EMİN ÇAKMAK:ÖZEL SEKTÖRÜN DAHA ÇOK İLGİSİNİ BEKLİYORUZ! - Turizm Dosyası

KEMER DEĞİŞİM İLE NEFES ALDI!

Okuduğunuz haber
EMİN ÇAKMAK:ÖZEL SEKTÖRÜN DAHA ÇOK İLGİSİNİ BEKLİYORUZ!

ATAV BAŞKANI YELİZ GÜL EGE'YE BAŞARI ÖDÜLÜ

Anasayfa   /    Görüntülü    /    EMİN ÇAKMAK:ÖZEL SEKTÖRÜN DAHA ÇOK İLGİSİNİ BEKLİYORUZ!

EMİN ÇAKMAK:ÖZEL SEKTÖRÜN DAHA ÇOK İLGİSİNİ BEKLİYORUZ!

Halil ÖNCÜ ( ANTALYA ) - 3. HESTOUREX 2019 Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Fuarı ve Kongresi, Aktüel Expo Uluslararası Fuarcılık Ticaret Ltd.Şti. tarafından 04-07 Nisan 2019 tarihleri arasında Antalya Expo Center'de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenleniyor.

GÖRÜNTÜLÜ      05 Nisan 2019 - 21:53     0

EMİN ÇAKMAK:ÖZEL SEKTÖRÜN DAHA ÇOK İLGİSİNİ BEKLİYORUZ!

165 ülkeden 6 bine yakın alım heyeti fuarımıza geldi!

HESTOUREX Danışma Kurulu Başkanı Emin Çakmak, HESTOUREX bünyesinde bu yıl ki hedeflerinin 30 milyar TL ve rekor düzeyde yeni iş potansiyeli sağlamak olduğunu söyledi. 165 ülkeden 6 bine yakın alım heyetinin fuarda görüşmeler yaptığına dikkat çeken Emin Çakmak, “3.Hestoreks’imiz hayırlı uğurlu olsun. Umarım sektörümüze bol kazançlar sağlar. 165 ülkeden 6 bine yakın alım heyeti fuarımıza geldi. 600’e yakın Bloger ve gazeteciyi burada ağırlıyoruz. HESTOUREX çok önemli bir etkinlik. Her zaman söyleniyor, turizmi nasıl 12 aya yayarız diye? Bu yıllardır konuşuluyor. İşte turizmi 12 aya yayabileceğimiz bu platformu yaratmış olduk. Bu fuar Dışişleri bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun düşüncesi ve projesi olarak başladı. İlkini bakanımız sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun himayelerinde gerçekleştirdik. İkinci yılından itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız himayelerine aldı ve yine Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde devam ediyoruz. Dışişleri bakanımızın yanı sıra diğer sağlık, spor, turizm ve sanayi bakanımızın da destekleri devam ediyor. Bütün bu bakanlıklarımızı ilgilendiren bir fuar. Turizm, ülkemizin bacasız sanayisi ve lokomotif ekonomisi. Ülkemizin geleceği turizm! Çünkü, ülkemizde petrol yok, gaz yok ancak doğa var, tarih var, kültürü var, gastronomi var, futbol turizmi var, spor turizmi var, sağlık turizmi var. Dolayısıyla bunların hepsini bir arada bu platformda 4 gün boyunca 165 ülkeyle buluşturup ,50 binin üzerinde ikili görüşmeler gerçekleştiriyoruz , 30 milyar TL’ nin üzerinde ülkemizin ekonomisine katkı sağlamış olacağız. Bu fuarın her yıl yapılması ve devletin sahip çıkması, özel sektöründe sahip çıkması, destek vermesi, desteklemesi, yoğun katılmasını bekliyoruz” dedi.

Emin Çakmak özel sektörün ilgisizliğine sitem etti!

Her yıl olduğu gibi bu yıl da devletin bütün kademelerinin, cumhurbaşkanlığından, bakanlıklara kadar herkesin üzerlerine düşen görevleri fazlası ile yaptıklarını ve desteklerini devam ettirdiklerini dile getiren Emin Çakmak, özel sektörün ilgisizliğine de siteme etti.
Emin Çakmak yaptığı açıklamasında, “Cumhurbaşkanlığımız ve ilgili Bakanlıklarımız ve yetkili kurumlarımız ekonomik tedbirler olmasına rağmen her türlü maddi manevi desteklerini esirgemediler. Ancak buradan özel sektörümüze çok özel bir mesaj vermek istiyorum. Devletimizin sahip çıktığı kadar özel sektörümüz yani turizm sektörümüz bu dönemlerde sahip çıkmadı. Bundan dolayı HESTOUREX’in danışma kurulu başkanı olarak muzdarip olduğumu söylemek isterim. Önümüzdeki yıllarda bu şekilde olmaması gerektiğini ve bu etkinliğin yapılmasının tek nedeninin özel sektörün otelleri, spor tesisleri ve Hastaneleri için yapılan bir etkinlik olduğunu söylemek isterim. Dolayısıyla buraya devletin sahip çıktığından daha çok özel sektörün, özel sektör temsilcilerinin sahip çıkması gerektiğine inanıyorum. Bunu lütfen eleştiri olarak kabul etmeyin bu bir öz eleştiri. Bu özeleştiri doğrultusunda, önümüzdeki yıllarda daha aktif bir katılım sağlayarak, burada milyonlarca TL. harcayıp, yurtdışından getirdiğimiz alım heyetleri ile bu platformda buluşmak üzere katkı ve katılım sağlanmasını bekliyoruz. 12 ay turizmine sadece 4-5 destinasyon değil, 81 destinasyonu genişletmek ve yaymak adına bütün turizm sektörünün, camiasının görevidir. Burada olmak buraya katılım sağlamak önemli bir görevdir. Geleceğimize bırakacağımız güçlü bir turizm sektörü, güçlü bir turizm ekonomisi ülkemizin geleceğine bırakacağı en güçlü sektör ekonomisi olacaktır. Bugün hayatta olan bizler gelecekteki nesillere bırakabilmek için mutlaka bu platformu yıllarca yaşatmamız gerekiyor. Gelecek nesillere de bu bayrağı taşımalarına, bu sektörden ülke ekonomisine katkı sağlayarak istihdam arttırmak ,bölge yatırımlarını arttırmak ve bölgelerimizi tanıtmak bölge ekonomilerine turizm ekonomisine pay almalarını sağlamak, bu görev hepimizin her bireyin her bir turizmcinin görevidir ve bu görevi üstlenmesi lazım. bu görev neticesinde de danışma kurulumuza katılarak katkı yapılmasını bekliyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde omuz omuza devletimiz yetkilileri ile beraber çalışıp, turizm sektörünü 70 milyon turist, 70 milyar dolar değil; 70 milyon turist, 100 milyar dolar, 80 milyon turist 120 Milyar Dolar rakamlarını artık hedeflememiz lazım. Ortalama turist başı 600-700 dolarlardan artık çıkmamız lazım. Kültür ve Turizm Bakanımıza bu konuda katılıyorum. Nitelikli turizm yapmamız lazım. İşte bu fuarımızda bu bakımdan önem taşıyor.9-12 Nisan 2020 de gerçekleşecek olan 4. Hestorex fuarınıza tüm paydaşların şimdiden katılım plakalarını yaparak yerlerini almalarını temenni ediyorum” diye konuştu.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ