TROYA MÜZESİ AÇILIYOR - TURIZM DOSYASI

ESKİGEDİZ TURİST BEKLİYOR

Okuduğunuz haber
TROYA MÜZESİ AÇILIYOR

'FESTİVAL 408' 22-29 MAYIS'TA SANATSEVERLER İLE BULUŞUYOR

Anasayfa   /    Haberler    /    TROYA MÜZESİ AÇILIYOR

TROYA MÜZESİ AÇILIYOR

Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20.yılı nedeniyle 2018 yılı ‘’TROYA YILI’’ ilan edildi.Bu bağlamda 2018 Yılı başta Türkiye ve Çanakkale olmak üzere tüm dünyaya sunacağı en büyük hizmet ise Troya Müzesi’nin açılacak olması.

HABERLER      22 Mayis 2018 - 09:28     0

TROYA MÜZESİ AÇILIYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı önderliğinde dünyanın en fazla bilinen kültürel mirası olan Troya’nın, Anadolu’nun kadim ve değeri olarak dünyaya tanıtılması için uluslararası ölçekte bir kültür ve turizm hamlesi başlatıldı.

Bu bağlamda 2018 Yılı başta Türkiye ve Çanakkale olmak üzere tüm dünyaya sunacağı en büyük hizmet ise Troya Müzesi’nin açılacak olması.

Anadolu’nun Kadim Değeri Troya’da, Çanakkale topraklarında buluşuyoruz” diyerek, Troya başta olmak üzere, tüm bölgenin kültürel, doğal, tarihsel değerlerinin tanıtılacağı uluslararası stratejik ölçekte planlanan kalkınma hareketi ile 2018 ve sonrasında dünyaya çok önemli bir değer sunulmuş olacak.

2018’in En Büyük Hamlesi; TROYA MÜZESİ

2018 Troya Yılı kapsamında Troya Ören Yeri girişinde 100 dönem arazi üzerinde yaklaşık 10 bin m2 kapalı alan üzerinde Troya Müzesi açılacak. Dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzesi örneklerinden biri olacak olan Troya Müzesi’nin mimari projesi uluslararası saygın bir jüri heyeti tarafından 150’den fazla proje arasından seçildi. TROYA Müzesi, doğu ve batı kültürlerini Çanakkale’de buluşturarak TROYA medeniyetini dünyaya tanıtacak.

Alt Yapı Çalışmalarının Tamamlanmasıyla Yeni Gezi Rotaları Açılıyor

Başta Troya Müzesi ve çevre düzenlemeleri olmak üzere, 6 köyün alt yapı çalışmaları, bu köylerin çevre düzenlemeleri ve üst yapı iyileştirmeleri, farklı turistik güzergahların oluşturulması amacıyla Tarihi Milli Park içinde yol çalışmaları, Troya Ören Yeri haricinde yer alan antik döneme ait tümülüs ve antik yerleşim alanlarının bilgi panoları ile cazibelerinin arttırılması, Çanakkale Savaşları’ndan Orhaneli Tabyası, Kumkale, Osmanlı Dönemi’nden Cezayirli Hasan Paşa Köşkü, Osmanlı Şehitliği gibi miraslarımızın ihyası ve ziyarete açılması projeleri başta olmak üzere alt ve üst yapı projelerinin kazandırılması çalışmaları da tüm hızıyla sürmektedir.

Bilimle, Sanatla, Sporla, Müzikle Troya Yılı

2018 Yılı Troya Yılı ile birlikte hem ulusal hem de küresel ölçekli bir kültür ve turizm hamlesi başlatılıyor.

2018 TROYA YILI kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığımızın himayelerinde ve koordinasyonunda, yerelde ise Çanakkale Valiliği koordinasyonunda yeni gezi rotaları açılıyor, yıl boyu birbirinden farklı kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleri planlanıyor. Uluslararası fuarlara katılımın olacağı yıl boyunca tüm dünyada Troya’yı tanıtmak hedefleniyor.
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Türkiye en erken dönemlerden günümüze değin bu topraklarda var olan sayısız uygarlıkla yoğrulmuş binlerce yıllık tarihin anavatanıdır. Müzelerimiz bu tarihin kültürel hafızasını nesilden nesile aktaran en önemli kurumlardır.”

Bu bağlamda bir mesaj yayınlayan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş: “Türkiye en erken dönemlerden günümüze değin bu topraklarda var olan sayısız uygarlıkla yoğrulmuş binlerce yıllık tarihin anavatanıdır. Müzelerimiz bu tarihin kültürel hafızasını nesilden nesile aktaran en önemli kurumlardır.” diyerek Türkiye’nin en erken dönemlerden günümüze değin bu topraklarda var olan sayısız uygarlıkla yoğrulmuş binlerce yıllık tarihin anavatanı olduğunu, müzelerin de bu tarihin kültürel hafızasını nesilden nesile aktaran en önemli kurumlar olduğunu vurguladı.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ