TAYYAR GÜL ''SEKTÖRDEKİ YATAK ARTIŞI KONTROLSÜZ BİR ŞEKİLDE HIZLA DEVAM EDİYOR'' - TURIZM DOSYASI

DİVAN İSTANBUL'DA RISOTTO GÜNLERİ

Okuduğunuz haber
TAYYAR GÜL ''SEKTÖRDEKİ YATAK ARTIŞI KONTROLSÜZ BİR ŞEKİLDE HIZLA DEVAM EDİYOR''

BEST WESTERN PLUS KHAN HOTEL'DE SEVGLİLİLER GÜNÜNE ÖZEL

Anasayfa   /    Röportajlar    /    TAYYAR GÜL ''SEKTÖRDEKİ YATAK ARTIŞI KONTROLSÜZ BİR ŞEKİLDE HIZLA DEVAM EDİYOR''

TAYYAR GÜL ''SEKTÖRDEKİ YATAK ARTIŞI KONTROLSÜZ BİR ŞEKİLDE HIZLA DEVAM EDİYOR''

RÖPORTAJLAR      12 Subat 2013 - 08:45     0

TAYYAR GÜL ''SEKTÖRDEKİ YATAK ARTIŞI KONTROLSÜZ BİR ŞEKİLDE HIZLA DEVAM EDİYOR''
Tayyar Gül, “Antalya olarak yabancı ziyaretçi sayısında rakamsal olarak, 2011 ve 2012 sezonunu geçeceğimizi düşünüyorum. Fakat sektörün en büyük sorunlarından biri olarak değerlendirebileceğim yatak arzındaki artış önümüzdeki sezonda da turizmcinin en büyük rakibi olacak” dedi.Bu yıl nasıl bir turizm sezonu bekliyorsunuz?

Dünya ekonomisindeki yaşanan sıkıntılar ve Ortadoğu ülkeleri ile yaşadığımız politik sorunlar sebebiyle geride bıraktığımız 2012 yılı sezonu Türk turizmi açısından zorlu geçti. Bu bağlamda Turizmcilerin 2013 yılından beklentisi büyük, gerçekleşen fuarlardan alınan olumlu yorumlar 2012 yılına nazaran 2013 yılının daha verimli bir yıl olacağı şeklinde. Antalya olarak yabancı ziyaretçi sayısında rakamsal olarak, 2011 ve 2012 sezonunu geçeceğimizi düşünüyorum. Fakat sektörün en büyük sorunlarından biri olarak değerlendirebileceğim yatak arzındaki artış önümüzdeki sezonda da turizmcinin en büyük rakibi olacak. Turizmde tatil bölgelerimize olan talep artışı hızını kesti ve durağan olmasa da çok yavaş bir şekil aldı. Ancak sektördeki yatak artışı kontrolsüz bir şekilde hızla devam ediyor. Bu yatırımlara ivedi bir şekilde önlem alınması gerektiğini düşünüyorum. Turizme yapılacak yatırımların yatak arzı yerine turizmi çeşitlendirmeye yönelik yapılması gerekmektedir. Artık dünya turizminde deniz kum güneş isteyen misafir profilinin tercih edeceği bir çok destinasyon bulunmakta. Antalya bölgesi turizmcileri olarak sunduğumuz hizmet ve ürünü çeşitlendirerek farkındalık yaratmamız gerekiyor.

İç turizm hakkında düşünceleriniz? Kemer'i tercih eden misafir portföyü hakkında bilgi verir misiniz?

Kemer özellikle 90'lı senelerde yerli misafirlerin tercih ettiği bir bölgeydi. Seneler içerisinde ülkemizde turizmin bölgesel gelişimi ile misafirlerimizin bir kısmı bir süreliğine diğer tatil yörelerini tercih etti. 2011 ve 2012 yaz sezonlarını dikkate aldığımızda iç pazarın Kemer'e olan ilgisinin yeniden arttığını gözlemlemekteyiz. İnternet üzerinden tatil satışı yapan ve pazarında önde gelen tatil sitesi olan bir kuruluşumuzun yaptığı değerlendirmeler sonucunda Kemer yerli misafirlerin en fazla tercih ettiği tatil bölgesi seçildi. İç pazarın turizmdeki payının hak ettiği yerde olmadığını düşünüyorum. İç pazarda erken rezervasyon talebindeki artışı dikkate aldığımda önümüzdeki yıllarda otellerimizde daha fazla yerli misafir ağırlayacağımızı öngörüyorum. Tabi a arz talepteki fiyat dengesinin çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Hizmet anlayışı olarak da yerli misafirlerimizin istekleri ve talepleri tesislerimizde dikkate alınmaktadır.

Yapılan anket ve değerlendirmelere göre Tatilcilerin Kemer'i seçmesi için ne gibi sebepler olmalı?

Beldemiz  deniz kum güneşin dışında otelleri, eğlence merkezleri,çarşısı ile entegre olmuş, önceden hazırlanan altyapı ve üst yapı planları sayesinde, çevreye ve doğaya zarar vermeden gelişimini sürdüren bir tatil yöresidir. Bu özelliğinin yanında çok sayıda kültürel ve tarihi değerlere  sahiptir. Bölge turizmcileri olarak bölgemizdeki turizmin çeşitlendirilmesi için ve Kemer'in tatilciler tarafından tercih edilmesi için organizasyon ve aktiviteler yapmaktayız fakat bunun yanında bölgemizin kongre merkezi, çok amaçlı tribünlü kapalı spor salonu, olimpik yüzme havuzu ve müze gibi devlet kaynaklı ciddi yatırımlara ihtiyacı vardır.Şu anda Turizmcilerin yaşadıkları sıkıntılar nelerdir. Çözüm yolları için istekleriniz nelerdir?

Sektörde yaşanan problemler her geçen gün artmakta. Tatil beldelerindeki kıyı kenar,iskeleler,sahildeki şemsiye şezlonglar ve imar uygulamaları ile ilgili yapılan tespitler önümüzdeki sezonlar için bizleri kaygılandırıyor. Bu konular ile ilgili turizmin hassasiyetini dikkate alarak resmi makamların çözüm odaklı kararlar alması gerekiyor. Son beş yıldır Arap ülkeleri, Turizm konusunda daha etkin bir politika içerisine girmiş olup döviz kazancı sağlayan turizm sektörünü ekonomileri için önemli bir girdi olarak kabul etmiş durumlar. Bu ülkelerde;  turizm teşvikleri (uçak yakıtına sübvansiyon, yatırım kolaylıkları v.s.) yanı sıra enerji maliyetlerinin daha düşük olması, işletmeciliğe yönelik regülasyonların daha rahat olması, yatak maliyetlerini ciddi bir şekilde düşürmekte ve bu ülkelerle rekabet etmekte bizleri zorlamaktadır.

Son olarak Tatilcilere mesajını ne olacak?

Yoğun kışın yaşandığı bugünlerde yazın yapacakları tatili planlamak için yeterince zamanları var. Taleplerini çok net bir şekilde belirleyerek beklentilerini karşılayacak bir konaklama tesisini tercih edip tatilini daha ucuza getirmek için erken rezervasyon avantajından yararlanmalarını tavsiye ediyorum.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ