BAKAN ÜNAL'DAN BERLİN’DE MÜJDELİ HABERLER...

Okuduğunuz haber
HALİL ÖNCÜ YAZIYOR: TURİZMCİLER BERLİN’DE UMUT ARIYOR!

GÜVENLİK KONUSUNDA TURİZMCİYE SÖZ DÜŞMELİ!

Anasayfa   /    Haberler    /    HALİL ÖNCÜ YAZIYOR: TURİZMCİLER BERLİN’DE UMUT ARIYOR!

HALİL ÖNCÜ YAZIYOR: TURİZMCİLER BERLİN’DE UMUT ARIYOR!

HABERLER      11 Mart 2016 - 17:02     0

HALİL ÖNCÜ YAZIYOR: TURİZMCİLER BERLİN’DE UMUT ARIYOR!
Berlin sokaklarında bu fuar ile birçok ülke tanıtımı yer alırken özellikle Mısır yaptığı reklam tanıtımları dikkat çekiyor. Fuarın girişinde yer alan Türkiye reklamları da dikkat çekerken, ülkemiz ITB Berlin Fuarında 3.079 m2’lik alanda 13 acente 56 otel, 11 valilik, 47 birlik, dernek, belediye ve Kalkınma Ajansı ile yer alıyor. 187 farklı ülkede 10 bini aşkın katılımcının stant kurduğu fuarın bu yılın konuk ülkesi Maldiv adaları olurken, özellikle Yunanistan ve Mısır stantlarının yer aldığı hollerdeki kalabalık ve iş bağlantıları gözlerden kaçmadı.

Yaptığımız araştırmalarda, ITB Berlin katılımcılarının %46'sı tur operatörü ya da seyahat kuruluşlarından oluşurken, yüzde 18’ini oteller oluşturuyor. Katılımcıların yüzde 77’si yabancı, yüzde 23’ü ise Alman firmalarından oluşuyor.Muratpaşa Belediyesinin hazırlamış olduğu figüratif Kaleiçi standı büyük ilgi çekti!

Türkiye stantlarının yoğun olduğu Türkiye Holünde gelişmeleri ve turizmcilerin görüşlerimi almak için geliyoruz. Burada dolaşırken Muratpaşa Belediyesinin hazırlamış olduğu figüratif Kaleiçi standı dikkatimizi çekiyor. Stantta bulunan Murtapaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile sohbet ederek fuarı değerlendirmesini istiyoruz:

 “Biliyorsunuz Antalya’da turistlerimizi şehir içine çekemediğimiz için, sosyal açıdan ve ticari açıdan şehrimizi hareketlendirmekte, turizmimizi aktif kılamadığımızdan şikâyetçiyiz. Bunu aşmak ve sadece şikâyet etmemek, gereğini yapmak adına ITB Berlin Fuarında bir Kaleiçi standı açmış bulunuyoruz. Buraya gelen dünya çapında bütün seyahat acentelerine, bütün sektör temsilcilerine Kaleiçi’ni tanıtıyoruz. Ayrıca 5-8 Mayıs Tarihileri arasında herkesin katılımı ile Kaleiçi’nde bir festival düşünüyoruz. Bu festivalimizde değişik konserler, kültürel çalışmalar, yarışmalar hatta hıdrellez etkinlikleri ve sonuç ta da geleneksel yağlı güreş organizasyonumuz olacak. Bu organizasyon içerisinde ehem caz organizasyonları olacak hem de geleneksel yağlı güreş olacak. Bunu da burada gelen giden misafirlerimize anlatıyoruz. Standımız fuarın en figüratif, ilgi uyandırıcı stantlarından bir tanesi. 15 Temmuz’a kadar Avrupa Futbol Şampiyonası var. Bu tarihe kadar sezonda bir sakinlik olacak gibi gözüküyor. Sonrasında işlerin açılacağını tahmin ediyorum”

09-13 Mart 2016 tarihleri arasında 50’ncisi düzenlenecek olan fuara Bakanlık kamu ve özel sektör işbirliği çerçevesinde 3.079 m2’lik alanda 116 stant, yaklaşık 127 katılımcı ve THY’nin kendi standı ile katılım sağlanıyor. Katılımcıların 13’i seyahat acentesi ve tur operatörü, 56’sı otel, 11’u valilik, 47’si birlik, dernek, belediye ve kalkınma ajansından oluşuyor.Umutlarımızı yitirmiyoruz!

Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile Konyaaltı standında karşılaşıyoruz. Başkan Böcek her zaman olduğu gibi gelen konukları ile ilgileniyor. Durumları soruyoruz kendisine:
“  Konyaaltı belediyesi ve BATAB olarak dünyanın en büyük fuarlarından birisi olan Berlin fuarındayız. Turizmde bir krizin içerisindeyiz.  Bu krizi nasıl çözebiliriz düşüncesiyle çalışmalar yapılıyor. Turizmde elbirliği ile tüm önerileri alarak bu krizden çıkmanın yolunu arıyoruz. Bu krizin ülkemize ve Antalya’mız çok büyük etkisi olmuştur. Bu etkiyi en aza indirmeye ve telafi etmeye, çalışacağız gayret edeceğiz, bu da bizim sorumluluğumuz zaten. Umutlarımızı yitirmiyoruz”

Avrupa Pazarı hala sayı olarak aratabilecek bir Pazar!

    Alanya’daki gelişmeleri öğrenmek için ALTİD (Alanya Turistik İşletmeciler Derneği ) Başkanı Burhan Şili ile konuşuyoruz. Açıklamalarında güçlü bir turizm ülkesi olduklarının altını çizen Şili, büyük bir çaba içinde olduklarını bizlere söylüyor:

 “Alanya Bölgesi olarak yoğun bir katılımla ITB Berin turizm fuarında yerimizi aldık. Mevcut yaşadığımız durum nedeniyle çok yoğun ve sıkı bir çalışma yapmak zorundayız. Şöyle de bir gerçeğimiz var. Ruslarda ciddi bir sıkıntı var ama Avrupa Pazarı hala sayı olarak aratabilecek bir Pazar. Biz de bu noktada çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sayın Bakanımızın da açıkladığı gibi bu Pazar ve bağlı pazarlardan son dakika satışlar bile olsa biz bir artış bekliyoruz.  Kaldı ki, mevcut pazarlardaki sayılarımızı arttırıp bundan sonraki yeni pazarlarımıza da açılma noktasında hepimiz bir çalışma ve çaba içerisindeyiz. Ümit ediyoruz ki, bu durumu minimum hasarla atlatıp yolumuza devam ederiz.  Bence biz turizmciler artık Turizmin Türkiye’de geldiği nokta bu güçtedir diye düşünüyorum”Çok ciddi bir PR çalışmasına ihtiyaç var!

Yine Alanya Otellerinden Alaiye Hotel’in Genel Müdürü Selim Soylu ile karşılaşıyoruz. Soylu, güçlü bir PR çalışmasının gerektiğini ifade ederek, krizi de atlatacakları inancını taşıdığını bizlere söylüyor:
 “ Güzel bir ortamda ve güzel bir stantta ülkşimizi ve bölgemiz ile otelimizi tanıtıyoruz. İyi niyetli çalışmalarımız var ama şu andaki konjöktürde  bu yeterli değil. Bizim büyüklerimizden tek isteğimiz sadece fuarlarda değil her zaman çok ciddi bir PR yapılması. Umudumuz var. Çok güçlü bir ülkenin güçlü turizminin temsilcileriyiz. Bu güç doğrultusunda bütün zorlukları aşacağız. Biraz canımız yanacak, biraz üzüleceğiz ama inşallah bu krizi de atlatacağız”

Bu sene hepimiz için çok büyük bir sınav!

Alanya Okurcular Litore Hotel Genel Koordinatörü Levent Benal ise Turizm açısından zor bir sezon yaşadıklarını ifade ederek, son dakika satışlarının verileri olumsuz etkileyeceğini söylüyor bize. Bu fuar sonrası 2016 genel durumunu netleşeceğini söyleyen Benal:  “ Şu anda ITB’de standımızı açtık. Turizm açısından zor bir sezon yaşıyoruz. Ancak özel sektör bu konuda çok deneyimli. Bu nedenle herkes elinden geldiği kadarı ile bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ümit edyorum.  ITB’den sonra Türkiye’ye bakış açısı daha iyi olacaktır. Satışlarda bir kıpırdanma bekliyoruz. Belki son dakika satışları olarak yoğun bir seviyeye giriyoruz ama içinde bulunduğumuz duruma baktığımızda özel sektörün büyük çabası ile ve devletin son dönemde ağlamış olduğu bir takım destekler ile her ne kadar yapılabilecek daha da katkı olsa da olumlu geçeceğine inanıyoruz. Bu sene hepimiz için çok büyük bir sınav. Bunu ilke olarak bütün turizmciler olarak, el birliği ile atlatabileceğimize inanıyorum. ITB bizim için çok önemlidir. Genelde bu fuar sonrası Almanya ile ilgili genel durum şekillenmiş olur. Tahminimiz bu konuda olumlu gelişmeler olacaktır. Son dakika satışları belki verilerimize olumsuz etkileri olacak ama bu sene böyle bir durumda çok da iyimser olmak oldukça zor”Herkes dersini güzel çalışsın!

Her şeye rağmen Türk turizmi bu yıl sürpriz yapacak diye düşünüyorum diyerek görüşlerini belirten Dünya Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak ise, umutlu olduklarını ve soğukkanlı ve istikrarlı bir şekilde yola devam etiklerini söylüyor. Kemer bölgesinden her fuar döneminde yerini alan Kadir’in Ağaç Evleri’nin sahibi Kadir Kaya ağabeyimiz ile yine karşılaşıyoruz. Bize “ Moral bozmak yok derken” söylediği sözler dikkatlerimizden kaçmıyor...

“Her fuarda olduğu gibi bu yıl da ITB Berlin fuarındayız. Hepimiz morali bozuk gibi duruyoruz ama moralimizi bozmamamız gerekiyor. Ülke bizim ülkemiz. İşbirliği güç biriliği yaparak, bu işin daha iyi pazarlanmasını öğrenerek, dersimize iyi çalışarak hareket etmeliyiz. Burada birçok ilin, ilçenin Belediye başkanı, Valisi, Kaymakamı bulunuyor. Elbette bu kurumlarımızı yönetenler burada olacaklar ama herkes dersini çalışarak, bölgensin tanıtımını iyi bilerek buraya gelmeli. Sadece burasını görmek yetmiyor. Bölgesel çalışma ile daha iyi neticeler alacağımıza da inanıyorum”

Kapadokya’da durum ne?

Fuar süresince standın farklı noktalarında ziyaretçilere çay, Türk lokumu, Türk kahvesi, kuruyemiş gibi geleneksel Türk lezzetlerinden ikram ediliyor. KAPTİD (Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği ) Başkanı Yakup Dinler ile karşılaşıyoruz. Kapadokya’da Alman Kültür turlarında yaşanan düşüşü anlatan Dinler, ülkemize karşı ciddi bir güven problemi olduğu
“ Her yıl olduğu gibi Kapadokya Otelleri olarak bu yıl da Berlin Turizm Fuarındayız. Türkiye genelinde olduğu gibi Kapadokya’da da bir düşüş olduğu gerçek. Özellikle Almanlardan beslenen bir bölge olan Kapadokya, hem Shoping turlarında hem de Kültür turlarında ciddi bir düşüş söz konusu. Haziran’ın sonuna kadar Alman Kültür turu kalmamış durumda. Eylül-Ekim-Kasım grupları hala aktif görünüyor. Satış aşamasında fakat son durumun ne olacağını bilmiyoruz. Ülkemize karşı ciddi bir güven problemi var. Bunu aştığımız sürece ben güzel günlerin bizi beklediğini düşünüyorum”Şu anda baktığımız zaman Alman pazarında %40 gibi bir düşüş var!

Belek’te yer alan Sirene Golf Hotel’in Satış ve Pazarlama Müdürü Volkan Çavuşoğlu ise yaptığı değerlendirmesinde fuarın çok tatsız geçtiğini söylüyor.Katılımın ve ilginin az olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, şu anda Alman pazarında, %40 gibi bir düşüş yaşandığını ifade edip değerlendirmesini şöyle yapıyor:

“ Türkiye’de yaşadığımız sorunlar yüzünden fuar maalesef çok tatsız geçiyor. Geçen seneki oranlara baktığımızda sayılar maalesef çok düşük.  Antalya turizmle beslenen bir şehir. Antalya’yı turistler çok seviyor. Ama malum Türkiye’de yaşanan olumsuz etkilerden dolayı maalesef bu yıl gelmek istemiyorlar. Şu anda baktığımız zaman Alman pazarında %40 gibi bir düşüş var. Şu anda belki insanlar gelmek istemiyor ama Nisan ve Mayıs aylarında bu işin son dakikaya kalacağını ve % 40 olan düşüşün % 15’lere kadar düşeceğine inanıyorum. Umudumuzu kesmemiz lazım. En önemli şey otel tanıtımı değil, destinasyon tanıtımı. Çünkü biz Antalya’mızı ve Türkiye’mizi tanıtırsak, turist güvenli olduğunu hissederse kesinlikle geleceklerdir. Çünkü bu kadar uygun fiyatlar, bu kadar iyi ürün alacakları dünyada hiçbir destinasyon yok”

9-13 Mart tarihleri arasında Almanya’nın başkenti Berlin’deki fuar merkezi Messe Berlin’de düzenlenen ITB Berlin’de bu yıl 187 ülkeden yaklaşık 10 bin katılımcı yer alırken,  10 bin 67 standın açıldığı ITB Berlin’i 100 bini profesyonel olmak üzere 70 bini aşkın ziyaretçinin ziyaret etmesi bekleniyor.El ele çalışmamız gereken bir yıl olacak!

Deneyimli turizmi Jakaranda Otelleri CEO’su Volkan Şimşek ile karşılaşıyoruz. Zor bir sezonun kendilerini beklediğini ifade eden Şimşek “  2016 yılı Türkiye turizmi için zor bir yıl olacak. El ele çalışmamız gereken bir yıl olacak. Biraz zorlukları göğüslememiz gereken bir yıl olacak. Rus pazarındaki ciddi kaybın yaralarını başka pazarlardan sarmaya çalıştığımız bir yıldayız. İşin üzüntü verici diğer tarafı Türkiye’ye olan talepteki düşüş. Biraz dikkatli başlıyoruz sezona. Otel dolulukları ilk aylarda çok yüksek olmayacak gibi gözüküyor. Eğer Türkiye’deki olaylar durulur ve terör olayları durulursa Türkiye Mayıs ayından sonra iyi bir ivme kazanacaktır.  Sezonu bir kırık kolla atlatırız diye düşünüyorum”Ümitlerimizi devam ettiriyoruz!

Alternatif turizmin en önemli noktalarından birisi olan ve Kemer’de yer alan Olympos Teleferik’de ITB’de yerini almış. Olympos Teleferik Satış Müdürü Haydar Culfa’dan bir değerlendirme alıyoruz:
“ Avrupa’ya yönelik büyük ümitlerle bu fuarda yerimizi aldık. Rusya’daki gidişatın kötü olması sebebi ile Avrupa beklentileri daha da yükseldi. Fakat maalesef son gelişmeler ile birlikte burada da ön rezervasyonlarda ciddi bir gerileme var. Ümitlerimizi devam ettiriyoruz. Ümit etmek, başarmak için hedef koymak gerekiyor. Hedef koymazsak bir sonuca varamayız. İyi olacak hedefi şile yolumuza devam ediyoruz. Bu sene Alternatif Turizm İşletmeleri birliği ile burada stant açtık. Standımızda nihai tüketiciye de tanıtım materyallerimizi ulaştırıyoruz. İlgiden de gayet memnunuz”
Anadolu’nun çeşitli noktalarında yer alan otel yöneticilerinden de değerlendirmeler alıyoruz. İşte o değerlendirmeler:

Armağan Aydeğer ( Çanakkale Anzac Otelleri Genel Müdürü ) – “ITB Berlin biz turizmciler için çok önemli bir buluşma noktası. Burada Çanakkale’yi ve Truva2nın değerini anlatmak için buradayız.  2016 çok zor bir yıl olacak. Bu zor yıl da Alman misafirlere özellikle Çanakkale Bölgesindeki tarihi yarımadayı tanıtıyoruz. Bu çalışmalara da var gücümüzle devam diyoruz. Geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Türkcell Gelibolu Maratonu 02 Ekim 2016 tarihinde ikincisi gerçekleştirilecek. Geçen yıl çok başarılı bir etkinlik düzenlendi. Yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Bu yıl Uluslar arası katılımı daha da arttırmak amacı ile ITB’de özel bir gayret sarf ediyoruz.  Bu maratonun da Çanakkale ve Ülkemiz adına çok önemli bir değer olacağına inanıyoruz”

Alihan AKKOÇ ( Sultanahmet Bölgesinde yer alan BW Empire Palace Hotel İşletme Sahibi ) - “ Sultanahmet’te aslında hiçbir şey olmuyor. Aslında bombadan sonra yaşanan durum bölge açısından çok vahim.  Bölgedeki tesisler boş.  Hak etmediğimiz bir olumuz ortamı yaşıyoruz. Bunların geçici oluğuna inanıyorum. Bu günlerde mutlaka geçecek ama Sultanahmet’teki otelcilerimşiz, turizmci dostlarımız gerçekten çok zor şartlarda personelini tutmaya çalışıyor. Devletin bu konuya el atmasını bekliyoruz”

Hüseyin Çiçek ( Ankara Haymana Grannos Hotel Genel Müdürü ) - “30 yıllık Antalya deneyimimden sonra şimdi Ankara Haymana Grannos Hotel’deyim. Antalya için çok zor bir sezon görünüyor ama inşallah Ankara için iç Pazar ağırlıklı ve Termal ağırlıklı olan tesisimiz iyi bir sezon yaşayacak inancındayım”

Katılımcıların yüzde 77’si yabancı, yüzde 23’ü ise Alman firmalarından oluşuyor!

Geçtiğimiz yıl ITB Berlin 'de 6 milyar avro tutarında iş bağlantısı yapılmıştı. ITB Berlin’de ayrıca çok sayıda kongre ve panel de yapılıyor. Fuar süresince 8 kongre salonunda 400 konuşmacının söz alacağı 200 toplantı yapılacak. IPK Reisemonitor ve FUR’un Seyahat Analizleri (Reiseanalyse) gibi sektörün merakla beklediği seyahat sektörüne yönelik araştırmalar da her yıl ITB’de açıklanıyor.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

TIES Awards Ceremony Best Media Partner Ödülü