ALİ RIZA DÖLKELEŞ

Okuduğunuz makale
CHEF’İN İŞLETMESİNE KATKISI ???
Anasayfa   /    Köşe Yazarları   /    Ali Rıza DÖLKELEŞ   /    CHEF’İN İŞLETMESİNE KATKISI ???

18 Subat 2014 - 11:38

ali@rıza

Ali Rıza DÖLKELEŞ

ALİ RIZA DÖLKELEŞ

CHEF’İN İŞLETMESİNE KATKISI ???

‘’Chef’in Rolü’’

Gelişen Türkiye Turizminde ve bir o kadar da gelişen Otelciliğimizde Gastronominin ve doğal olarak ta, işletmeler arasında Chef’in öneminin büyük olduğu ortaya çıkmıştır. Chef bulunduğu işletmesine tesisine ne kadar fayda sağlıyor ne kadar her şey dâhil sistemi içerisinde tesisine maddi manevi ne kazandırıyor? Bu sistem de satış ve pazarlamaya ne kadar yön verebiliyor. Misafirlerin tekrar aynı tesisi tercih etmesinde ne kadar rolü olabiliyor? Hiç bu konuları irdelediniz mi? Şöyle bir düşündüğümüzde biz Chef’ler öz eleştiri yapacak olur isek ‘’bu konuların benim ile ne alakası var, ben yemeğimi yapar, büfemi çıkartırım yani işime bakarım ‘’ diye düşünürüz. Bu düşünce içerisinde olan Chef sadece ve sadece kendi ekseninde yani mutfağında döner durur. Özellikle Türk Turizminin bir parçası haline gelmiş olan her şey dâhil sisteminde iyi bir Chef’in bulunduğu tesise katkıları çok büyüktür. Satış ve pazarlamanın en büyük gücüdür. İyi bir mutfağa ve servise sahip bir tesisi pazarlamak çok rahattır. Öncelikle şu gerçeği ortaya koyalım. Misafirin tatilden beklentisi nelerdir? Gelmiş olduğu tesisten beklentileri nelerdir? Tatile çıkmış olduğu tesisten olmazsa olmazları nelerdir?

Tatilde misafirin beklentisi güler yüz, sıcak bir ortam, iyi bir mutfak ile beraberinde iyi bir servis, sonrasında eğlence. Çok güzel tesisler yapabiliriz, çok iyi malzemeler kullanabiliriz ama bu tesislerin içerisini ( personel olarak ) dolduramadığımız takdirde gerek servisi ile olsun mutfağı ile olsun aynı kaliteyi yakalamadığınızda tesisler ne yazık ki hüsran yaşıyor. Buradan yola çıktığımızda tesislerde iyi bir Chef’in öneminin nedenli yüksek olduğu kaçınılmazdır. Grup anlaşmalarında, yemek organizasyonlarda, toplantılarda, düğünlerde bütün bu aksiyonlarda Chef’in yemekleri öne sürülerek satış yapılmaz mı? Şunu göz ardı etmemek gerekir, gelen misafiri yemekte memnun edemez iseniz bir daha o tesisi tercih etmez ve de etmeyeceği gibi reklamasyon yapar internet üzerinden. Yemeğinde, hizmetinden memnun kalan misafirin tekrar aynı tesisi tercih edeceği asla unutulmamalıdır.

Artık bilgi ve iletişim çağında olduğumuz unutulmamalı. İnsanlar tatile gideceği yeri internet üzerinden en iyi şekilde inceliyor bir önceki sene tatil yapan insanların yorumlarını görüyor ve ona göre tatil yapacakları tesislerini belirliyorlar. Dolayısı ile Turizm acentelerine arayış konusunda çok bağımlı kalmıyorlar. Düşünün bir tesis hakkında yazılmış yorumlar’’yemekler çok kötü, servis iyi değil, güler yüz yok vb.’’ okuduğunuz zaman siz bu tesisi tercih edermisiniz. İyi bir Chef yapmış olduğu menü düzenlemeleri ile yaptığı temalı geceler ile yapmış olduğu uluslar arası Ülke Mutfakları ve Restaurantları ile misafir memnuniyetini en üst düzeye çıkartabilir. Minimum maliyetler ile yapacağı aksiyon ve şovlu yemekleri ile maksimum misafir memnuniyeti sağlayabilir.

Bunları yapması ve yakalaması için Chef’e huzurlu bir ortam olması kafası rahat olması sosyal imkânları yerinde olması yeterlidir. Chef’in işine karışmak için mutfağın kokusunu, havasını, ocağın sıcaklığını bilmek gerekir. Her kes Chef olamaz bu ayrı bir meziyettir, kültürdür, sevgidir.

Chef olmak için ‘’duygusallık, araştırmacılık, sanat yönü ve hislerinin güçlü olması gerekir.’’Sebzeye, ete, dokunduğu zaman hissetmesi gerekir bu üründen hangi tatta hangi renklerde ve görünümde ne yapacağını bilmesi gerekir. Bu duygulara sahip olamayan asla Chef olamaz.

‘’Sevdiğim Sözler ‘’
  DAHA İYİ…NASIL TAKIM LİDERİ??

*Elamanlarına ne yapacaklarını söylemek yerine,onları keşifler yapmaya yöneltecek, iyi dinleme ve sorgulama becerisine sahip olacaksın..
*En başta elamanlarının yetenek ve kapasitelerini ortaya çıkaracaksın..
*Ekibinin karşılaşacağı değişikliklerle,ve onların tepkileriyle baş etmeyi öğreneceksin..
*Süreç belirle ve acele etme..
*Sürekli hedef belirle ve sürekli hedeflere ulaşmak için alternatifler geliştir..
*Hep,usanmadan yenilikleri takip et ve bunu takımınla mutlaka paylaş..
* Sevginin ve bilginin paylaşıldıkça çoğaldığını hep hatırla..
‘’Sen iyisin ve iyi olduğun için lidersin…’’

MAKALEYE YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Makaleye hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ


TIES Awards Ceremony Best Media Partner Ödülü