İSTANBUL TURİZMDE PLANSIZ BÜYÜYOR - Turizm Dosyası

TÜRK TURİSTLERİN LÜKSE TALEBİ ARTIYOR

Okuduğunuz haber
İSTANBUL TURİZMDE PLANSIZ BÜYÜYOR

ANTALYA 3 AYDA % 2,6 GERİLEDİ

Anasayfa   /    Haberler    /    İSTANBUL TURİZMDE PLANSIZ BÜYÜYOR

İSTANBUL TURİZMDE PLANSIZ BÜYÜYOR

HABERLER      02 Nisan 2015 - 15:10     0

İSTANBUL TURİZMDE PLANSIZ BÜYÜYOR
Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, İstanbul turizminin en önemli sorunlarının başında bir planlamaya bağlı olmadan büyümesi, yatırımlarda arz-talep dengesinin gözetilememesi ve bu konuda tedbirlerin alınmaması olduğunu söyledi. Bayındır, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Skal International İstanbul Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği ‘İstanbul Turizminin Sorunları ve Çözüm Önerileri’ başlıklı sempozyumda konuştu. Kamu, özel sektör ortaklığında İstanbul’u tanıtacak ve turizmini yönetecek, turizmde tek söz sahibi bir otorite, birim veya güçlü bir kuruluşun henüz oluşturulamadığını hatırlatan Bayındır, bu yönde bir kuruluşun vakit kaybetmeden hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bayındır, İstanbul’da turizm için giderek daha fazla büyüyen sorunları ise şöyle sıraladı:

- İstanbul’da trafik sorunu gün geçtikçe büyüyor.

- Taksim meydanının şehre yakışır şekilde düzenlenemedi. Atatürk Kültür Merkezi (AKM) terkedilmiş olarak akibetini bekliyor.

TARİHİ ESERLER BAKIMSIZ

- Tarihi eserler ve miras önemli oranda yıprandı ve bakımsızlaştı.  İstanbul’un etrafındaki orman alanlar gün geçtikçe eriyor. Mimaride ve kentsel düzenlemelerde belli bir tarz yaratılamadı. Bu alanlardaki karmaşa kaosa dönüşmüş durumda.

- Gecekondulaşma ve çarpık yerleşimin kentin önemli bir oranını temsil ediyor. Altyapıda kalitesizlik söz konusu.

- Gelişmiş ülke halkları İstanbul hakkında hâlâ karmaşık ve gayrisıhhi bir kent imajına sahip. Bu imaj bir ölçüde haklı gerçeklere dayanıyor. Sözgelimi tabela kirliliği, inşaatlar nedeniyle oluşan toz bulutları, gürültü kirliliği, toplu ulaştırma araçları, binalar ve nesneler üzerindeki şekilsel ve bakımsızlıktan oluşan kirlilik vb.

- İstanbul’un Avrupa ülkeleri ile kara ve demir yolu bağlantısı hızlı ve konforlu değil.

- Kültür, sanat ve eğlence etkinlikleri yetersiz. İstanbul halkının bu etkinliklere katılımının azlığı nedeniyle bu alanlarda endüstrileşme yaşanamıyor.

-  Uluslararası düzeyde akademik araştırmaların ve çalışmaların yapıldığı düzeyde bilim merkezleri, enstitüler ve üniversiteler bulunmuyor.

-  İstanbul’un kuzey sahillerinin sürdürülebilir turizme açılmasını sağlayacak ciddi bir alt ve üst yapı  planlaması yok. Marmara ve Karadeniz sahillerinde deniz kirliliği önlenemiyor.

- Ülke imajı açısından da sorun teşkil eden dilenci, tinerci, dolandırıcı vs artıyor. ( Kaynak:turizmaktuel.com )

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ