EKO-TURİZMİN YENİ CENNETİ: ERSİZLERDERE - Turizm Dosyası

CHILL OUT MÜZİĞİN DEV İSMİ HED KANDIVOYAGE'LARDA

Okuduğunuz haber
EKO-TURİZMİN YENİ CENNETİ: ERSİZLERDERE

WOW ISTANBUL'DAN BASIN MENSUPLARINA YELKEN EĞİTİMİ

Anasayfa   /    Gezi - Yorum    /    EKO-TURİZMİN YENİ CENNETİ: ERSİZLERDERE

EKO-TURİZMİN YENİ CENNETİ: ERSİZLERDERE

GEZİ - YORUM      03 Agustos 2010 - 20:28     2

EKO-TURİZMİN YENİ CENNETİ: ERSİZLERDERE

Ersizlerdere’nin eko-turizm geleceği çok parlak

 
Ersizlerdere’nin sahip olduğu potansiyeli ile eko-turizm geleceğinin çok parlak olduğunu kaydeden Ersizlerdere Yarımlaşma Dayanışma Ekonomik Kalkınma Eğitim ve Ekoturizm Derneği Başkanı Mustafa Çağır, şunları söyledi:
“Ersizlerdere’nin mevcut turizm potansiyelinin yanı sıra, son yıllarda ulaşımında kolaylaşmasıyla, turizm geleceği çok parlaktır. Dernek olarak, ilk beş yılda Ersizler veErsizlerdere’yi kapsayan, on yılda Küre’yi, yirmi yılda Kastamonu’ya umut olacak projeler hazırlıyor, fikirler üretiyoruz. Çabamız 17 yıl içersinde, 1500 kişinin istihdam edildiği bir sistem kurmaktır. Ersizlerdere ekoturizm için yapılan her yatırımın gerçekleşecek her projenin istihdama dönüşecek ve gelecek için umut kaynağı olacak başarının yerinde görülebileceği bir bölgedir. Görüşmelerimiz ve çalışmalarımız devam etmektedir.Toplumun her kesiminden büyük ilgi ve destek gördüklerini taktirle karşılandığını projelerimizin gerçekleşmesi için Ersizlerdere muhtarı Mustafa Canbaz ve Ersizler muhtarı İrfan Kaya’nın yoğun çaba göstermektedirler. Ersizlerdere’nin tanıtımı için 2000 adet broşür hazırlattık. Ersizler ve Ersizlerdere’nin tanıtımı doğal güzelliklerimizi görmek ve gezmek için gelenlere yardımcı olmak amacıyla, köylerimizde yaşayan 20 arkadaşımızı kafeteryalarımızda görevlendirdik. 06 Haziran 2010 tarihinde bu arkadaşlarımızın gelen misafirlerimizle daha etkili iletişim kurabilmesi için eğitim semineri düzenledik. Bu arada özetle; Dernek olarak amacımız; göçü önlemek, mevcut nüfusu korumak, çalışmak isteyen her bir bireyi projelerimize dahil ederek gelir etmesini sağlamak yaşam standartlarını yükseltmektir.”
Ersizlerdere’ye olan ilginin her geçen gün arttığını belirten başkan Mustafa Çağır, bölgenin, doğa tutkunlarının macera severlerin, fotoğrafçıların büyük ilgisini çektiğini ve tur firmalarının günü birlik turlar düzenlediğini açıkladı.
 
 

Ersizlerdere’nin en önemli sorunlarından biri, konaklama sorunudur

 
En önemli sıkıntılardan birinin konaklama olduğunu kaydeden Mustafa Çağır, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu eksikliğin giderilebilmesi için Kastamonu Valiliğimize 50 kişinin konaklayabileceği bir konak yapımı için müracaat ettik. İnşallah, olumlu sonuçlanacağı kanaatindeyiz.
Konağın yapılması halinde, bölgemizdeki turizm potansiyelinin artacağını Ilgaz üzerinden Doğu Karadeniz’e geçen tur firmalarının, güzergahının değişeceğini, yeni bir alternatif güzergah oluşacağını Kastamonu’muzun ve güzergah üzerindeki ilçelerimizde yerli ve yabancı ziyaretçileri daha fazla misafir etmeyi istiyoruz. Konağın yapılması, ekoturizmin gelişmesinde Kastamonu’ya olan ilginin artmasına da katkı sağlayacaktır. Bölgemizde üretilen doğal ürünlerin satışı için bir pazar haline gelecektir. İstihdam sağlayacak bölgemizin kalkınması için en önemli adım atılmış olacaktır”
 

Projelerin bir hedefi de: iş sağlamak, istihdam yaratmak, göçü önlemek

 
İlimizde satışa sunulan hediyelik eşya ve el sanatları ürünlerinin % 80’i il dışında üretilmektedir. Küre ve civar köylerde üretilmesi için proje hazırladıklarını hayata geçirilebilirse 400 kişinin istihdam edilebileceğini bu işin bir sektör haline geleceğini söyleyen Mustafa Çağır, bu projeyle, köylerimizdeki mevcut nüfusu koruyarak göçü önlemek istediklerini, gurbetteki dar gelirli ailelerimizi köye dönüşünü hızlandırmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.
 

Ersizlerdere nerededir?

 
Ersizlerdere; Kastamonu ilinin Küre ilçesine bağlı bir köyüdür.
D 765 karayolu üzerinde Küre’ye uzaklığı 8 km İnebolu’ya (sahile)  uzaklığı 20km Kastamonu’ya uzaklığı 67km’dir.Emin Abinin yeri Gökgözler kafeterya Ersizlerdere’nin hoşça vakit geçirebileceğiniz yerlerin başında gelmektedir.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

Toplam 2 yorum yapılmış.

Musa Aydın
[B] ERSİZLERDEREYE ÇOK YAKIN OLAN TELEFİREKTE BURAYA HİZMET GÖTÜREBİLİR,YILLARCA KÜRE MADEN İŞLETMESİNE HİZMET EDEN TELEFİREĞİN ATILDURUMDA DURMASI GELİP GEÇERKEN HEP ÜZMÜŞTÜR YILLARCA YOLCULUKLARIMDA TELEFİREĞİ GÖRDÜĞÜMDE İNEBOLUYA VARDIĞIMI HİSSEDERDİM BUĞÜN SİZLERİN ARACILIĞI İLE YETKİLİLERE DUYURMAK VE EKO TURİZMİN YENİ KEŞFETTİĞİ ERSİZLER DERENİN ÇOK YAKININDA OLUŞU HEMEN BENDE BUNUDA DEĞERLENDİRME İMKANI OLABİLİR AKLIMA İLK GELEN İNŞALLAH BİR YETKİLİ DUYARDA BURADA BİR TÜRİZM PATLAMASI YAŞANIR HEM BÖLGE İÇİN HEMDE GİZLİ CENNET OLAN MEMLEKETİMİZİN NADİDE MEKANLARININ DA GÜN IŞIĞINA ÇIKMASI BİRÇOK KİŞİYE KAZANÇ KAPISI OLACAĞINI UMUYORUM HEMDE DÖRT MEVSİM BİR TURİZME HİTAP EDECEĞİNE İNANIYORUM ÇOK YAKININDA BULUNAN İNEBOLUDA DENİZ KÜREDE KIŞ TURİZMİNE ÇOK MÜSAİT BÖLGEDE ORGANİK TARIMA ÇOK MÜSAİT [/B]
10 Yıl önce
Musa Aydın
[B]MÜKEMMEL BİR YER TAMAMEN BAKİR VE HİÇ DEĞİŞMEMİŞ DOĞA GÜZELLİĞİ OLAN YERLERDEN BİR YER NEDEN KASTAMONULU YATIRIMCILAR EL ATMIYOR HALA ANLAMIŞ DEĞİLİM YAZ VE KIŞ DÖRT MEVSİMLİK TURİZME AÇIK YER ÇEVRESİ ÇOK İYİ DEĞERLENDİRİLİRSE MÜKEMMEL OLUR [/B] [I] ECEVİT ÇORBASI YAPILAN YER,TAMAMEN YÖRENİN SUYU YOĞURDU BAHARATI KEKİĞİ HER HARDE FARKLI KILAN LEZZETTİ ONDAN OLSA GEREK.....[/I] [:D] [:D]
10 Yıl önce

GÜNÜN MANŞETLERİ