PATARA'DA İNCELEMELERDE BULUNDULAR - Turizm Dosyası

AĞYATAN LAGÜNÜ ÇÖL OLMAYACAK

Okuduğunuz haber
PATARA'DA İNCELEMELERDE BULUNDULAR

UMUTLAR AZALDI! İPTAL ETMEYE BAŞLADILAR

Anasayfa   /    Haberler    /    PATARA'DA İNCELEMELERDE BULUNDULAR

PATARA'DA İNCELEMELERDE BULUNDULAR

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, Antalya Valisi Ersin Yazıcı ile birlikte Patara Antik Kenti'nde incelemede bulunup Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva Işık'tan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

HABERLER      28 Haziran 2020 - 22:34     0

PATARA'DA İNCELEMELERDE BULUNDULAR

T.C. Kültür Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı SNadir Alpaslan, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Antalya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tekin Aktemur, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Kaş Kaymakamlığına vekâleten Demre Kaymakamı Sayın Onur Şatıroğlu, Kaş Belediye Başkanı Sayın Mutlu Ulutaş ,TÜRSAB B.Antalya BTK Başkanı Rıza Perçin ve Turizm paydaşları, Patara Antik Kenti'nde incelemelerde bulunarak Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva Işık'tanyapılan çalışmalar hakkında bilgiler  aldı.

Patara Kazı Başkanı Prof.Dr. Havva İskan Işık yaptığı açıklamasında, " Antalya Valiliği görevine başlamasından 1 hafta sonra,Sayın Cumhubaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020 yılının teması ilan edilen Patara’yı ziyaretiyle  bizleri ve Kaş İlçemizi onurlandıran sayın Valimiz Ersizn Yazıcı'ya ’ya kalpten teşekkür ediyoruz.2020 pATARA yılı bağlamında gerçekleşen çalışmaları yerinde görmek için bugün bizleri ziyaret eden Bakan Yardımcımız Sayın Nadir Alpaslan’a,bu yıl için verdiği tüm destekler ve katkılar için kalpten teşekkür ediyoruz.Yıllardır başlatılmayı bekleyen projelerimizi hayata geçirenlere sonsuz teşekkürlerimizle"diye konuştu.

Patara Hakkında:
Patara antik kenti Antalya - Fethiye arasında, Ksanthos vadisinin güneybatı ucunda deniz kıyısında yer alır. Tanrı Apollon’un doğduğu yer ve Apollon kehanet merkezi olarak bilinen Patara, Lykia'nın en önemli ve en eski kentlerindendir.
Patara’nın tarihsel varlığına ilişkin ilk verileri Apollon kehanetiyle ilgili olarak tarihçiler Herodotos ve Hekataios’tan öğrenmekteyiz. Pers komutanı Harpagos yönetiminde ordunun İ.Ö. 540 yıllarındaki Lykia seferini anlatan ilk bilgiler Herodotos’a aittir.
Önceleri kent hakkında 6. yüzyıl öncesi hakkında yeterli tarihsel ve arkeolojik bilgi bulunmamaktayken, 1988 yılından beri kesintisiz yürütülen Patara kazılarında, Tepecik’te Tunç Çağı buluntularıyla bir arada ele geçen Protogeometrik çömlek parçaları, İ.Ö. 11. ve 10. yüzyıla tarihlenerek daha erken dönemler hakkında bilgi sahibi olmamız sağlanmıştır. Ayrıca Tepecik Sarnıcı içinden çıkan iki adet terrakotta heykelciğin Geç Tunç Çağ ya da Erken Demir Çağ içlerinden olması da sürekli bir yerleşimin izlerini işaret etmektedir.
Patara’nın en önemli yapılarından biriside Erken Roma Dönemi’nde yapılan Yol Kılavuz Anıtı’dır (Miliarium Lyciae). Bunun yanı sıra Patara Nekropolü ve mezar mimarisi kentin önemine koşut olacak denli çeşitli ve zengindir. Klasik bir Lykia kentine göre az sayıda da olsa, erken dönemi simgeleyen mezar bulunmaktadır. Buna karşın özellikle Hellenistik ve Roma Dönemi’ne ait çok sayıda farklı mezar mimarisi de Patara’ya özgüdür. Faklı tipte anıt mezarları yansıtan yapılar genelde limanın çevresinde yer almaktadır. Kentin mimarisine genel olarak bakıldığında da hem dönemsel hem de mimari açıdan oldukça geniş ve gelişmiş bir düzeyde olduğu görülmektedir.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ