17. ŞUBEYİ BODRUM'DA AÇTI

Okuduğunuz haber
ÖDÜLLER SAHİBİNİ BULDU

SİDE KAZILARI 75.YILINDA

Anasayfa   /    Haberler    /    ÖDÜLLER SAHİBİNİ BULDU

ÖDÜLLER SAHİBİNİ BULDU

İlki 2009 yılında düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.

HABERLER      14 Mayis 2022 - 21:31     0

ÖDÜLLER SAHİBİNİ BULDU

“Turizm Sektörü Çalışanları” temasıyla düzenlenen yarışmada “Gençler” ve “Yetişkinler” kategorilerinde yedi karikatür sanatçısı ödüllendirildi. Antalya’da, Titanic Beach Lara otelinde 13 Mayıs 2022 tarihinde yapılan ödül töreninde Yetişkinler kategorisinde Hırvatistan’dan Nikola Listes Crotia, gençler kategorisinde ise İran’dan 10 yaşındaki karikatürcü Hassti Soltani birinci oldular.

İlki 2009 yılında düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. “Turizm Sektörü Çalışanları” temasıyla düzenlenen yarışmada “Gençler” ve “Yetişkinler” kategorilerinde yedi karikatür sanatçısı ödüllendirildi. Antalya’da, Titanic Beach Lara otelinde 13 Mayıs 2022 tarihinde yapılan ödül töreninde Yetişkinler kategorisinde Hırvatistan’dan Nikola Listes Crotia, gençler kategorisinde ise İran’dan 10 yaşındaki karikatürcü Hassti Soltani birinci oldular.

Turizm sektörü çalışanlarını konu alan yarışma

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın dünyada turizm sektörü çalışanlarını tema olarak seçen ilk yarışma oldu. Turizm çalışanları kapsamında konaklama, ulaştırma, seyahat acentası, yeme-içme ve eğlence işletmeleri gibi turizm alanının ilgili ve ilişkili olduğu alanlarda çalışanların karikatür sanatçıları gözüyle karikatürleştirildiği yarışmaya 56 farklı ülkeden 400 karikatür sanatçısının 744 eser gönderdi.İki aşamalı olarak yapılan değerlendirmede dereceye girenler belirlendi. Yarışmanın ön değerlendirme jürisinde Mehmet KAHRAMAN (Karikatürcü), Raşit YAKALI (Karikatürcü), Akdağ SAYDUT (Karikatürcü), Dr. Cüneyt MENGÜ (Seyahat işletmecisi), Musa GÜMÜŞ (Karikatürcü), Halit KURTULMUŞ (Karikatürcü), Fehmi KÖFTEOĞLU (Turizm Gazetecisi), Musa ALİOĞLU (Turizm gazetecisi) ve Mehmet ZEBER (Karikatürcü) görev alırken, final değerlendirmeseçici kurul üyeleri olarak iseMarilena NARDI (Karikatürcü, İtalya), Lubomir MIHAILOV (Karikatürcü, Bulgaristan), Leila ALAIY (Karikatürcü, İran) Valeriu KURTU (Karikatürcü, Almanya), Vicdan BULUNMAZ ÖZER (Prof. Atila Özer Müze Evi, Türkiye), Vladimir KAZANEVSKY (Karikatürcü, Ukrayna (Ali MIRAEE (Karikatürcü, İran), Ahmet AYKANAT (Karikatürcü, Türkiye) veMuhittin KÖROĞLU (Karikatürcü, Türkiye) görev yaptılar.

Yetişkinlerde birinci Hırvatistan’dan

Uluslararası Turizm karikatürleri Yarışması’nda 17 ve daha üst yaşlardaki karikatürcülerin katılımına açık olan Yetişkinler kategorisinde birinciliği Hırvatistan’dan Nikola Listes kazandı.Bu kategoride ikinciliği Bulgaristanlı karikatürcü çift Alla & Chavdar kazanırken, üçüncülüğü de Türkiye’den Engin Selçuk’un çizdiği karikatür elde etti. Turizm Karikatürleri Yarışması’nın başlatılmasının öncülerinden Prof. Atila Özer adına verilen özel ödülü ise İtalya’dan Marco De Angelis kazandı.
Gençler kategorisinde10 yaşındaki İranlı karikatürcü birinci oldu

Turizm Karikatürcüleri Yarışması’nda 16 ve daha alt yaşlardaki karikatürcülerin katılımına açık olan Gençler kategorisinde üç ödül sahiplerini buldu. Birincilik ödülüne 10 yaşındaki İranlı karikatürcü Hassti Soltani’nin çizdiği eser değer bulunurken, ikincilik ödülüne Türkiye’den 14 yaşındaki Ümmühan Zeynep Akyürekve üçüncülük ödülüne ise yine Türkiye’den 12 yaşındaki Poyraz Din’ineseri layık bulundu.

Turizmin gündemini takip eden yarışma

Anadolu Turizm Akademisi tarafından düzenlenen yarışmanın koordinatörü Prof. Dr. Nazmi KOZAK, Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın dünyada turizmle ilgili tek karikatür yarışması olduğunu, karikatür sanatı alanındaki kuruluşlarca kalitesi tescillenen bir yarışma olarak Türkiye’nin sanatsal dış tanıtımına katkıda bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. KOZAK, yarışmanın 2014 yılından bu yana bir alt tema belirlenerek düzenlendiğini, şimdiye kadar “Her Şey Dahil Sistemi”, “Turizm ve Barış”, “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi”, “Dünden Bugüne Tatiller”, “Seyahat Anıları”, “Havalimanı”, “Covid19 ve Turizm” ve “Turizm Sektörü Çalışanları” konularının yarışmada tema olarak belirlendiğini açıkladı. Bu yönüyle yarışmanın turizm sektörünün gündemini takip ettiğini söyledi.
Prof. Dr. Kozak, konuşmasında 13. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın düzenlenmesindeki değerli katkılarından dolayı Telgraf Turizm ve Kurumsal Etkinlik Yönetimi, Titanic Beach Lara, Innvista Belek Antalya ve turizmgazetesi.com yönetici ve çalışanlarına teşekkürü borç bildiğini söyledi.

Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülü bu yıl Kamil Yavuz’a verildi

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın kapsamında 2019 yılından bu yana verilmekte olan “Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülü” bu yıl karikatür sanatçısı Kamil YAVUZ’a verildi. Ülkemizde, özellikle gençlere yönelik olarak sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler ve eğitim kurumları tarafından verilmekte olan karikatür eğitimi çalışmalarının önemine dikkatleri çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen “Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülleri” daha önce Ahmet AYKANAT ve Raşit YAKALI’ya verilmişti. Kamil YAVUZ’a ödülü Turizm Karikatürleri Yarışması koordinatörü Prof. Dr. Nazmi KOZAK tarafından verildi.

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın resmi internet sitesine şu adresten erişilebilir: http://www.tourismcartoon.org

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ


TIES Awards Ceremony Best Media Partner Ödülü