ONLİNE REZERVASYON CİRODA NE KADAR ETKİLİ? - Turizm Dosyası

HİNT DÜĞÜNLERİNİN VE MICE SEKTÖRÜNÜN KALBİ ANTALYA'DA ATACAK

Okuduğunuz haber
ONLİNE REZERVASYON CİRODA NE KADAR ETKİLİ?

KALİFORNİYA (CALIFORNIA) ÜNİVERSİTESİNDE TÜRKİYE TANITIMI

Anasayfa   /    Haberler    /    ONLİNE REZERVASYON CİRODA NE KADAR ETKİLİ?

ONLİNE REZERVASYON CİRODA NE KADAR ETKİLİ?

HABERLER      19 Mayis 2017 - 23:19     0

ONLİNE REZERVASYON CİRODA NE KADAR ETKİLİ?
Turizm sektöründe online rezervasyon sitesi Booking.com'un yasaklanması özellikle küçük otellerin cirolarını daha fazla etkileyebilir. Turizm sektöründe Booking.com'un yasaklanmasının yankıları devam ediyor. TÜRSAB, mahkeme kararını Trivago.com, Tripadvisor.com gibi diğer tüm online rezervasyon sitelerine de gönderirken ABD'de yapılan bir akademik çalışma, online otel rezervasyonu sitelerinin satışın yanı sıra ziyaretçi yorumlarıyla da ciroda önemli etki taşıdığını gösteriyor. Fırat Bora Taş imzalı habere göre, UCLA Anderson School of Management'tan Brett Hollenbeck'ın çalışmasına göre bu etki özellikle de küçük otel işlemleri için kritik.

ZİYARETÇİ YORUMLARI CİRO MAKASINI KAPATIYOR

ABD otelleri örnekleminde online rezervasyon sitelerinde yer alan 1,5 milyon yorum ve 15 yıllık otel ciroları veri setinin incelendiği çalışmaya göre 2000 yılında yüzde 32 olan zincir oteller ve küçük oteller arasındaki ciro farkı 2015'te yüzde 19'a geriledi.

KÜÇÜK OTELLERDE 10 YORUM CİROYU YÜZDE 1,7 ARTIRIYOR

Küçük oteller için ortalama 10 yorum bulunması ciroyu yüzde 1,7 artırıyor. Bu etki zincir otellerde ise yüzde 0,7 ile sınırlı.

ZİNCİR OTELLERLE FARK 18 PUAN DÜŞÜYOR

Türkiye'de sektör temsilcilerinin savunduğu teze benzer şekilde çalışma küçük bölgelerdeki otellerin büyük şehirlerdeki otellere göre daha fazla etkilendiğini öne sürüyor. Zira şehir oteli hakkında ziyaret sıklığı potansiyel ziyaretçilere çevre faktörüyle yorum edinme imkanı verirken küçük bölgelerde bu imkan çok daha sınırlı. Bu da online yorumları küçük otellerin markalarını duyurabilmesi için ana platform haline getiriyor.

Küçük bölgelerde zincir oteller ve bağımsızlar arasındaki farkın yüzde 25'ten yüzde 6,9'a düşmesi, büyük şehirlerde ise bunun yüzde 34,5'ten yüzde 25,9'a düşüşle sınırlı kaldığı bulgusu bu tezi destekliyor.

TÜROB: KÜÇÜK OTELLERİN TÜM KAYNAKLARI KESİLDİ

Türkiye'de Booking.com iki aya yakın bir süredir kullanılamazken Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) bu yasakla  Anadolu'da yer alan oteller ile Türkiye sathındaki küçük otellerin bir anda tüm kaynaklarının kesildiği belirterek mahkemeye başvurdu.

SON GELİŞMELER

Son olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, verginin sıfırlanabileceğini de belirterek şirket yetkilileriyle görüşürken Booking.com'un mahkemece alınan ihtiyati tedbir kararına yapılan itirazda duruşmanın 26 Mayıs'a ertelendiği açıklandı.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ