09Eylül2009, 09:58 - Anasayfa // SİZLERDEN GELENLER Haberi yazdır

TURGAY GENÇ YAZIYOR. ''OTELLER AVRUPA VE RUS PAZARINDA SATIŞI DURDURMAKLA HATA YAPIYOR''

TURGAY GENÇ YAZIYOR. ''OTELLER AVRUPA  VE RUS PAZARINDA SATIŞI DURDURMAKLA  HATA YAPIYOR''

Son dönemde yaşanan gelişmeleri kaygı ile izliyorum.Bayram tatili nedeni ile iç pazar misafirini çekmeyi hedefleyen Otellerin Rus ve Avrupa pazarında satışı durdurması Turizmde Ülkemizin uzun vadeli stratejik hedeflerine vurulmuş büyük bir darbe.Allah aşkına Beyler Şapkayı önümüze koyup, gerçeklerle yüzleşelim. İç pazarın canlanması, yerli turiste erken rezervasyon prensibinin benimsetilmesi tabi ki çok önemli. Fakat nisan, mayıs aylarında yapılan rezervasyonlara yapılan indirimlerin adına erken rezervasyon demek abesle iştigal. Bu işin nasıl yapıldığına bakmak için Avrupalı büyük Operatörleri takip etmek gerekiyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Bununla birlikte iç Pazara yönelik çalışan acentelerin yapmış olduğu kontratlara bakarsanız hemen hemen hiçbir acentenin garanti kontenjan kontrat yapmadığını göreceksiniz.

Ayrıca Avrupalı operatörler erken rezervasyonla birlikte, ödemelerini de otellere geçmekteler.

Uzun vadede ülkemizin turizmden sağlayacağı faydalar, yabancı ülkelerden ülkemize gelen Turist sayısı ve elde edilen gelir ile orantılı. Keza ülkemizin hedeflerine ulaşma çabaları her ülkenin yaptığı gibi yurt dışı tanıtım faaliyetleri etrafında şekillenmekte.


Bakanlığımızın en önemli hedeflerinden biri de ülkemizin yurt dışında tanıtılması.

Bu bağlamda araya bayram girdiği için Avrupalı ve Rus operatörlere iç pazarın oteli dolduracağını düşünerek oteli satışa kapatmak kendi bindiğimiz dalı kesmektir.

Bu zihniyete daha önce Çeşme'de Tanık olmuştum.

Otel sahibi fiyatın Düşük olduğunu öne sürerek Tui gibi bir operatörün Çeşme'de gerçekleştireceği ilk kış operasyonunu reddetmişti.

Oysa Çeşme'ye ve Türkiye'ye ne kadar büyük kötülük yaptığının farkında değildi.

Eğer operatörün tekif ettiği fiyatları kabul etseydi ki bu fiyatlar çokta düşük değildi;

(Ortalama, HB, PP 28 Euro, per night)

1- Çeşme ve Otel Avrupa'da Tui'nin kataloglarında yer alacaktı. Bu bir reklam fırsatıydı.

2- Çeşme'ye hareketlilik gelecek bundan esnaf başta olmak üzere tüm halk fayda sağlayacaktı.

3- Otel ve Bölge kataloglara girecek,Tui'ye rakip Operatörlerin gözü Bölgeye çekilecekti.

4- Çeşmeye olan ilgi artacaktı.

5- Otel kışın açık kalacağı için istihdamda süreklilik sağlanacaktı.

Kısacası Çeşme kazanacaktı.

Ama Otel sahibi ne yaptı; Çeşme'yi umursamadı,Kazanacağı parayı hesaplarken uzun vadede Bakanlığın Tüm tanıtım faaliyetlerini bir anda bitirdi.Çok para kazanamayacağını hesaplarken işçiyi evine gönderdi.

Tıpki kısa vadede para kazanmak için Avrupa ve Rus Pazarına kapıları kapatan Satış Pazarlama Müdürlerinin yaptığı gibi.

Değerli arkadaşlar kış doluluklarımızın artmasında, early booking ödemeleri ile otellerin ayağa kalkmasında bu operatörlerin yanımızda olduğunu unutmayın.

Otel sahibinin early booking ödemeleri ile tadilatlarını gerçekleştirebildiğini,ödemeler dengesini sağlayabildiğini, bu ödemelerin ülke ekonomisinde döviz kaydedildiğini göz ardı etmeden adımlarımızı atmamız gerekiyor.

Hepimiz şu gerçeği kabul etmek zorundayız.Turizmde ülke olarak turizmden elde edebildiğimiz gelir ve ülkemize gelen yabancı Turist sayısı oranında başarılıyız.
Bu nedenle Yabancı operatörleri küstürmemeliyiz.Hepimiz para kazanmak gibi bir amaca sahibiz.Bununla birlikte toplumsal,sosyal sorumluluklarımızda mevcut.Bu nedenle adımlarımızı atarken lütfen Ülkemiz Turizminin Temel taşlarından olan Partnerlerimizi,yabancı Tur operatörlerini küstürmeyelim.

Nitekim Tur satış görevlisinin tüketiciye sunacağı katalog,yapacağı olumlu,olumsuz yorumlar tüketici davranışında belirleyici olacaktır.
 
Sevgiyle kalın,
 
Turgay GENÇ
 YORUM YAZ

cumhur balcı
EVET......sayın TURGAY bey yazınızı cok begendım vede yorum yapmaya hakkım var mı bılmıyorum ama yorum yapmadan gecemeyecegım.Nden dersenız yazınızdada belırttıgınız gıbı otel sahıplerının ac gozlulugu yuzunden turızım de bırcok degerler kaybedılıyor.Turıst ve turızım baska ulkelere kayıyor.Bence otel sahıplerı otel ustune otel yapacagına elınde bulunan otelını dunya sıtandartları arasına katmaya calısmalı sızın de dedıgınız gıbı altı ay acıp altı ay kapatmamalı.VEDE bızım dernegımızde oldugu gıbı tum otel sahıplerıde duzenlı olarak egıtım verılmelı.yanı sadece para kazanmayı dusunmek ulkemıze zarar verdıgı her fırsatta dıle getırılmelı.TURGAY bey destegınız ıcın tesekur eder vede sızın gıbı dusunen degerlerın daha fazla sesını yukseltmesı gerektıgını dusunuyorum....SAYGILAR
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TURIZM DOSYASI hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİZLERDEN GELENLER

Tümü
FATİH ÖZFATURA SİZLER İÇİN BERLİN'İ YAZDI FATİH ÖZFATURA SİZLER İÇİN BERLİN'İ YAZDI
İlk kez 1990’da makine mühendisliği stajı yaparken ziyaret ettiğim Berlin’e 25 yıl sonra tekrar geldiğimde çok değişmiş buldum. O zaman yeni yıkılan

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]