EMİN ÇAKMAK: TURİZM GELİRLERİ İHRACAT KAPSAMINDA SAYILACAK! - Turizm Dosyası

KRİZİN ETKİLERİ EN AĞIR KEMER’DE HİSSEDİLECEK!

Okuduğunuz haber
EMİN ÇAKMAK: TURİZM GELİRLERİ İHRACAT KAPSAMINDA SAYILACAK!

MANAVGAT’TAN BİR MİLYON EURO’LUK TANITIM ATAĞI

Anasayfa   /    Haberler    /    EMİN ÇAKMAK: TURİZM GELİRLERİ İHRACAT KAPSAMINDA SAYILACAK!

EMİN ÇAKMAK: TURİZM GELİRLERİ İHRACAT KAPSAMINDA SAYILACAK!

HABERLER      05 Aralik 2015 - 09:16     0

EMİN ÇAKMAK: TURİZM GELİRLERİ İHRACAT KAPSAMINDA SAYILACAK!
Turizm sektörünün ülke ekonomisinde önemli bir kalem olduğunu vurgulayan Çakmak, “Turizm gelirleri ihracat kapsamına alınmasını sağlayarak sağlık ve eğitim turizminde sağladığımız teşviklerden tüm turizm segmentlerinin aynı şekilde faydalanmasını sağlayacağız. Sağlık turizminde sağladığımız teşviklerinin sektöre sağladığı faydayı herkes biliyor. Amacınız sektöre fayda sağlamaksa bu konuların doğru yerlerde savunulması gerekir. Turizm bakanlığına sadece müze biletleri için gidersen ve hakkın olanı almak için eğilip bükülürsen bu konuları konuşamazsın bile. Ülken için, sektörün için bir hedefiniz varsa, konu ile ilgili analizini yaparsın, raporlarını hazırlarsın, eğilmeden bükülmeden bu benim hakkım dersin ve alırsın" dedi.

TEŞVİK BİZİM EN DOĞAL HAKKIMIZ

TÜRSAB’ın yurt dışı fuarlarında yeterince güçlü bir şekilde yer almadığını dile getiren Çakmak, “ Mevcut yönetimin farklı öncelikleri olduğu için yurt dışında sektörün nabzının attığı fuarlardan haberi yok. Ama görüyoruz ki  yıllardır tur operatörlüğü yapan diğer aday arkadaşlar içinde  bu konular çok önemli değil. 18 yıllık  bu yönetim anlayışının bakanlıktan acenta menfaatine bir şey talep etmesi imkansızdır. Çünkü onların çevresinde yer alan  üç beş tane tur operatörü mutlu olduğu için herşey güllük gülistanlık sanıyorlar. Anadolu’daki acenta kan ağlıyor haberleri yok. Kendilerince bir üçgen oluşturdular ‘hep bana rap bana’ mantığı ile vatandaşın gözünde seyahat acentalarını dolandırıcı durumuna düşürdüler. Bizim yönetimiz sadece ve sadece acentaların ceplerini düşünecektir.Yönetime geldiğimizde yurt dışında yapılan turizm faaliyetleri için kesilen faturaların KDV iadesi için çalışmaları başlatacağız”.

TURİZMDE TEŞVİK OLMAZSA OLMAZ

Turizm sektörün var olması için sürekli tanıtımın şart olduğunu belirten Çakmak, “ Bu ülkede hayvancılık sektörü tanıtım ve pazarlama teşviklerden yararlanıyor, tarım sektörü yararlanıyor ama tanıtıma en fazla ihtiyacı olan turizm sektörünün teşviklerden haberi bile yok. Çünkü bizleri temsil eden Birliğimizin Başkanının , 2 Başkanının gündemi başkaydı. Bizler elimizdeki ürünü başkalarına anlatamazsak dünyanın en büyük, en modern tesislerini de kursak da üç sene içinde harabeye döner. Dünyanın 7 harikasını da barındırsan insanlarına anlatamazsan hiç bir önemi yoktur. Bizim yola çıkış amacımız sektör kazanacak, acenta kazanacatır. Bütün projelerimizi acentaların kazanması üzerine kurguladık. Yurt içinde ve yurt dışında yapılan Fuar ve Workshopların teşvik kapsamına alınması için raporlarımızı hazırlayıp ilgili mecralara bunun ülke ekonomisindeki çarpan etkisini anlatacağız. Yurt dışında yapılan çalışmalar için kullanılan uçak bileti, konaklama, fuar ve tanıtım faaliyetleri  için % 70 e yakın oranında teşvik sağlatacağız. Medyada kullanılan reklam çalışmalarını da teşvik kapsamına alacağız” dedi.

İŞ BİRLİĞİ YAPACAĞIZ

2023 hedeflerinde turizm gelirlerin önemli olduğu vurgulayan Çakmak, “ Bizler aynı gemi içindeyiz ,bu hedeflere ulaşmamız için hükümetle iş birliği içinde olmalıyız. Turizmde teşvik kullanmak bizim en doğal hakkımızdır. Teşvikten yararlanan acentacının kazancı ülkenin kazancıdır. Bizim teşvikten yararlanarak  yurt dışında yaptığımız her faaliyet ülkemize döviz girdisi olarak geri dönecektir. Bizler mevcut Bakanımız Sn Mahir Ünal'a bu konunun elzem olduğu raporlar şeklinde anlattığımızda olumlu cevap alacağımıza eminiz. Çünkü sağlık turizminde bunun başardık” dedi

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ