28Ağustos2013, 15:05 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ÖNEMSENMELİ

ÖNEMSENMELİ

Mevlüt YENİ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 4832 kez okunmuştur

Hiç kuşku yok ki turizm, önemsendiğinde ülkeye ciddi anlamda döviz girdisi sağlayan büyük bir sektördür.

Bu sektörün ülkemize katkısını elbette döviz girdisiyle sınırlamak mümkün değil.

Yarattığı istihdamdan tutun, mutfağından, odadaki havlusuna kadar 50’nin üzerinde farklı sektörlerden alım yapan Türk turizmi ülke ekonomisinde dev bir sektör olmuştur.

Turizm bir ülkenin imajına da katkı sağlayan, aynı zamanda da önemli bir barış sektörüdür.

Eskiden gittiğiniz ülkelerde ‘Türkiye’yi tanıyor musunuz’ diye sorduğunuzda çoğu insan ‘hayır’ cevabını veriyordu. Tanıyanların ise bazen cevabı “Evet tanıyorum Türkiye İstanbul’da” oluyordu.

Şimdi dünya coğrafyasının hangi noktasına giderseniz gidin artık Antalya’da var. Bu kentlerin sayısı arttıkça yine ülkemiz kazanacaktır.

Sıkça yurt dışına gidenler beni doğrulayacaktır,  inanın artık Antalya sayesinde dünya insanı Türkiye’yi tanıyor. Antalya sahillerinde yaşadığı güzel günlerle ülkemizi hatırlıyor. Antalya ve çevresine yerleşen yabancıların sayısı çok yakında yerli halkı geçecek boyutta. Özellikle Ruslar ikinci vatan olarak Antalya’yı gösteriyor.

Sadece Alanya’da ikamet eden Avrupalıların sayısı 50 bine yakın. Bu rakam neredeyse kent nüfusunun yarısı... Bölgede Rus dili konuşan yerleşik yabancı sayısı ise 40 binin üzerinde. Geçtiğimiz sezon ağırladığımız misafir sayısı ise 10 milyonu aştı.

Antalya’nın yıldızı sadece turizm sektörüyle parlamıyor. Son yıllarda aldığı ve büyük başarıyla neticelendirdiği kongreler ve özellikle sanayi ve tarım sektöründeki büyük atılımlarla da ön plana çıkan önemli bir kent Antalya.

Türk turizmini olumsuz etkileyen ve acil çözüm bekleyen ciddi sorunları var.  Bunların en başında alt yapı sorunları geliyor. Sahillere mantar gibi yayılmış belediyelerin meclisleri maalesef ‘kaldır indir’ yöntemiyle güzel kıyıları adeta ranta teslim etmiş durumdalar. Bunun için Antalya gibi turizmde marka olan kentlerin mutlaka ayrıcalıklı yönetilmesi gerekiyor. Bu kentlerin kaderi her ne kadar demokrasinin olmazsa olmazı gibi görünen seçilmişlerin kaderine terk edilememelidir.

 

Turizm sektörünün, yasal düzenlemelerle desteklendiği zaman cari açığımız dahil birçok derdimize deva olacağı tartışılmaz.

Her türlü olumsuzluğa rağmen istatistiklere de bakarsak, turizmde bir çok ülke geriye doğru giderken büyüme gösteren tek ülke Türkiye’dir.

Turizm sektörü olarak Bir ülke eğer sizin ürününüzü satmak istemiyorsa “Domatesiniz, biberiniz fazla ilaçlı’ der gümrükten geri çevirir veya tekstilinize kota koyar ancak seyahat etmek isteyen bir insana “Sen Türkiye’ye gidemezsin” diyemez. Yani turizmde kota hele hele teknolojinin geliştiği bir dünyada asla işlemez. Artık dünyanın herhangi bir noktasından insanlar bir tuşa basarak otelini, uçağını paket halinde satın alıp doğrudan tatile çıkabiliyor.

Mecliste yasallaşmayı bekleyen en başta meslek birlikleri yasası olmak üzere sektörün önünü tıkayan bazı düzenlemeler yeni meclis çalışmalara başlar başlamaz gündeme alınmalıdır.

Ülkemizin dört bir köşesi tam bir açık hava müzesi konumundadır. Turizmi hangi ayda hangi yöremizde yapmak isterseniz müsaittir, dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan tarihi ve doğal zenginlikler bizim topraklarımızda fazlasıyla vardır.  Kısacası yok Anadolu topraklarında yoktur Yeter ki kıymetini bilelim.

Ankara, bazı kesimlerin ve kentlerin baskısından kurtulmalı sektörün sorunlarına bir bütün olarak bakabilmelidir.

Sektör aktörleri ise Türk turizmin gelişmesi ve sorunların çözümüne odaklanmalıdır. Kıskançlıklar ve kişisel kavgalar bu sektöre zarar vermektedir. ‘Ben yoksam sizde yoksunuz’ mantığı ile hareket sorunların çözümüne çomak sokmaktadır.


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]