'GÜVENDE KAL' SERTİFİKASINI ALDI

Okuduğunuz haber
İŞTE O RAPOR!

MİLAS-BODRUM'DA DIŞ HAT UÇUŞLARI BAŞLADI

Anasayfa   /    Haberler    /    İŞTE O RAPOR!

İŞTE O RAPOR!

Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği Pandemi sonrası Kongre, Toplantı ve Etkinlik Sektörü Çalıştay raporunu açıkladı

HABERLER      27 Haziran 2020 - 10:31     0

İŞTE O RAPOR!

Uluslarararası MICE Endüstrisi Derneği,Covid-19 pandemisi ile tamamen durma noktasına gelen “Kongre, Toplantı ve EtkinlikSektörü”nün aldığı hasarıtespit eden ve sektörün geleceği konusunda rehber niteliğinde detaylı bir çalıştayraporu hazırladı.

Raporun sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında I-MICE Başkanı Hüseyin Kurt, “binlerce şirket ve yüzbinlerce çalışanı olan sektörümüz yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.” dedi. Mayıs ayında onlinezoom toplantı platformu üzerinden 4 gün boyunca gerçekleştirilen Ulusal MICE Çalıştayı’nın 14 farklı oturumunda sektör temsilcilerinin, ilgili STK temsilcilerinin, birlik ve dernek yöneticilerinin ve çeşitli akademisyenlerin geniş katılımıylatoplamda 3500 kişi yer aldı. Sektör paydaşlarınayöneltilen 5 soru ile görüş­lerini bildirmeleri sağlanarak sektör raporu hazırlandı.

Katılan sektör paydaşları “Krizden ne derece etkilendi?”, “Nasıl önlemler almak zorunda kalındı?”, “Şu an neler yapılıyor?”, “Yayınlanan destek ve paketlerden nasıl faydalanılıyor ve yeterli mi?”, “Krizden çıkış için öneriler nelerdir?” ve “Kriz sonrasında sektörün geleceği ne olacak?” soruları üzerinde konuşarak, görüşlerini aktardı. Toplantıda işverenler ve çalışanlar için oluşturulan 2 farklı anket ile sektörün nabzı ölçüldü.

I-MICE Başkanı Hüseyin Kurt, yaşanan krizin ilk etkilerinin ardından TÜRSAB Başkanı FiruzBağlıkaya’yıziyaret ederekyaşanılan sorunlar ve çözüm önerilerini dile getirdiklerini belirtti. MICE sektörünün tüm paydaşlarının katılmış olduğu çalıştayı ve anket sonuçlarını basınla paylaşan Kurt;“MICE sektörü lokomatif bir sektörüdür ve 50’ye yakın farklı sektördeki paydaşlarımız da direkt olarak bu durumdan etkilenmektedir. Binlerce şirket ve yüzbinlerce çalışanı olan sektörümüz yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.”dedi.“Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Seyahat Acentaları Birliği, pandemi süreci öncesinden beri süregelen iletişim kopukluğunu onararak, bir araya gelmeli ve Mice sektörü ve diğer turizm branşları için koordineli bir şekilde çalışmalıdır” diyesözlerini sürdürenKurt, beklentilerini şu şekilde sıraladı;
“Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin uygulaması pandemi bitiminden sonraki 3 aya kadar sektörümüz için devam etmeli,

Miceacentaları ve sadece Mice Sektörüne hizmet veren paydaşlarının vergi, sgk ve stopaj gibi devlet ödemeleri pandemi sonuna kadar desteklenmeli,Aylık olarak verilen geçici izinler acentaların kira maliyetlerini ortadan kaldırmadığından,Türsab belgeli Miceacentalarının pandemi sonuna kadar bildirim yaparak evden veya sanal ofislerden çalışabilmesine olanak sağlanmalı…”

Kurumların bir araya gelip çözüm üretememesi halinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyu ele almasını ve tarafların birlikte çalışması için gerekli yönlendirmeyi yapmasını istirham ettiklerini belirten Kurt, “Mice acentelerimiz bu süreçte ofislerini açmak kira ödemeye devam etmek zorundadır. Oysa sayıları 1000’i aşan meslektaşlarımız bu süreçte en azından kira yardımı alabilir veya pandemi süreci sonuna kadar ev-ofis şeklinde çalışabilmelerine izin verilmesini talep ediyoruz.”diyerek sözlerini sonlandırdı.
SunsetCruise Teknesi ve Oligark İstanbul ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısında M.I.C.E Çalıştayı sonuç raporu ve pandemi döneminde sektörün durumu ve ihtiyaçları paylaşıldı.

Kurulduğu günden bu yana sektör paydaşlarını bir araya getirmek için yoğun çaba sarf eden ve birçok nitelikli organizasyona imza atan Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği (I-MICE)’nin düzenlediği davette MICE segmenti çalışan acenteler, etkinlik ajansları, otel yöneticileri ve tedarikçiler basınla bir araya geldi. Protokolde ise Eski Turizm ve Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı, TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir, İRO Başkanı Sedat Bornovalı, Site Turkey Başkanı Hasan Dinç, YEPUD Başkanı Şebnem Mardini, TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Murat Baytaş, UFYD Başkanı Yeşim Sinanoğlu, Sergileme ve Stand Tasarımcıları Derneği Başkanı Kemalettin Solmaz, MPI Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, GTD Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, TETSED Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, TUED YK üyesi Ragıp Ertuğrul, İstanbul Turizm İşletmeleri ve Ticari Motoryatlar Derneği Başkanı Tamer Köseoğlu ve İstanbul Turizm Platformu Başkanı yer aldı.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ