TOPLANTIDAN ÇIKAN SONUÇ: TÜRKİYE AVRUPA'DA YÜKSELİYOR! - Turizm Dosyası

TEMMUZ'DA YABANCI TURİST ANTALYA'YA AKTI

Okuduğunuz haber
TOPLANTIDAN ÇIKAN SONUÇ: TÜRKİYE AVRUPA'DA YÜKSELİYOR!

SİDE'DE TARİH, SANATLA BULUŞUYOR!...

Anasayfa   /    Haberler    /    TOPLANTIDAN ÇIKAN SONUÇ: TÜRKİYE AVRUPA'DA YÜKSELİYOR!

TOPLANTIDAN ÇIKAN SONUÇ: TÜRKİYE AVRUPA'DA YÜKSELİYOR!

Alman tur operatörleri “Alman Tur Operatörlerinin Bakışı 2018 ve Sonrasında Türkiye’de Turizm - Şehir Destinasyonu Olarak İstanbul’un İncelenmesi” başlığı altında Türkiye ve İstanbul turizmini değerlendirdi.

HABERLER      31 Agustos 2018 - 16:34     0

TOPLANTIDAN ÇIKAN SONUÇ: TÜRKİYE AVRUPA'DA YÜKSELİYOR!

Alman Medya Grubu FVW, Avrupa’nın önde gelen tur operatörlerini İstanbul’da buluşturduğu FVW İstanbul Workshop’u başladı. Turizm açısından yüksek potansiyele sahip bir şehir olan İstanbul’un imajının tazelenmesi, orta ve uzun dönemde yüksek katma değer üreten vazgeçilmez bir destinasyon haline gelmesi amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) önderliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası (İTO), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türk Hava Yolları (THY) ve İstanbul Turizm Derneği (İSTTA)’nin destekleri ile Almanya’nın önde gelen sektör medya kuruluşlarından FVW, İstanbul’da organize ettiği çalıştay başladı.

Firuz Bağlıkaya: “Almanya ile ortak geleceğimize turizm sektörü ile yürüyeceğiz”

Toplantının ilk açılış konuşmasını TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya yaptı. Bağlıkaya, “Türkiye için en önemli turizm pazarlarının başında gelen Almanya’dan geçen seneye göre yüzde 20 artış var. Yılsonunda ise 4.5 milyon Alman turist ağırlamış olacağız. İstanbul ise mıknatıs gibi kendisine çeken, şaşırtan ve büyüleyen dünyanın sayılı metropollerindendir. Almanya ile ortak geleceğimize turizm sektörü ile yürüyeceğiz. Bu organizasyona destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.


Trevo Trend Genel Müdürü Matthias Lange "İstanbul, sevilen bir destinasyondur"İ dedi ve ekledi " stanbul Havalimanı’na baktığımız zaman Alman konuklarımız toptan ürün almayı seviyorlar. Antalya, İzmir, Bodrum gibi turizm destinasyonları daha çok ziyaretçi alıyor. İstanbul nerede yer alıyor. İstanbul Barcelona ile birlikte Ağustos ayındaki rezervasyon taleplerinde önde geliyor. İstanbul’da her şey dahil tatil içinde sevilen bir destinasyondur. Türkiye’nin aynı zamanda bir kış destinasyonu olduğunu da görüyoruz. Kasım ve Mart ayı arasındaki rakamlara bakarsak Türkiye için yüzde 103 talep artışı var. Kaynak: Matthias Lange: “Kış döneminde Türkiye için yüzde 103 talep artışı var”

Klaus Hildebrandt: “Alman turistler için İstanbul büyük bir potansiyel”

FVW Başeditörü Klaus Hildebrandt açılış konuşmasında şunları söyledi: “Etkinliğimize hoş geldiniz. 2 yıl önce Antalya’da bir etkinlik yapmıştık. 2007 yılından bu yana ise İstanbul’a gelmemişiz. Burada olmak büyük mutluluk. Osman Ayık, ‘Bir şeyler yapmamız lazım Alman turistlerin gelmesi lazım’ dedi. Evet, Alman turistler için İstanbul büyük bir potansiyel. Turizm dediğimiz olgu halkları bir araya getirir. Bu vesile ile buruda bulunuyoruz. Bu toplantının gerçekleştirilmesinde katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum. TOBB, TÜRSAB, TÜROFED, ISTTA, WOW Hotels, Pullman Hotel, THY, ismini söylemek istediğimiz Thomas Cook ve Öger Tours’a da teşekkür ediyorum. Bentour’dan Deniz Uğur’a ayrı bir teşekkür ediyorum.”


Toplantıda, Trevo Trend Genel Müdürü Matthias Lange Kasım ve Mart ayı arasındaki kış döneminde Türkiye için yüzde 103 talep artışı bulunduğunu söyledi.

Alman Tur Operatörlerinin Genel Görüşleri:

*Türkiye geri döndü.

*Ancak 2015 yılı rakamları ancak 2019 yılında toparlanabilir.

* Kış turizmde artış önemli.

* Kaliteli turistin dönmesi önemli.

*Polonya pazarı yükselen trend.

* TUI Alman pazarında Türkiye için kapasiteyi arttırdı, ancak fiyatların artması için biraz zaman gerekiyor.

* Oteller için önerilen, özellikle teknolojik yatırım ve personel konularında yapılmalı.

* Alman turist 12 ay boyunca gelebilir, sadece yaz dönemi değil. 12 Ay için düzenleme yapılmalı.

* Önemli olan sezonu uzatmak tüm yıla yaymak.

*Önümüzdeki yıl Ege ye genç turist ve lüks pazarı getirmek için uğraşıyoruz.

Etkinlikte İstanbul turizmine özellikle vurgu yapılarak, şu görüşler dile getirildi:

* İstanbul'a uzun yıllardır gelinmedi. İstanbul daha önce eğlence ve alışveriş ile gözdeydi. İstanbul krize rağmen dünyanın en önemli kentlerinden biridir.

*İstanbul'a yeniden rezervasyonlar başladı.

* İstanbul'da her şey dahil olmaması, önemli şehir alışveriş için gelir kaynağı.

* İstanbul için yeni bir program yapalım. 'Yeni bir pazarlama kampanyası yapmalıyız' önerisi bizzat Bakanlığa iletildi.

* İstanbul ‘cool’ değerini kaybetmedi ama duygusunu kaybetti.

* İstanbul'u daha iyi anlatmalıyız. İstanbul'un çevresinde denize girileceği bilinmiyor.

* İstanbul tanınmıyor. İstanbul’da imajın aktarılması problemi yaşandı.

* Bu krizde İstanbul'un olumlu şık ve modern imajı kayboldu. İstanbul bu imajını tekrar elde etmeli.

* Gastronomi turizmi konusunda son yıllarda oldukça iyi gelişmeler oldu, ancak yetersiz. Bu konuda başka programlar yapılmalı.

M.Rifat Hisarcıklıoğlu: “Hem onlar hem de biz kazanacağız”

TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmasında  “Sayın misafirlerimiz ve dostlarımız TOBB olarak turizmi altın sektör olarak görüyoruz. Sizlerle bir araya gelmekten dolayı büyük memnuniyet duyuyorum. FVW ve Alman tur operatörlerine şükranlarımı sunuyorum. Çok doğru bir vizyonla hareket ettiler. Hem onlar hem de biz kazanacağız. İstanbul dünya tarihinin en kadim şehirlerinden biridir. Üç büyük imparatorluğa ev sahipliği yapmış üç kıtaya yayılmış tek şehirdir. İstanbul tüm medeniyetlerden izler barındıran gerçek bir dünya şehridir. TOBB, Türkiye’de tüm şirketlerin üye olduğu en büyük meslek örgütüdür. TOBB olarak yurt dışında da geniş bir network’e sahibiz. Tüm iş dünyası örgütlerinin içindeyiz. Alman iş dünyası ile de derin bir işbirliğine sahibiz. Almanya pazarındaki payımızı büyütmek için neler yapabiliriz. Bunu konuşmak için bir aradayız. Türkiye deniz-güneş-kumdan ibaret değildir. Tarih ve kültürümüz de çok zengin. Bu kadar çok büyük bir kültürü bünyesinde barındıran başka bir ülke yok. Hangi dönemden, medeniyetten, inançtan olursa olsun herkesi insanlığın bize emaneti olarak sayıyoruz.  Almanya Türkiye turizmi için her zaman önemli olmuştur. Ne yazık ki son birkaç senedir yabancı turist sayımız içinden yüzde 16’dan yüzde 10’a düştü. 2015’te 5.6 milyon ile zirve yaptığımız yılın gerisindeyiz. Sevindirici bir haber bu yılın ilk yarısında geçen seneye göre yüzde 22 artışın olması sevindirici. Bu trendi nasıl korur ve geliştiririzi konuşacağız.”


Toplantıya Ankara'daki yoğun programı nedeniyle Kültür Ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy katılmazken,  protokol konuşmaları sonrası salon adeta boşaldı. Gözler salonda İstanbul'lu turizmcileri aradı.

Osman Ayık: “İstanbul, inci tanesi gibi karşımızda duruyor”

TÜROFED Başkanı Osman Ayık: “Bu organizasyonun gerçekleşmesini sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. İstanbul’un çok önemli özellikleri var. İstanbul’a aslında çevresi ile bakmak lazım. Yakın komşumuz Bulgaristan 8.8 milyon turist ağırladı. Varna ve Burgaz gibi iki plaj şehri ile bu sayıyı yakaladı. Tüm Marmara’yı sayarsak çok fazla zenginliğimiz var. Aşağı yukarı 200 km’lik bir çember içinde inanılmaz zenginlikler var. Misafirlerimize sunabileceğimiz son derece zengin bir ürün çeşitliliği var. Aslında burası bir ülkenin sahip olabileceğinden çok daha fazlasını sunan bir bölge. Bu sektörün mensupları olarak yaratacağımız ürünlerle işinizi kolaylaştırmamız lazım. Bunun pazarlamasını da sizlerin yapmanız bizin en büyük temennimiz. İstanbul, THY’nin göstermiş olduğu başarıdan dolayı dünyanın en kolay erişilebilir şehirlerinden biri haline geldi. Mutlaka bunu da dikkate almak lazım. Bunların hepsini değerlendirdiğimiz zaman Avrupa’nın hemen yanı başındaki inci tanesi gibi önümüzde duruyor. Bu noktada sizin çabalarınız ve bizim vereceğimiz destekler çok önemli. Bu tür organizasyonlar ülkeleri birbirine daha fazla yaklaştıracaktır. Bu organizasyona katkı veren Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve Valimize, TOBB ve İTO başkanımıza, THY’ye, TÜRSAB başkanı ve camiasına, İSTTA Başkanı Pulmann Hotel Sahibi, WOW Hotel Sahibi, Arma Yatçılık ve Feriye Restaurant’a ve son olarak Thomas Cook, Öger Tour, Diana Travel’a çok teşekkür ediyorum. Bu işin gerçekleşmesinde katkı veren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu çalıştay İstanbul için hayırlı olsun.”

Şekib Avdagiç: “3 milyon Alman turist istiyoruz"

”İTO Başkanı Şekib Avdagiç: “İstanbul’da 3 milyon Alman turist ağırlamak istiyoruz. Almanya ile çok derinlerden gelen ilişkilere sahibiz. İstanbul’un tarihi mekanları dışında çok ünlü bir alışveriş merkezidir. İstanbul, Avrupa’daki birçok şehre göre birçok merkezi bulunuyor. Hem turizm hem alışveriş hem de yeme içme konusunda size verebileceğimiz bir çok hizmet var. Burada daha fazla Alman misafir ağırlamak istiyoruz. Bu çalıştay için buraya gelen misafirlerimiz ağırlamaktan dolayı da çok mutluyuz.”Nadir Alparslan: “Sektörümüz için Almanya önemli bir partner”Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan: “Turizm çok hassas bir sektör. Turizm 2017 yılı itibari ile toparlanmaya başladı. Dinamik bir sektörümüz var. Kamu ve özel sektörümüz işbirliği ile beraberce çalışarak gelişmeye devam edeceğiz. Yakın geçmişteki sıkıntılardan sonra olumlu gelişmeler yaşayarak geçtiğimiz yıla göre yüzde 25’lik bir gelişme kaydettik. Bu gelişme umudumuzu gelecek için daha da artırıyor. Almanya bizim için çok önemli bir pazar. Almanya’yı kendi ülkemiz gibi görmekteyiz. Almanya ile çalışmaları önemsiyoruz. Bakanlığımız ve sektörümüz için Almanya önemli bir partner. Geçmişteki işbirliklerimizden bunu da net bir şekilde gördük. Bu nedenle böyle bir toplantıyı düzenleyenlere çok teşekkür ediyorum. İki ülke arasındaki işbirliğiniz bu tür toplantılarla daha da gelişeceğini düşünüyorum.”


Turizm Yazarı Halil Öncü, “Alman Tur Operatörlerinin Bakışı 2018 ve Sonrasında Türkiye’de Turizm - Şehir Destinasyonu Olarak İstanbul’un İncelenmesi” başlığı altında Türkiye ve İstanbul turizminin değerlendirildiği toplantıya katılarak turizmcilerin görüşlerini aldı.

Vasip Şahin: “İstanbul en az Londra kadar güvenli bir şehirdir”

İstanbul Valisi Vasip Şahin, “İstanbul’u bize Allah’ın emaneti olarak görüyoruz. İstanbul güzel bir şehir. İstanbul uğruna savaşların yapıldığı bir şehir. Adına şarkılar ve romanların yazıldığı bir şehir. İstanbul tarihin ve medeniyetlerin de beşiği. Önemli bir finans ve ticaret merkezidir. Ayrıca İstanbul önemli bir eğitim destinasyonudur da. Tüm bu zenginliğin getirdiği özellik İstanbul dünyanın en kalabalık şehirlerinden biridir. İstanbul aynı zamanda alt yapı yatırımları da yapmak zorunda olan bir şehirdir. Cumhurbaşkanımızın İstanbul ile özel olarak ilgilenmektedir ve büyük alt yapı yatırımları yapılmaktadır. 2015 yılından sonra ülkemiz çevresinde yaşanan istikrarsızlıklar nedeniyle hem ülkemiz hem de İstanbul etkilendi. İstanbul en Londra kadar güvenli bir şehirdir. Berlin, Tokyo, Londra ve Paris ne kadar arındırılmış bir şehirse İstanbul da terörden o kadar arındırılmış bir şehirdir. Biz İstanbul’da aldığımız önlemlerle terörü minimize ettik. Ama burada hepimizin birlikte hareket etmesi gerekiyor. Turizm sektörü çok kırılgan bir sektördür. Bu nedenle terörün hedeflediği turizm sektörü başta olmak üzere bu korkuya karşı duracağız. Daha fazla yatırım yapıp seyahat edeceğiz. İnsanlarımızı daha fazla kaynaştıracağız. İstanbul’da bunu yapmaya çalışıyoruz. İstanbul’da kendi vatandaşımızdan önce yabancıları koruyoruz ve tedbirler alıyoruz."

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ