KEREM KÖFTEOĞLU YAZDI 'SUÇLULUK HİSSİ UYANDIRMAYAN 10 DESTİNASYON' - TURIZM DOSYASI

İSMET ERGÜLEÇ: 2016'DAN DAHA İYİ BİR 2017 YILI BEKLİYORUZ!

Okuduğunuz haber
KEREM KÖFTEOĞLU YAZDI 'SUÇLULUK HİSSİ UYANDIRMAYAN 10 DESTİNASYON'

ADİL GÜRKAN YAZDI 'TURİZMCİNİN KRİZDE SİLAHI NE?'

Anasayfa   /    Haberler    /    KEREM KÖFTEOĞLU YAZDI 'SUÇLULUK HİSSİ UYANDIRMAYAN 10 DESTİNASYON'

KEREM KÖFTEOĞLU YAZDI 'SUÇLULUK HİSSİ UYANDIRMAYAN 10 DESTİNASYON'

HABERLER      23 Ocak 2017 - 08:26     0

KEREM KÖFTEOĞLU YAZDI 'SUÇLULUK HİSSİ UYANDIRMAYAN 10 DESTİNASYON'
Seyahat sırasında küresel ısınmayaneden olacak girişimlerden uzak duran, ziyaretleri sırasında çevrenin korunması ve toplumsal kalkınmaya destek olmayı amaç edinen kişiler  ‘Etik Gezgin’ olarak biliniyor.

Etik Gezginler, toprak erozyonuna neden olmadan, yaban hayatını tehlikeye atmadan, suyun kalitesinibozmadan, kısaca çevreye zarar vermeden gezilecek yerleri belirliyor. Belirlenen bu yerler de ‘suçluluk duygusuna kapılmadan, gönül rahatlığıyla gezilecek destinasyonlar’ şeklinde açıklanıyor.

Etik Gezginler, her yıl, Uluslararası Af Örgütü ve BM gibi grupların verilerinden yararlanarak, ziyaret etmekten pişman olunmayacak, tam tersine bu ziyaretle ekonomisine katkı yapılacak 10 ülkeyi belirliyor. Bu belirlemeleri de sürdürülebilirlik, doğal güzellikler, yaban hayatın korunması, konukseverlik ve turizm altyapısı için ileriye dönük politikalara bakarak yapıyorlar. Buna göre 2017 yılının listesinde şu destinasyonlara yer veriliyor:

Belize:Orta Amerika’daki Karayip kumsalları, Mayaların kalıntıları bulunan ormanlar ve dünyada ikinci sırada bulunan Belize Barrier Reef’e sahip. Dünyanın en iyi dalış noktalarındanbiri olarak biliniyor. Belize, 2017 için Lonely Planet'ın en değerli destinasyonlar arasında yer alıyor. Ülke, 2017 yılı için etik hedef olarak tanındı. Birçok turistik sürdürülebilir turizm örneğine sahip.

Cape Verde:Afrika'nın kuzeybatı kıyılarında 10 adadan oluşuyor. Afrika, Portekiz ve Brezilya etkilerinin harmanlanan bu yer, plajlar, sörf ve renkli şehirlerbenzersiz bir kültür barındırıyor. Ay manzarasıyla ünlü Sal Adaları’nda “güzel manzara" anlamına gelen Atlantik Okyanusu manzaralı Boa Vista’sı en gözde turistik yerlerinden birini oluşturuyor. Cape Verde'nin etik kimlik bilgileri, güçlü çevre politikaları ve cinsiyet eşitliğine olan bağlılığı içeriyor.

Şili:Santiago’dan And Dağları'ndan Torres del Paine Ulusal Parkı'na kadar ilginç manzaralarla doludur. Şili “Patagonya'nın son sınırını" olarak biliniyor. 2017 için Lonely Planet'in en iyi 10 bölgesi arasında seçildi. Cinsiyet farkı yapılmayan Şili, sivillere tanınan haklar, sosyal refah ve insan haklarına gösterilen saygıdan dolayı etik puanı hak etti.

Kosta Rika: Burası "Amerika'nın Bali’si" olarak da biliniyor. Muhteşem kumsalları, yemyeşil ormanı, volkanları ve şaleleriyle tatilcilere beklentilerinin ötesinde imkânlar sunuyor. TripAdvisor’a göre, Manuel Antonio Ulusal Parkı'ndaki Playa Manuel Antoniodünyanın en iyi plajlarından biri. Ülke yönetimi, Etik bir bakış açısıyla, Ethical Traveler ekibine çevreye saygıgöstermek kaydıyla en düşük yoksulluk oranına ulaştığını belirtti.

Dominik Cumhuriyeti:Tropik yağmur ormanları, volkanik siyah kum plajları ve dünyadaki en büyük ikinci kaplıca olan Kaynama Gölü ile Karayipler’de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Bozulmamış doğal turistik mekânları, LonelyPlanet'in ilk 10 ülkesi arasında yer alıyor. Etik Gezginler,  Dominik hükümetinin avlanma endüstrisine karşı ülkenin duruşuyla birlikte 2015'te yıkıcı tropik fırtına Erika'ya karşı verdiği mücadeleden dolayı övgülerde bulundu.

Moğolistan:  Modern anlamda bazı kolaylıklar bulunmamasına karşın, çadırları (yurt), dağları, çölü ve göçebe kültürü ile ünlüdür. IMAX sinema ve Hard Rock Cafe dahil olmak üzere yeni bir havaalanı ve Shangri-La otel kompleksinin bu yıl açılması planlanıyor. Lonely Planet, ülkeyi 2017 için en heyecan veren destinasyon olarak tanımlıyor. Ülke yönetiminin, eğitim ve çevre politikalarına yaptığı büyük yatırımlar, Moğolistan’ın dünyanın en etik yerlerinden biri olarak gösterilmesine yardımcı oldu.

Palau: 500'den fazla adadan oluşan bu Pasifik adası, karadaki ve denizdeki çarpıcı sahnelerle kutsanmış gibi. Dünya Mirası Listesine giren Kaya Adaları, dalışta bir gözde merkezidir. Diğer bir cazibe merkezini de ünlü Rock Adaları oluşturuyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı Thomas Remengesau Jr, çevre konusunda hava kalitesini yükseltme ve canlıların refahına bağlılıkta son derece iddialı biri olarak biliniyor.

Tonga: Güney Pasifik’te 170'den fazla adadan oluşuyor. Otantik ada kültürü, tarihi ve doğal güzellikleri bir araya getiriyor.  Balina izlemek, dalmak ve şnorkelle yüzmek için “Yeni Kaledonya" olarak biliniyor. Uluslararası tanınırlık kazanan politikaları arasında aile içi şiddetle mücadele için başlatılan yeni kampanyaları var.

Uruguay:Brezilya ve Arjantin arasında saklanan Güney Amerika'nın en küçük ülkesidir. Kozmopolit ve canlı başkentleri Montevideo ile övünüyorlar. Punta del Este'nin tatil noktasındaki Atletik Sahili ve gelişen gece hayatı önem kazanıyor. Punta del Este'nin tatil beldesi yakınlarındaki sanatçı Carlos Paez Vilaro’nun inşa ettiği Casapueblo Oteli, Uruguay'da dikkat çeken en çarpıcı bölgelerden biridir. Ülkenin çevresel kimlik belgelerine ve insan haklarına olan bağlılığından övgüyle söz ediliyor.

Vanuatu:  Halkın konukseverliği ve doğal güzelliklerin birleşimi olan burası "Gülümseme yurdu" olarak biliniyor. Pasifik adası, bozulmamış plajları, etkileyici dalış noktalarını ve Tanna adasındaki dünyanın en erişilebilir volkanlarından birine sahip. Ücretsiz eğitimi 10 yaşına kadar uzatarak, eğitimle ilgili ciddi ilerleme kaydederek, aile içi şiddet konusunda dünyanın en etik yerler arasında bulunuyor. ( Kerem Köfteoğlu )

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ