TURİZMİN VAZGEÇİLMEZİ 'MAVİ BAYRAK' - TURIZM DOSYASI

KIBRIS TÜRK OTELCİLER BİRLİĞİ’NE ÜYE OTELLERİN EKİM 2014 AYI DOLULUK ORANLARI

Okuduğunuz haber
TURİZMİN VAZGEÇİLMEZİ 'MAVİ BAYRAK'

EN KÜÇÜK GEZGiN ÖDÜLÜ 5 KITA 54 ÜLKE İLE 11 YAŞINDAKi CEM POLATOĞLU'NA

Anasayfa   /    Köşe Yazarları    /    TURİZMİN VAZGEÇİLMEZİ 'MAVİ BAYRAK'

TURİZMİN VAZGEÇİLMEZİ 'MAVİ BAYRAK'

KÖŞE YAZARLARI      02 Kasim 2014 - 11:55     0

TURİZMİN VAZGEÇİLMEZİ 'MAVİ BAYRAK'
Son yıllarda turizmin gelişmesi ile birlikte özellikle sahillerimizde çevrenin en önemli göstergelerinden birisi olan Mavi Bayraklarımız Akdeniz bölgemizin kıyı kesimlerinde bir çok yerde dalgalanmaya devam ediyor. Turizmciler çevreye olan duyarlılıklarının yanı sıra satışlarında Mavi Bayrak’ın ne denli bir katkı sağladığını her ortamda anlatıyor artık. Ne büyük bir mutluluktur ki, son yıllarda özellikle yabancı misafirlerin tatil amacı ile gelmek istedikleri bölgelerde önemli bir şart olarak gördükleri ve denizlerimizin temizliğini gösteren Mavi Bayraklar artık Türkiye’nin dört bir yanında her geçen gün artarak dalgalanmaya devam ediyor. Çevrenin önemli bir ayağı olan Mavi Bayrak Avrupa’da 30 ülke olmak üzere dünyada toplam 48 ülke tarafından uygulanıyor.


Mavi Bayrak, Danimarka’da bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) koordinasyonunda uluslar arası beş projeden biri. 1993 Yılında Turizm Bakanlığı önderliğinde Mavi Bayrak programının yürütülmesi amacıyla kurulmuş ve bugün TURÇEV tam üyesi olduğu Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE)’nın önerdiği birçok uluslararası programı (Mavi Bayrak, Eko-okullar, Yeşil Anahtar, Çevrenin Genç Sözcüleri, Okullarda Orman vb…) başarı ile hayata geçiriyor. Ülkemizde de Türkiye Çevre Eğitim Vakfı 11 kişiden oluşan Yönetim Kurulu ve Genel Müdür Erol Güngör yönetiminde bu konuda yoğun çalışmalar yapıyor. Türkiye’nin her bölgesine hizmet etmeye çalışan TURÇEV, Antalya Şubesinde de önemli işler yaparak örnek uygulamalara imza atıyor. Konyaaltı bölgesinde yer alan donanımlı ofisin başında da TÜRÇEV Antalya Koordinatörü olarak 15 yıllık deneyime sahip Çevre Yüksek Mühendisi Lokman Atasoy bulunuyor.


Antalya Valiliği, faaliyetlerin daha etkin yapılabilmesi amacıyla 2003 yılında İl Mavi Bayrak Komisyonunu kurmuş. Komisyona Vali Yardımcısı Sn Recep Yüksel Başkanlık ediyor. Komisyon TURÇEV, Kültür ve Turizm, Halk Sağlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden oluşuyor. Bu komisyonda bulunan ekip Antalya’nın tüm sahillerin karış karış dolaşıyorlar, denetimler gerçekleştiriyorlar, deniz suyu numuneleri alıyorlar, arıtma tesislerinin çıkış sularını takip ediyorlar, deniz suyu analizlerinde standartları aşan olumsuz bir durum olduğu taktirde kriz masası oluşturarak kirliliğin nedenlerini ortadan kaldıracak çözümler üretiyorlar. Kriterlerle ilgili sorun olması halinde çözüm üretilmesi için çalışıyorlar. Ekip diğer illere örnek olacak şekilde tam anlamıyla uyum içerisinde.


Mavi Bayrağın turizm açısından önemi büyük

Konu ile ilgili olarak ziyaretine gittiğimiz TÜRÇEV Antalya Koordinatörü Lokman Atasoy’a konunun önemini soruyoruz .” Nedir Mavi Bayrak? Neden Önemli?“ diye soruyoruz.

Atasoy hemen cevaplıyor: “Kısaca Mavi Bayrak; belirlenmiş bazı standartları taşıyan nitelikli plaj, marinalara ve yatlara verilen Uluslararası bir eko-etikettir. Ödül bir yıllığına verilmekte, sürekliliğin sağlanması için müracaatlar her sene yenilenmektedir. Mavi Bayrak ile ödüllendirilen bir plaj veya marinanın, temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli olduğunu simgelemektedir. Neden önemli olduğunu açıklamaya çalışayım: En önemlisi Ülkemiz deniz-kum-güneş ağırlıklı kıyı turizmi yapması nendi ile Mavi Bayrak az önce belirttiğim Uluslar arası standartları taşıması nedeni ile son derece önemlidir. Bu anlamda plaj yönetiminin hizmet standartlarını arttırmakta ve çevre değerlerinin korunmasına katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bildiğiniz gibi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği yıldız sistemi, tesisi görmeden fikir sahibi olunmasını sağlayan bir unsurdur. Ama yıldız sistemi sadece tesisin fiziki yapısını belgelemektedir. Ve daha da önemlisi ulusal düzeyde bir standarttır. Özellikle kıyı turizmi için gelenlere tesisin plajı, deniz suyunun niteliği gibi konularda herhangi bir fikir verememektedir. İşte bu aşamada uluslar arası bir standarda sahip Mavi Bayrak, Eko-Etiket olarak çok önemli bir araç olarak ön plana çıkmaktadır. Hiç bilmediği bir yeri tercih edecek bir turistin Mavi Bayrak ödülünü almış, denizi temiz, güvenilir, kontrol edilen bir tesiste tatilini geçirmeyi tercih etmesi daha kolay olacaktır. Bu nedenle Mavi Bayrak güçlü bir araçtır”


Tesislerde Mavi Bayrak olup olmadığını sorgulayan tur operatörleri çok fazla

Son yıllarda çevre konusunda insanların daha duyarlı olması nedeniyle oteller bu beklentiyi karşılamak için Mavi Bayrak gibi eko-etiketleri uygulama konusunda kendilerini sorumlu hissediyorlar. Çevre konusunda hassasiyet gösteren, müşteri göndereceği turistik işletmelerde Mavi Bayrak olup olmadığını sorgulayan tur operatörleri her geçen yıl daha da artıyor. Bu da otellerin gönüllülük ilkesi ile almalarının yanında dış bir baskının da etkisiyle aldıklarını işaret ediyor. Dolayısıyla turizmde rekabetin getirdiği bir mecburiyet olması nedeni ile de Mavi Bayrağın önemi ortaya çıkıyor.


Mavi Bayrak programı hakkında bilgiler aktarmaya devam ediyor bizlere Lokman Atasoy “Kıyı turizmi yapan bir işletmenin “benim deniz suyum temiz” demesi kimseyi tatmin etmeyecektir, günümüzde her standardın bir belgesi, bir ispatı istenmektedir, bunun Uluslar arası bir kuruluş ile tescil edilmesi büyük bir güvencedir. Üstelik bu belge ile sadece deniz suyu temizliğini değil, plajınızın güvenli olduğunu, çevre yönetimi ve eğitimine yönelik çalışmaları yaptığınızı da kanıtlamaktadır. Mavi Bayrak Programı; dünyanın en çok bilinen eko-etiket olması, 27 yıllık geçmişi olması ve yaklaşık 50 ülkede uygulanan kendini kanıtlamış bir marka değeri taşıması nedeniyle tercih edilebilirliği yüksektir. İnsanlar, verilen bir standardın Uluslararası bağımsız bir kuruluş tarafından denetlenecek olmasından ayrı bir güven duymaktadırlar. Bunun bilinciyle herhangi bir olumsuzlukta durumu bildirmekte ve sonucunu mutlaka beklemektedirler. Mavi Bayrak kriterleri çağın gerekleri ve beklentilerin artmasına bağlı olarak yenilendiğinden, uygulama esnasında işletmenin plajında veya marinasında azami ölçüde çevre, sağlık ve güvenlik tedbirleri aldırtmakta, uluslararası standartlar ile nitelik kazandırmakta, sürekli denetim mekanizması ile otokontrolü sağlamaktadır. İşletmenin Mavi Bayrak ödülü alması ile onu koruma mecburiyeti doğmakta, kaybetmesi büyük bir prestij kaybı yaratacağından devam ettirme sorumluluğu yüklemektedir. Esasında bu mecburiyeti bağlı olduğu belediye veya idari kurumlar da üstlenmektedir. O nedenle plajın veya marinanın kriterler açısından sorun yaşamaması veya sorun yaşadığı durumlarda çözüm üretilmesi için çaba göstermektedirler. Bu açıdan da Mavi bayraklı işletmeler kriterler kapsamında ayrı bir koruma altına alınmaktadırlar”


Nasıl sahip olunuyor?

Peki bu bayrağa sahip olmak için ne yapılıyor? Bunu da Atasoy bize şöyle açıklıyor: “Mavi Bayrak ödülü için başvurular TÜRÇEV’e her yılın Ekim-Kasım ayı içerisinde yapılır. 2015 yılı müracaatları için belirlenen son başvuru tarihi 15 Kasımdır. Turistik işletmelerimiz başvurularını bölgelerindeki Yerel Mavi Bayrak sorumlusu kurum veya kuruluş aracılığı ile TÜRÇEV’e yapabilmektedirler. Yerel Mavi Bayrak sorumlusu, yöresine göre Mavi Bayrak derneğimiz, turizm birlikleri veya genelde olduğu gibi belediyeler olabilmektedir. "TÜRÇEV", gelen talepleri kriterler kapsamında değerlendirerek, uygun olanlar için gerekli dokümanların hazırlanmasını sağlar. Önce "Ulusal Jüri"nin değerlendirilmesine sunar ve jürinin uygun gördüğü plaj ve marinaların bilgi ve belgelerini FEE'ye ulaştırır. FEE, Uluslararası Jürisini toplayarak tüm ülkelerin taleplerini değerlendirir ve nihai kararını verir. Ulusal Jürimiz ise Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Akademisyenler, Türkiye Belediyeler Birliği, Ulusal Turizm Dernekleri (TÜRSAB, TYD, TUROB,MARYAT, AKTOB), Cankurtarma Federasyonu, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Denizcilik Müsteşarlığı ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı yetkililerinden oluşur”
Kriterler uymak önemli…

Mavi Bayrak ödülü bir yıl için veriliyor. Ve her yıl müracaatlar yenileniyor. Ödül marinalarda doğrudan marinayı kapsamakla birlikte plajlarda, adı geçen plaj kadar yer aldığı beldeyi de kapsıyor. Mavi Bayrak ödülünü aldıktan sonra gerek standardın sezon süresince korunması, gerekse verilen beyanların izlenmesi amacı ile yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde denetimler ise sıklıkla yapılıyor. Denetimler esnasında bir zorunlu kriter yerine getirilmediği taktirde bayrak 10 gün süreliğine indirilerek tamamlanması halinde tekrar verilmekte, birden fazla zorunlu kriter yerine getirilmediği taktirde sezon süresince iptal edilebiliyor. Mavi bayrak kriterleri plajlar için 33, marinalar için 24, yatlar için ise 22 tane olarak belirlenmiş. Kriterler ise şu başlıklarda toplamak mümkün: Çevre eğitimi ve bilgilendirme,yüzme suyu kalitesi,güvenlik hizmetleri ve çevre yönetimi.. Evet görüldüğü gibi Turizmin vazgeçilmezi Mavi Bayrak’a sahip olmak çok önemli. Bu konudaki çalışmalarından dolayı bu işe gönül veren herkesi yürekten kutluyor, çevrenin ve denizimizin koruyucusu olanlara da bu zor görevlerinde başarılar diliyorum.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ