SAYD, KORONOVİRÜS KRİZİ TALEPLERİNİ SIRALDI - Turizm Dosyası

DEDEMAN PALANDÖKEN YÖNETİMİNDE BAYRAK DEVRİ

Okuduğunuz haber
SAYD, KORONOVİRÜS KRİZİ TALEPLERİNİ SIRALDI

ISTTA YÖNETİMİNDEN, TÜROB BAŞKANI MÜBERRA ERESİN’E ZİYARET

Anasayfa   /    Haberler    /    SAYD, KORONOVİRÜS KRİZİ TALEPLERİNİ SIRALDI

SAYD, KORONOVİRÜS KRİZİ TALEPLERİNİ SIRALDI

Korona Virüs krizi sebebi ile yaşanan sorun ve problemlere istinaden, SAYD – Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği Genel Sekreteri – Mehmet GEM’’ açıklamalarda bulundu. İşte o açıklama:

HABERLER      16 Mart 2020 - 09:52     0

SAYD, KORONOVİRÜS KRİZİ TALEPLERİNİ SIRALDI

"Çin, İran, İtalya, Irak ve Güney Kore uçuş kısıtlamasına, dün akşam itibarı ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün almış olduğu karar gereği Fransa, Almanya, Avusturya, Hollanda, İspanya, Belçika, Danimarka, İsveç, Norveç dahil olması ile uçuş kısıtlamasına tabi olan ülke sayısı 14 oldu.

 

 İlk etapta 17/04/2020 tarihine kadar durdurulan uçuşlar neticesinde turizmciler ülkemize turist gönderen ülkelerin %60’ından misafir alamayacaklar. Dolayısı ile ortaya çıkan tabloya göre sektöre sağlanacak destekler de gün geçtikçe önem kazanmaktadır.

2020 Turizm Sezonunun hazırlıklarını, 2019 Turizm Sezonunun ikinci yarısı itibarı ile başlayan gerek yurt içi, gerekse yurt dışı çalıştıkları partnerlar adına ödemeler yapan (Otel, Havayolu, Taşıma, Personel), ödemeleri için taahhütte bulunan (çek, senet), depozito yatıran (Teminat), turizm sektörünün oluşan iş kaybını devletin desteği olmadan karşılaması hemen hemen imkansızdır.

Sektörde yaşanacak bir finansal kriz, birçok şirketin batmasına, nitelikli iş gücünün kaybına, doğal olarak da Türk turizm endüstrisinin zayıflamasına neden olacaktır.

SAYD Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği olarak ülkemizin değişik şehirlerinde faaliyet gösteren üyelerimiz ve sektör mensuplarından almış olduğumuz bilgilere istinaden sektörün devletimizden taleplerini kamuoyuna iletmek sektörümüze olan sorumluluğumuzdur.

SAYD olarak krizin hasarlarının en aza indirgenmesi için önerilerimiz şunlardır:

Tarım sektöründe doğal afetler (Sel Baskını, Hortum, Yangın) ile oluşan üretici zararlarının giderilmesinde devletin gösterdiği refleksi, Turizm sektöründe de göstermesini beklemekteyiz.

Turizm sektörünün, tedarikçilerine ödemeyi taahhüt ettiği ve bunun için evrak, belge verdiği tüm ödemelerin yapılabilmesi için uzun vadeli, 0 faizli kredi kullandırılmalıdır.

Alınmamış hizmetlere istinaden yapılan ön ödemeler, verilen çek – senet ve değerli evraklar askıya alınıp, iade edilip ileriye yönelik olarak gelecek müşterilere yönelik verilmiş taahhütlerin ortadan kaldırılması, alınmamış hizmetlere istinaden verilmiş ciro edilen çeklerin ödeme yükümlülüğünün ortadan kaldırılmasına yönelik bir özelge çıkartılmalıdır.

Turizm sektörüne sağlanacak finansman desteğinin, girdikleri risk oranında, yurtiçi ve yurtdışı hizmet veren seyahat acentaları başta olmak üzere, Turizm Bakanlığından belgeli tüm turizm seyahat acentalarına kullandırılması gerekmektedir.

Sektörün 2019 yılında çalışmalarına başlayıp, bu süreçte elde edeceğini düşündüğü gelire göre yaptığı ödemeler, eleman istihdamına dayalı yapmış olduğu tüm harcamalar, 2020 yılında elde edeceği tüm gelirlerin ortadan kaybolması ile, tüm vergi, resim, harç, istihdama dayalı vergiler, sgk pirimlerinin 2020 yılının sonuna kadar devlet tarafından karşılanması gerekmektedir.

Paket Tur Tanımı ve buna bağlı Tüketici Hakları ile ilgili olarak devletin ilgili birimlerinin en kısa zamanda gerekli çalışmayı başlatıp, Paket Tur Tanımı, Tüketici Hakları ile ilgili sadece Turizm Seyahat Acentalarının her şeyden sorumlu tutulmasının önüne geçilmelidir. Paket Tur Tanımında Turizm Seyahat Acentaları, Havayolları, Oteller, Yurt İçi ve Yurt Dışı Partner Acentalar, Taşıma Firmaları ve Turizm ile ilgili yükleniciler ile çalışmakta olup, Forse Majör durumlar veya olağanüstü hallerde tüm sorumluluk sadece seyahat acentalarına kalmakta oysaki bu sorumluluğun tüm paydaşlar ile birlikte birinin A, diğerinin B diyemeyeceği şekilde tanımlanması gerekmektedir. (Şu an yaşadığımız krizde, Tüketiciler tüm ödemelerini Turizm Seyahat Acentalarından isterken, Havayolları uçak bileti tahsilatlarından dolayı Turizm Seyahat Acentalarına herhangi bir ödeme yapmamaktadır"

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ