TÜROFED BAŞKANI OSMAN AYIK, THOMAS COOK'UN İFLASINI DEĞERLENDİRDİ

Okuduğunuz haber
TÜRKİYE DESTİNASYONA ÖZEL TANITIM YAPMALI!

FİRUZ BAĞLIKAYA'DAN THOMAS COOK AÇIKLAMASI

Anasayfa   /    Haberler    /    TÜRKİYE DESTİNASYONA ÖZEL TANITIM YAPMALI!

TÜRKİYE DESTİNASYONA ÖZEL TANITIM YAPMALI!

Türkiye ve İsviçre arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla düzenlenen Swiss Days (İsviçre Günleri) etkinliği İstanbul’da gerçekleştirildi.

HABERLER      23 Eylül 2019 - 12:44     0

TÜRKİYE DESTİNASYONA ÖZEL TANITIM YAPMALI!

Türkiye’de 25 yıldır faaliyet gösteren İsviçreli otel zinciri Hapimag’in CEO’su Hassan Kadbi de etkinliğe katılarak açıklamalarda bulundu. Kadbi, “Hapimag Sea Garden Resort Bodrum yurtdışından büyük ilgi görüyor. Şu an doluluk oranımız yüzde 100 seviyesinde.  Türkiye, doğal, tarihi ve kültürel güzellikleriyle dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri. Turizmde daha iyi seviyelere ulaşmak için her destinasyonun kendine özgü yönlerini tanıtan bir stratejiyle hareket edilmeli.”

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizm sektörü küresel ekonomide yaşanan dalgalanmalara kafa tutarak büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun yayımladığı rapora göre, 2018 yılında dünya çapında ortaya çıkan GSMH’nin yüzde 10.4’ü turizm ve seyahat sektörü tarafından yaratıldı. Turizmdeki başarılı performansını 2019 yılında da doludizgin devam ettiren Türkiye, küresel ölçekteki bu büyümeden en çok pay alan ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye ve İsviçre arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sunması amacıyla düzenlenen Swiss Days etkinliği için İstanbul’da bulunan İsviçreli otel zinciri Hapimag’in CEO’su Hassan Kadbi, dünyada ve Türkiye’de turizm sektörün yükselişinin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söyledi.

İsviçre Başkonsolosluğu’nun desteğiyle 20-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştiren etkinlik kapsamında basın mensuplarıyla bir araya gelen Hassan Kadbi, “25 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin önü son derece açık. Bu konuda iş insanlarına büyük görev düşüyor. Bu amaçla düzenlenen Swiss Days etkinliğinin verimli geçtiğini düşünüyorum. Burada olmaktan gurur duyuyoruz ve çok mutluyuz.” dedi.

BÜYÜMENİN YOLU DİJİTAL PLATFORMLAR

Turizm sektörünün dünyadaki büyümesine ilişkin açıklamalarda bulunan Hapimag CEO’su Hassan Kadbi, “Son üç yılda kişi başına düşen mobil genişbant internet aboneliği sayısı küresel olarak yüzde 25’ten fazla arttı. Dijitalleşme, turizm ve seyahat sektörü için son derece önemli bir konu. Gelişen yeni teknolojiler insanları daha çok seyahat etmeye teşvik ediyor. Yakın gelecekte müşterileri çekebilmenin en avantajlı yolu dijital platformlar olacak. Türkiye online rezervasyonlar ve turizmde teknolojiyi kullanma konusunda çok ileri seviyede” dedi.

KÜRESEL BAĞLANTI ARTIYOR

Başta Asya kıtası olmak üzere tüm dünyada orta sınıfın büyümeye devam etiğini söyleyen Kadbi, “Büyüyen orta sınıf daha çok seyahat etmeye başladı. Bu durum seyahat rakamlarına da yansımış durumda. Ticari tansiyon ve haberlerdeki milliyetçilik dozu artsa da küresel bağlantı arttı. Havayolu altyapısının gelişmesinin yanı sıra bireyler arası uluslararası açıklık ve kültürel, ekonomik, akademik temas kuvvetlendi. Örneğin 2015-2018 döneminde, uçak koltuğu başına kat edilen mesafe yüzde 30 yükseldi. Petrol fiyatlarının görece düşük olması, biletlerin ucuzlaması ve havaalanı vergilerinin düşmesi seyahati daha ulaşılabilir bir noktaya taşıyarak demokratikleştirdi. Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü’nün verilerine göre turizm sektörü, dünyadaki tüm gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 10'una, küresel ticaretin yüzde 7'sine ve her 10 istihdamdan birine tekabül ediyor. Global ekonomiyi turizm sektörü ayakta tutuyor diyebiliriz” dedi.,2019 YENİ BİR REKOL YILI OLACAK

Türkiye turizm sektörü 2019 yılını başarılı bir şekilde geçirmeye devam ediyor. Yılın ilk dokuz ayına ilişkin veriler sektör temsilcilerinin yüzünü güldürüyor. Sektördeki büyüme rakamlarının devam edeceğine inandıklarını söyleyen Kadbi, “2019 Türk turizmi açısından tarihi bir yıl olacak gibi görünüyor. Yarattığı döviz girdisiyle Türkiye ekonomisi açısından en stratejik sektör konumuna gelmiş durumda. 2017’de 23 milyar dolar olan seyahat gelirleri, 2018’de 30 milyar doları geçti. 2019’da da büyüme devam ediyor. 2020 yılının da iyi geçmesini bekliyoruz. 2021 yılı için belirlenen 42 milyar dolarlık turizm geliri hedefini de ulaşılabilir, reel bir hedef olarak görüyorum. Türkiye, doğal, tarihi ve kültürel güzellikleriyle dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri. Turizmde daha iyi seviyelere ulaşmak için her destinasyonun kendine özgü yönlerini tanıtan bir stratejiyle hareket edilmeli. Hapimag tesislerinde konaklayan misafirlerimiz buna özellikle dikkat ediyor. Geçmiş yıllarda denize girmek için her şey dahil sistemini tercih ediyorlardı ama artık bu durum değişiyor. Özellikle gençlerin tercihleri çok farklı. Bu nedenle misafirlerimiz için farklı paketler oluşturduk. Spor, kültür, wellness ve yürüyüş gibi birçok paketimiz var.”

TÜRKİYE’YLE BİRLİKTE 16 ÜLKEDE 60 TESİS

Hapimag’in Türkiye’deki yatırımlarıyla ilgili bilgiler paylaşan Kadbi, “Tüm dünyada 16 ülkede, 60 tesisimiz bulunuyor. Hapimag Sea Garden Resort Bodrum, kapasite olarak Ege Bölgesi’nin en büyük turizm tesisi konumunda yer alıyor. Tesisimiz, 351 odalı tatil köyü ve 285 odalı otel bölümünden oluşuyor. İsviçre’nin profesyonel standart anlayışını Türk misafirperverliğiyle harmanlayarak hizmet kalitemizde fark yaratıyoruz. Bodrum’daki tesisimiz yurtdışından büyük ilgi görüyor. Almanya gibi Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden binlerce misafir ağırlıyoruz. Örneğin bu yıl yaz-kış sezonunun tamamını kapsayacak şekilde Çin’den gelen turist sayısında ciddi oranda artış yaşıyoruz. Şu ana kadar doluluk oranımızın önemli kısmını Çinli misafirlerimiz oluşturuyor. Ayrıca İtalya’dan yoğun rezervasyon alıyoruz. İtalya’dan yedi bölgeden Bodrum’a direk uçuşların başlaması bu ülkeden gelen misafirlerimizin artmasını sağladı. Tur sayılarının artmasıyla tek gecelik konaklamalarda artışlar yaşadık. Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan (BDT) özellikle de Rusya ve Azerbaycan gibi ülkelerden önemli oranda misafirimiz geliyor. Ortadoğu ülkelerinden Bodrum’a direk uçuşların artması bu bölgedeki ülkelerden de talep artışı sağladı. Ayrıca Kore ve Japonya pazarlarına girdik. Tur serisi diye nitelendiriyoruz. Kapadokya’ya gelip oradan Pamukkale’ye geçerek Denizli üzerinden Bodrum’a geliyorlar. Şu an Bodrum’daki otelimizin doluluk oranı yüzde 100 seviyesinde. Her geçen yıl daha fazla talep görüyoruz ve büyümemizi sürdürüyoruz. Bu sezonun gidişatından memnunuz. Bu pozitif çizginin kalıcı olması en büyük temennimiz. Beklentimiz bu çabalarımızın gelecek sezonlarda daha fazla etkisini göstermesi ve turizmin eski yıllardaki değerine kavuşması” diye konuştu.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ