TÜRSAB VE TUREB İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI - TURIZM DOSYASI

GAZİANTEP, GASTRONOMİ FESTİVALİ'NE İMZA ATACAK!...

Okuduğunuz haber
TÜRSAB VE TUREB İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

GAZİANTEP'E İKİ AYRI UÇAK FİRMASINDAN ÇİFTE MÜJDE

Anasayfa   /    Görüntülü    /    TÜRSAB VE TUREB İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

TÜRSAB VE TUREB İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

Halil ÖNCÜ ( İSTANBUL ) - TÜRSAB ( Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği ) ve Türkiye Rehberler Birliği (TUREB) arasında Kapsamlı İş Birliği Protokolü imzalandı. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Protokol töreninde imzaları Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ve Türkiye Rehberler Birliği (TUREB) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Apalı birlikte attılar. Törende, TÜRSAB ve TUREB yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

GÖRÜNTÜLÜ      04 Eylül 2018 - 15:38     0

TÜRSAB VE TUREB İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

Sektörün başarılı ivmesini sürdürülebilir kılmak için altyapı çalışmalarını artırdıklarını belirten Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB ve TUREB arasında yapılan iş birliğiyle kaçak acentecilik ve rehberlik faaliyetlerinin önlenmesi, turizmde sunulan hizmet kalitesinin üst seviyelere çekilmesi ve Türkiye'nin tanıtımına destek sağlayacaklarını söyledi.

TÜRSAB ve TUREB el ele vererek turizmde kaçak faaliyetleri önlemek noktasında önemli çalışmalara imza atacak!

Bağlıkaya konuşmasında şu görüşleri dile getirdi:
“Rehberler turistle birebir iletişim kuran; tarihimizi, kültürümüzü turistlere yansıtan bilgi birikimleri ile ülkemizin gerçek tanıtım elçileridir. Bu nedenle kurum olarak rehberlerimizi çok önemsiyoruz. Turizm sektöründe gösterdikleri özverili çalışmalardan dolayı tüm rehber arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Hepinizin takip ettiği gibi turizm sektörü bu yıl çok başarılı bir sezon geçiriyor. Rekor büyümeye imza atıyoruz. Yılın ilk 7 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 25 büyüme ile 21,6 milyon turist seviyesine ulaştık. Turizm gelirimizin de yılın 7 aylık döneminde 15 milyar dolara çıktığını öngörüyoruz. Rakamlar oldukça sevindirici. Bu güzel tabloyu sürdürülebilir kılmak adına turizm altyapı çalışmalarına daha da önem veriyoruz. Sektördeki ihtiyaçları yakından takip ediyoruz. Ülkemize gelen misafirlerin doğru, eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde hizmet alabilmesi, kaçak çalışan acenta ve rehberlerle mücadele edebilmek amacıyla inisiyatif kullanarak önemli bir iş birliği çalışması başlattık. Bu iş birliği ile birlikte TÜRSAB ve TUREB el ele vererek turizmde kaçak faaliyetleri önlemek noktasında önemli çalışmalara imza atacak. Ülke genelinde önemli bir denetim çalışması başlatacağız”

Kanuni dayanağı olan iki sektör kurumu olarak, ilk kez bu kadar yakınlaştık!

Hem kaçakla mücadele edeceklerini hem de müze ve ören yerlerinde gördükleri eksiklikleri, yanlışlıkları, turistlerin dilek ve önerilerini gerekli mercilere bildireceklerini de dile getiren Bağlıkaya, “Bu noktada üzerimize düşün sorumlulukları da yerine getireceğiz. Rehberlerin ve acentaların birbirlerine kolay ulaşımını sağlayacak ortak bir yazılım programı hazırlayacağız. Aynı zamanda yabancı turistlerden ülkemizle ilgili düşüncelerinin ve tatil deneyimlerinin yer aldığı tanıtım videolarını ve bildirimlerini alıp sosyal medyada yayınlayacağız. Bu iş birliği vesilesiyle ülkemizin doğal güzelliklerinin korunmasına katkı sağlamanın yanı sıra tanıtım ve pazarlama çalışmalarına da destek sunacağız. Böylece Kültür ve Turizm Bakanlığı üzerindeki yükün, üzerimize düşen kısmını sektör olarak paylaşmış olacağız.   Kanuni dayanağı olan iki sektör kurumu olarak, ilk kez bu kadar yakınlaştık. Turizm sektörünün önde gelen iki kurumu olarak, turizm sektörünün gelişmesi, kurumlarımızın günün koşullarına uygun hale gelmesi, denetimler konusunda dijital altyapının oluşturulması ve sosyal sorumluluk alanında ortak projeler geliştirilmesi hususlarında birlikte çalışacağız. Turizmin önemli sorunlarından biri olan nitelikli eğitim sorununu da bu anlaşma vesilesiyle bir nebze olsun çözmüş olacağız. Rehberlik eğitimi alan öğrencilerimizin üye acentalarımızda zorunlu staj ve iş imkanı bulmasını sağlayacağız” dedi.

Türkiye Rehberler Birliği (TUREB) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Apalı, Protokolün ve karşılıklı işbirliğinin önemine dikkat çekerek, turist rehberlerinin ülkenin tanıtımında daha etkin rol alması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

İşbirliğimiz nerede eksik alan varsa onları tamamlamak eksiklikleri gidermek adına önemli olacak!

Zeki Apalı, “ Biz turist rehberlerinin ülkenin tanıtımında daha etkin rol alması gerektiğini düşünüyoruz. Protokolün içerisinde bizim açımızdan dikkat çeken bir nokta var; turlarda misafirlerle bire bir temas halinde olan rehberler. Ülkenin tanıtımının ve turizmdeki gelişiminin sürdürülebilir olması, daha ileriye taşınabilmesi adına biz gruplarında olumlu intiba edinmiş olan misafirlerin kısa görüntülerini kendilerinden izin alarak rehberlerin almasını, iç ve dış tanıtım organizasyonlarında bunların kullanılmasını düşündük. İşbirliğimiz nerede eksik alan varsa onları tamamlamak eksiklikleri gidermek adına önemli olacak. Yani burada işin özü şu; işbirliği bence turizm sektöründe özellikle yasası olan iki kurum açısından çok önemliydi. Firuz Bey ve ekibi yönetime geldikten sonra biz bunu çok önemsedik. Biz de aynı şekilde düşünüyoruz. Dolayısıyla protokolü önemsiyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ