FETOB, 12. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Okuduğunuz haber
AYVALIK’TA MAVİ BAYRAK TÖRENİ

ZEYTİN AĞAÇLARI DİKTİLER

Anasayfa   /    Haberler    /    AYVALIK’TA MAVİ BAYRAK TÖRENİ

AYVALIK’TA MAVİ BAYRAK TÖRENİ

Türkiye, Mavi Bayrak sayısını arttırdı.

HABERLER      07 Temmuz 2021 - 17:31     0

AYVALIK’TA MAVİ BAYRAK TÖRENİ

TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı) tarafından organize edilen Mavi Bayrak Töreni'nde, yaptıkları En İyi Çevre Eğitim ve Bilinçlendirme Etkinlikleri* nedeniyle; Antalya Büyükşehir Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi, Fethiye Belediyesi, Kuşadası Belediyesi, Alanya Belediyesi,CrystalHotels,Lara Barut Collection Otel, DBTH By Hilton Bodrum Işıl Club Resort,D-Marin Göcek veMilta Bodrum Marina’yaödül verildi.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı'nın (TÜRÇEV) düzenlediği Mavi Bayrak ödül töreni bu yıl06 TemmuzSalı günüAyvalık PaşalimanıHalk Plajı’nda yapıldı. Mavi Bayrak ödül törenineBalıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Kültür ve Turizm, Sağlık, Çevre ve ŞehircilikBakanlıkları temsilcileri, Sahil Güvenlik Komutanlığı,IMEAK Deniz Ticaret Odası, Deniz Turizmi Birliği, Mavi Bayrak Ulusal Jüri üyeleriile Mavi Bayrağı taşıyan ve taşıyacak olan tesis yöneticileri, İlçe kaymakamları,Belediye Başkanları, TÜRÇEV Başkanı ve yöneticileri katıldı.Törende, En İyi Çevre Eğitim Etkinlikleri plaketlerini almak üzere Fethiye Belediyesi Başkanı Alim Karaca, Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal, Alanya Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Yenialpve Kuşadası Belediyesi Başkan Yardımcısı Özgür Batçıoğluda hazır bulundular.

Ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı’nın, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda,Dünyada 50 ülkede uygulandığını belirten TÜRÇEV başkanı Rıza Tevfik Epikmen:
“Çevrenin ve halk sağlığının korunmasına yönelik kriterleri barındıran, dünyada halk nezdinde en çok bilinen ve güvenilen Mavi Bayrak Ödülü, iklim değişikliği-biyolojik çeşitlilik kaybı ve kirliliklerin mücadelesi zor bir boyuta geldiği günümüzde ve salgın nedeniyle dünya genelinde olumsuz etkilenen turizm sektöründe bu dönemde önemli bir rol üstleniyor. Deniz, kum, güneş ağırlıklı gerçekleştirilen kıyı turizminde Uluslararası Mavi Bayrak ödüllerinin, insanların turizm tercihlerine katkı sağlamasının yanında çevre koruma çalışmalarına destek verdiğini düşünüyoruz.  Ülkemizin en önemli STK’larından biri haline gelen TÜRÇEV, turizm bölgelerinde her yıl çevre duyarlılığı, eğitime katkı projeleri ve Mavi Bayrak artırımı ile ülkemizin Dünya’da turizmde ilk sıralara gelmesine de katkı sağlıyor.

Çevre, sağlık ve hijyen koşullarının en üst seviyede tutulduğu bu dönem içerisinde Mavi Bayraklı plajlarda deniz suyunun mikrobiyolojik olarak kontrol edilmesi, plaj ve donanımlarının temizliği, can güvenliği ve çevre yönetimine dair pek çok kriteri barındırması, tüm bu kriterlerin denetim altında tutulması, Uluslararası turizm camiası için önemli güvence alanları olacaktır. Ülkemizin Mavi Bayrak sayıları açısından dünyadaki başarısı bu anlamda önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Mavi Bayrak’ı almak zor kaybetmek ise çok kolaydır. Bunun için sürekli çalışmak, çevre ve sürdürülebilir turizm eğitimini en başa koymak gerekir. Bu nedenle, Mavi Bayrak Ödülü alan plaj, marina, yat ve turizm teknelerinin yanında, salgın döneminde dahi çevre eğitimi ve bilinçlendirmeye önem veren, sürdürülebilir bir yaşam için emek veren ve en iyi örnekleri sergileyen EN İYİ ÇEVRE EĞİTİM ETKİNLİKLERİ ÖDÜLÜNÜalanları çabaları için kutluyorum.''dedi.

2020 yılında ülkemizde 486 plaj, 22 marina ve 7 yatta Mavi Bayrak dalgalanırken, bu sayı 2021 yılında 519 plaj, 22 marina, 6 yat ve 10 turizm teknesine ulaştı. 2021 yılında plaj bazında ülkemiz 614 plajı bulunan İspanya ve 545 plajı bulunan Yunanistan’dan sonra 3. sırada yer almaktadır.

2021 yılında ülkemizde otel, marina, yat ve turizm teknelerinde dalgalanacak Mavi Bayraklı Tesisleri temsilen TÜRÇEV tarafından organize edilen törende tüm Mavi Bayrak alan tesisler adına göndere Mavi Bayrak çekildi.

Mavi Bayrak Programının Uluslararası Koordinasyonu, merkezi Kopenhag’ta bulunan “Foundation forEnvironmentalEducation (FEE)“ tarafından yürütülmektedir. “Türkiye Çevre Eğitim Vakfı”, bu kuruluşa Ülkemizi temsilen 1993 yılında üye olmuş ve geçen süre içerisinde Mavi Bayrak programının yanında, FEE koordinasyonunda yürütülen dört uluslararası programı (Eko-Okullar, Çevrenin Genç Sözcüleri, Okullarda Orman, Yeşil Anahtar) daha yürütmeye başlamıştır. Bu programlar ile çevrenin korunması ve çevre bilinci oluşturulması hedeflenmektedir.

En İyi Çevre Eğitim ve Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü

Mavi Bayrak Ödülü’nün korunması, bulunduğu yöresinde çevresel bilinçlenmenin artmasına bağlıdır. Kriterler arasında bulunan çevre eğitimi ve bilinçlendirme etkinliklerinin etkili ve doğru bir şekilde yapılmasını temin etmek amacıyla 2001 yılından bu yana her yıl Mavi Bayrak başvuru dosyaları içerisindeki çevre eğitim etkinlikleri ek dosyasının değerlendirmesi, TÜRÇEV tarafından koordine edilen Mavi Bayrak En İyi Çevre Eğitim Etkinlikleri Jürisi tarafından yapılmaktadır.
Yaşadığımız salgın nedeniyle değerlendirme;Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Doğa Koruma Merkezi’nden oluşan Jüri Üyeleri ile online ortamda gerçekleştirilmiştir.

Yapılan değerlendirme sonucunda aşağıda isimleri belirtilen plaj kategorisindeki beş belediye, dörtotel grubu, ve marina kategorisinde de üç marina, 2020 yılında Mavi Bayrak Programı kapsamında yaptıkları çevre eğitim etkinliklerinin kapsamı, niteliği ve dosyalama açısından ödüle layık görülmüştür.

PLAJ KATEGORİSİ    (Belediye)

Antalya Büyükşehir Belediyesi
Muratpaşa Belediyesi
Fethiye Belediyesi
Kuşadası Belediyesi
Alanya Belediyesi

Otel-Turizm Birliği

Barut Lara Otel
CrystalHotels
MP Aquaworld Belek
DTBH by Hilton Bodrum Işıl Club Resort

MARİNA KATEGORİSİ
D-Marin Göcek

Törene ev sahipliği yapan Ayvalık Belediyesi Başkanı Mesut Ergin,Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz veBalıkesirValisi Hasan Şıldak’a teşekkür plaketi verildi. En İyi Çevre Eğitim Etkinlikleri Ödül plaketini almak üzere Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal, Fethiye Belediyesi Başkanı Alim Karaca, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Özgür Batçıoğlu, Alanya Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Yenialp, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Çevre Danışmanı Lokman Atasoy da törene katıldırlar.

Tören sonunda, ülkemizde 2021 yılında ödüle hak kazanan tüm plaj, marina ve yatları temsilen Mavi Bayrak göndere çekildi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ


TIES Awards Ceremony Best Media Partner Ödülü