağlık kaybı
Yüzde 52 – Kriminel saldırı
Yüzde 44 – Ödediği parasının karşılığını alamamak, dolandırılmak
Yüzde 32 – Tatil noktasında aradığı sosyal ve milli gruplarla bir arada olamama
Yüyde 23 – Tatilden sonra işsiz kalma
Yüzde 14 – Uçak kazasına kurban gitme
Sıralamasını bulacağız. Burada üçüncü sırada bulunan korku, online acentacılığıyla doğrudan ilgili. Üstelik bu endişe, giderek büyüyor.”

Baraner’e göre, “Avrupa’da sürdürülebilir acentacılık adına alınan önlemler gereği, klasik seyahat acentasında satılan ürünlerin, yasal statüleri, uçak bileti, dönüş garantisi gibi birçok etken, birden çok makam tarafından sürekli ve sıkı kontrol ediliyor. Daha önce tedirginlik yaşamış tüketiciler, bu kontrollerin getirdiği garantiler sayesinde, tekrar seyahat acentasına dönecekler. Avrupa seyahat acentaları, bir ‘Yeniden Doğuş’ yaşayacaklar”.  

Nürnberg’deki başka bir seyahat acentası çalışanı ise şu noktaya dikkat çekiyor: “Yaşı, cinsiyeti, fiziksel ve zihinsel durumu gereği özellikleri olan müşteriler, kimi zaman yanlış tercihlerde bulunuyorlar. Bir acenta çalışanı olarak bizim işimiz, tüketiciyi uyarmak. Fark burada; Biz müşteriyi görüyoruz. Ya online acentası? “Siz hamile misiniz, kaç yaşındasınız? Rahat yürüyebiliyor musunuz? Yaşınız kaç? Bu tatil çocuklara veya hastalığınıza uygun olmaya bilir” diyen bir bilgisayar programı gördünüz mü?” diyor ve devam ediyor: Seyahat acentasında, alıcı satıcıyı görüyor ve tersi. Online işlemlerde bu durum sadece tek taraflıdır. Unutmayalım ki, biz bir mal satmıyoruz. Bir hizmet satıyoruz”

Nürnberg’de yayınlanan bir başka yerel gazete, farklı bir soruna parmak basıyor ve “Kimi online seyahat acentalarını hukuki durumu tartışılır. Almanya’da sandığınız ve Alman hukukuna göre işlem yapılacağını beklediğiz bir online acenta, merkez olarak Cook Adalarını seçmiş olabilir. Hukuki işlemler yıllara dağılabilir. Unutmayın ki, genelde internetten kredi kartı aracılığıyla ödeme yapıyorsunuz” diye yazıyor.

‘Reiselust’ acentasının bir başka çalışanı ise, online tatil rezervasyonu yapan tüketicilerin, kolaylıkla ‘ özel kampanya’ ve son dakika indirimleri bulabileceklerini sandıklarını söylüyor ve bunun bir yanılgı olduğuna dikkat çekiyor: “Müşteriler artık bu tür ilanlara kolayca inanmıyor ve daha seçici davranıyorlar. Bu ‘özel indirimleri’ artık acentalarında da, ama daha emniyetli şekilde bulabileceklerini biliyorlar’ diyor.

Nürnberger Nachrichten gazetesi, özet olarak, Almanya’nın Nürnberg kentindeki gelişmeleri, Almanya’da genel bir trend olarak görülebileceğini ima ediyor. Gazeteye göre, internet ortamındaki yasal düzenlemeler, AB genelinde değişmedikçe, Almanya’daki seyahat acentaları önümüzdeki 5-10 yıl içinde bir yeniden doğuş yaşayacaklar.

Gazete, bu konuda yalnız değil. Alman Seyahat Birliği – DRV, daha önceleri de seyahat acentalarının, bu sektörün bir ‘vazgeçilmez’i olduğunu

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ