26Aralık2016, 17:45 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TÜRKİYE ALGISI ve TURİZM

TÜRKİYE ALGISI ve TURİZM

Ozan GÜVEN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1110 kez okunmuştur

Artık içerisinde bulunduğumuz çağda dünya küçülmüş, insanlar birbirlerine daha fazla dokunur olmuştur. Ancak Dünya her ne kadar küçülse de bazı anlayışlar değişmiyor, Avrupa’da milliyetçilik, Ortadoğu’da ümmetçilik güç kazanıyor. Siyasilerin söylemleri ve faaliyetleri toplumların davranışlarına etki ediyor ve Dünya küçülürken insanlar düşünsel olarak birbirinden daha fazla uzaklaşıyor, daha çok çatışıyor.
 
Özellikle bizim bölgemiz üzerinden fiziksel olarak gerçekleşen çatışmalar ile Dünya haritası yeniden çiziliyor. Fiziksel olarak devletler hukukuna göre kabul edilmiş sınırlar olsa da, artık günümüzde bir de görünmeyen sınırlar mevcut.
 
Şu anda bu sınırların belirlenmesi süreci devam ederken, bu sınırlar da özellikle Türkiye için hızla değişmekte. Bir dönem Avupa’nın bir parçası olduğumuzu iddia ederek Avrupa Birliği çalışmalarını hızlandırırken, hatta Rusya ile ilişkileri bir kalemde silebiliyorken sadece bir kaç ay sonrasında Rusya ile yakınlaşma sonucunda yerimizin Asya olduğu ve Avrupa Birliği yerine
 
Şangay Birliği’ne girmemiz gerektiğini iddia ediyoruz. Bu görünmeyen sınırlar uluslarası ilişkileri belirlerken, toplumların zihinlerinde de bir konumlandırmaya neden oluyor.
 
Özellikle internet çağında sınırsız bilgi üretilip Dünya’nın dört bir yanına hızla yayılabiliyor.  Bilginin miktarı ve yayılma hızı o kadar yüksek ki, bilginin doğruluğu ve kaynağı çoğu zaman sorgulanmıyor dahi. Ancak her bilgi doğru veya yanlış bir algı oluşturuyor. Bu algı uluslararası ilişkilerde ülkelerin konumunu belirlerken, güçlü veya güçsüz olma, gelişmiş veya gelişmekte olan, haklı veya haksız olma konumları tamamiyle bu algıya bağlı olarak değişiyor.
 
Daha mikro ölçekte kendi sektörümüz açısından baktığımız zaman ise, bu algı satın alma tercihlerine etki eden en önemli unsur.
 
Herkes Türkiye’nin fiyat – kalite dengesi, misafir memnuniyeti gibi göstergelerde Akdeniz’deki rakiplerinden açık ara önde olduğu konusunda hem fikir. Ancak bir o kadar da insanların zihnindeki Türkiye algısının ne kadar negatif olduğu gerçeği var.
 
Bu algı doğru veya yanlış olsun, bunun uluslarası ilişkilerimizin turizm sektörüne yansıması olarak görülmesi gerekiyor.
 
Maalesef Türkiye algısı ‘’Avrupalı modern bir Müslüman ülke’’ algısından, ‘’savaş içinde olan bir Ortadoğu ülkesi’’ algısına evrilirken, turizmde rakamsal bir gelişmeden bahsetmek hayalcilik olacaktır.Bu algının ne kadar doğru olup olmadığı bir tartışma konusudur. Ancak unutulmamalıdır ki, biz kendimizi ne kadar farklı görürsek görelim sonuçta karşımızdakinin bizi anladığı, algladığı kadarıyla anlaşılabiliriz.
 
Zaten yapılan açıklamalar, tahminler, çalışmalar da gösteriyor ki 2017 yılı için Rusya pazarı haricindeki bütün diğer pazarlardan düşüş bekleniyor.
 
Algıyı değiştirecek bir strateji doğrultusunda herhangi bir faaliyetimizin de olmaması, üstüne üstlük uluslararası politikada fiziki sınırımız olsun olmasın bir çok ülke ile bir gerilim ya da çatışma içerisinde olmamız, bu tahminleri doğru çıkartacak gözüküyor.
 
Umut edelim de Rusya pazarından beklenen artış hedeflerine ulaşabilelim.   


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]