TURİZMCİ YENİ FELSEFE İLE YENİ YASA İSTİYOR! - Turizm Dosyası

KUZEY IŞIKLARININ BÜYÜLÜ DANSINA ŞAHİT OLUN!

Okuduğunuz haber
TURİZMCİ YENİ FELSEFE İLE YENİ YASA İSTİYOR!

DOUBLETREE BY HİLTON ISTANBUL – MODA’DA ÜST DÜZEY ATAMA

Anasayfa   /    Haberler    /    TURİZMCİ YENİ FELSEFE İLE YENİ YASA İSTİYOR!

TURİZMCİ YENİ FELSEFE İLE YENİ YASA İSTİYOR!

TÜROFED Başkanı Osman Ayık; ‘Çevresel, Doğal ve Kültürel değerlerimize sahip çıkmalıyız. Antalya’ya her gün 300 noktadan uçak geliyor. Bu avantajımızı iyi korumalıyız’ dedi.

HABERLER      25 Kasim 2019 - 09:05     0

TURİZMCİ YENİ FELSEFE İLE YENİ YASA İSTİYOR!

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 2634 Sayılı Turizm Yasası’nın yeni bir felsefe ile tümüyle ele alınıp yeniden yazılması gerektiğini söyledi. Ayık, Turizmde 2023 hedeflerinin revize edilerek 75 milyon turist ve 65 milyar dolara düşürüldüğünü söyledi.

Gazeteci-Yazar Erdoğan Kahya Başkanlığındaki Antalya Dostlar Platformu’nun kahvaltılı toplantısına konuk olan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, ‘Dünyada Turizm ve Antalya’ konulu bir sunum yaptı. 2018 yılı rakamlarına göre dünyada 1,4 milyar insanın tatil için 1,3 triyon dolar para harcadığını belirterek, aynı yıl sektörde yüzde 6 büyüme yaşandığını anlattı. İçinde Türkiye’nin de bulunduğu Kuzey Akdeniz çanağında 218 milyon insanın seyahat ettiğini de dile getiren Osman Ayık, 2018’de 2014’ün başarısını yeniden yakalayarak 6. Sıraya çıktığımızı, diğer ülkelerde 850 dolar olan kişi başı harcamanın da bizde 600 küsür dolara yükseldiğini anlattı.

Herşey Dahil sistemini başarı ile uyguladık

Türk Turizminin özgün bir yapısı olduğunu söyleyen TÜROFED Başkanı Osman Ayık, konuşmasını şöyle sürdürdü:
‘’Kendi kurgusu ile modellenen ve dünyada olmayan özgünlükte. Çok iyi bir ürün yarattık. Türkiye’nin bugün en rekabetçi sektörü turizmdir. Başarısızlık yaşadığımız 2015 ve 2016 yıllarında yaşadığımız krizden 2017’de çıkmayı başardık. Sahibi Türk olan Tur operatörleri kurarak Türkiye’yi daha iyi sattık.  Herşey dahil sistemini içeriğini daha da zenginleştirerek ve misafirlerimizi mutlu ederek uyguladık. Elimizde her bütçeye uygun ürünlerimiz var. Fiziki standartlardan daha yüksek tesislerimiz var.  Ancak sürdürülebilirliği tartışmamız gerekiyor. Fiyat/Hizmet dengesinde çıtayı yükseltmemiz gerekiyor. Antalya’ya her gün 300 noktadan uçak geliyor. Bu avantajımızı iyi korumalıyız’’’

İlk 9 ayda 36,4 milyona ulaştık

2019’da çok başarılı olduklarına dikkat çeken Osman Ayık, Türkiye olarak ilk 9 ayda 36 milyon 428 bin turist ağırladıklarını bunun 12,5 milyonunu Antalya’nın başardığını anlattı. Yıl sonuna kadar Türkiye’nin 50-51 milyon, Antalya’nın da 15-16 milyon hedefine ulaşacağını dile getirdi ve ‘’Bu konuda tek eksiğimiz turistin yüzde 60’nın iki kapıdan Antalya ve İstanbul’dan giriş yapmasının gelecek için çok iyi olmadığını söylemeliyim. Ayrıca biz de 2-3 pazara bağımlı gibiyiz. Pazar sayımızı mutlaka artırmalıyız’’ dedi.

Konaklama Vergisi Rekabet şansımızı azaltacak

Tanıtım Ajansı için bir süre önce çıkan Torba Yasa ile turizmcinin hasılatın binde 75’ni vereceğini hatırlatan Osman Ayık, yüzde 2’de Konaklama vergisi çıkarıldığını söyleyip şöyle devam etti:
‘’Öncelikle konaklama Vergisi Uygulaması bizden başka hiçbir ülkede yok. ‘Turistten ister al ister alma bana yüzde 2 konaklama vergisi ödeyeceksin’ deniyor. Konaklama vergisinin adının daha sempatik olması için Çevre Vergisi şeklinde adlandırılmasını istedik olmadı. 2020 ile ilgili birçok yatağımızı sattık. Bu müşteriden konaklama vergisi isteyemeyiz. Aslında Avrupalı bu tür vergiye alışık, ancak bu tatil için gittiği kentte ani nüfus artışları ile ortaya çıkan altyapı hizmetleri için yerel yönetimlere ödenir. Konaklama Vergisi Rekabet şansımızı azaltacak. Şimdi Cumhurbaşkanımızın yetkisini kullanarak bu oranı yüzde 1’e indirip, 2020’ye ertelemesini bekliyoruz’’

Ayık, tanıtım konusunda zaten fuarlara katılarak üzerlerine düşen görevi yaptıklarını, son yasa ile turizm işletmeleri cirosundan alınacak binde 75 pay ile 2020 yılında 220 milyon Euro toplanacağını hatırlatarak, ‘’Bu para doğru bir şekilde tanıtıma harcanırsa Türkiye ile ilgili tüm olumsuzlukları aşabiliriz’’ dedi.

Thomas Cook iflası

Türkiye’nin diğer ülkelerle birlikte Thomas Cook iflasından etkilendiğini söyleyen Osman Ayık, ‘’200-250 Milyon civarında sektörümüz bu iflastan etkilendi. Turizm ezberlerimiz bozuldu, güven bunalımı yaşadık. Bu iflas, bundan sonra iş modellerimizi değiştirme konusunda bir uyarı oldu. Alacaklar konusunda sigortalama sistemi üzerinde çalışmaya başladık’’ diye konuştu.

Turizm Yasası yeniden yazılmalı

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, 2634 Sayılı Turizmin Anayasa’sının işlevsiz hale geldiğini ve mutlaka güncellenmesi gerektiğini de dile getirerek; ‘’Bu güncelleme tadilatlarla değil, bizi geleceğe taşıyacak bir felsefe ile ve tümüyle ele alınmalı, yeniden yazılmalı ve sektörün önü açılmalıdır’ dedi. Sektöre kredi borçları ile ilgili yeni yapılandırmalar uygulandığına dikkat çeken Ayık, ‘’Yeni yatırımlar ve tadilatlar için finansal desteğe ihtiyacımız var’’ diye konuştu.

Sürdürülebilirlik şart

Osman Ayık, sunumunun son bölümünde, sürdürülebilirlik konusunu ele alarak, şöyle konuştu: ‘’Bizim için sürdürülebilirlik çok önemli. Biz emanetçiyiz. Bizim elimizde olan doğa, kültür ve çevreyi gelecek nesillere devredeceğiz. Bu konuda üç temel esas var. Çevresel, doğal ve kültürel değerlerimizi korumak zorundayız. Sosyal çevrede kabul gören işler yapmalıyız. Hangi iş olursa olsun ekonomik değer yaratmalıyız. Bu üçlü birbiriyle ortak hareket ettiğinde başarı kaçınılmazdır’’

Bunların yapılması halinde 2023 hedefi olan 75 milyon turist ve 65 milyar dolar gelire ulaşabileceğimizi dile getiren Osman Ayık, ‘’Her türlü kaynağımız var. Buna inanan yöneticilerimiz var. Bizim sadece inanan siyasetçilere ihtiyacımız var’’ diye konuştu.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ