13Aralık2015, 18:25 - Anasayfa // RÖPORTAJLAR Haberi yazdır

EĞLENCE TURİZMİ % 50 BÜYÜYECEK

EĞLENCE TURİZMİ % 50 BÜYÜYECEK

Türkiye'nin eğlence turizminden 12 Milyar Dolar aldığını belirten Tureks Fuarcılık Genel Müdürü Nergis Aslan, sektörün iki yılda yüzde 50 büyüyeceğini söyledi. Aslan, "10 yılda en az 30 tema parkımız olacak" dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İnsanların tüketim alışkanlıklarının değişmesine paralel tatil anlayışları ve beklentileri de farklılaşıyor. UNESCO'nun araştırmasına göre kültür turizminden eğlence ve güneş turizmine doğru yöneliş her geçen yıl artıyor. Sinan Özedincik'in haberine göre, turizm yatırımcılarını yakından ilgilendiren bu durum, eğlence pazarını da büyütüyor. Misafirlerine eğlence ve turizmi bir arada sunmayı hedefleyen yatırımcılar, temapark, su parkları, oyun alanları, golf, spor, animasyon ve benzeri ürünlerle hizmet çeşitliğini artırıyor. Geçtiğimiz günlerde eğlence ve turizm sektörünün oyuncularını buluşturan Atrax Fuarı da eğlence alanlarının turizme katkısını gözler önüne serdi. Sektörün gelişimini Atrax Fuarı'nın organizasyonunu üstlenen Tureks Fuarcılık Genel Müdürü Nergis Aslan anlattı.

 Eğlence turizmi nedir?

Eğlence turizminin önemli bir öğesi tematik parklardır. Dünyanın birçok bölgesinde farklı konular içeren tema parklar inşa ediliyor ve milyonlarca insan sadece bunları görmek için ailece seyahat ediyor. Ülkelere ekonomik ve sosyal fayda sağlayan bu parklar bulundukları bölgeye de kültürel hareketlilik getiriyor.

 Temaparkların maliyeti ne kadar?

Orta ölçekli bir tema park kurmanın bedeli arazi maliyeti hariç 100 milyon euro. Bu yıl fuardaki satışlarda gördük ki 2014'e göre yüzde 10 artış oldu. Firmalar toplamda 100 milyon euro üzerinde iş bağlantısı gerçekleştirdi.

 Türkiye'de temapark gelişimini nasıl görüyorsunuz?

10 yılda en az 30 tema parkımız olacak. Şu anda Antalya'da Rixos'un planladığı büyük bir park var. İstanbul'da iki, Antalya, Gaziantep, Kayseri, Ankara ve Osmaniye'de birer park var. Bize de yeni alan yapmak isteyen birçok kişi müracatta bulunuyor.

 Turizme bunun katkısı ne olur?

Daha çok tercih sebebi olacak. Şu anda çocuklu aileler eğlence ünitelerinin olduğu yerleri tercih ediyor. Eğlence sektörü dünyada 1.9 trilyon dolara ulaştı. Türkiye'de ise pazar 12 milyar dolar. 2 yılda yüzde 50 büyüyeceği öngörülen pazar, 17.5 milyar dolara ulaşacak.

BELEDİYE PARKLARI BİLE TEMA PARK GİBİ

 Tema park yatırımlarında çocuklar mı belirleyici oldu?

Olay, jetonlu oyun gruplarıyla başladı, zamanla ailelerin çocuklarını bırakıp eğlendirdiği bir mekân haline geldi. Ama şimdi o da değişiyor ve tema park eğlenceleri yaygınlaşıyor. Tema İstanbul yapılıyor, Ankara'da yapıldı, Kayseri'de var. Gaziantep'te yapılacak. Birçok yerde de planlanıyor. Artık belediye parklarını bile bir tema park havasında yapıyorlar.

10 TÜRK FİRMASI İHRACAT YAPIYOR

Tema parklar konusunda hangi noktadayız?

Dünyada Paris ve Orlando'daki Disneyland'ler bu işin merkeziydi. Disneyland çocukların görsel dünyasını kapsarken, Florida'da daha çok büyüklere hitap eden parklar yapıldı. Yani eğlence parklarına sadece çocuklar değil büyükler de çekilmeye başlandı. Türkiye'de yeni yeni keşfedilen bu sektörde büyükler ve çocukları kapsayan alanlar oluşturuluyor. Eğlence olgusu da gittikçe renkleniyor. Türkiye'de sadece lunapark üretimi var. 10 firma lunapark alanında ciddi oranda ihracat yapıyor.

 Nerelere ihraç ediyorlar? Ortadoğu, Afrika ve Avrupa'da belirli noktalarda üretimleri var. İtalya'ya da ihracat yapıyorlar. Geçen yıl fuara İran'dan çok yoğun ziyaretçi gelmişti. Firmalarımız İran'a çok iyi işler yaptı. Fuar sonrasında bize "Kazakistan'da eğlence alanı inşa edeceğiz, Türkiye'deki firmaların bilgilerini istiyoruz" şeklinde talepler geldi.

33 ÜLKEDEN 198 KATILIMCI

Katılımcı firma sahiplerinin profesyonel alıcılarla buluştuğu Atrax Fuarı'nda büyük bir iş hacmi oluştu. 33 ülkeden 198 katılımcının yer aldığı fuarda yeni iş anlaşmaları imzalandı. Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ukrayna, Ürdün, Suudi Arabistan, İran, Irak, Cezayir, Fas, Nijerya, Güney Afrika, Tunus ve Kenya ülkelerinden ticari müşavirlikler aracılığıyla alım heyeti programı gerçekleştirildi.

Aynı zamanda "Türk Dünyası Belediyeler Birliği" tarafından desteklenen Atrax'ta bu yıl Türk Cumhuriyetleri ve Balkanlar'da yapılan duyurular sayesinde daha fazla sayıda profesyonel ziyaretçi yer aldı. Nergis Aslan, Türkiye'nin Afrika ile Ortadoğu'nun buluşma noktası haline geldiğini söyledi. ( Kaynak:turizmaktuel )YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TURIZM DOSYASI hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer RÖPORTAJLAR

Tümü

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]