ALİ ESAT YILDIZ

Okuduğunuz makale
SOSYAL MEDYA, DİJİTAL PAZARLAMA VE TURİZM
Anasayfa   /    Köşe Yazarları   /    Ali Esat YILDIZ   /    SOSYAL MEDYA, DİJİTAL PAZARLAMA VE TURİZM

29 Mayis 2018 - 22:08

aliesatyildiz@iamglobalgoc.com

Ali Esat YILDIZ

ALİ ESAT YILDIZ

SOSYAL MEDYA, DİJİTAL PAZARLAMA VE TURİZM

Gittikçe gelişen teknoloji ve hayatımızın bir parçası olan sosyal medya ağları toplumların satın alma kararlarını doğrudan etkiler hale geldi. Sosyal medya ve dijital pazarlama, pazarlama faaliyetlerinde geleneksel reklam yöntemlerinin yerine geçmeye başlayarak ciddi katkılar sağlamaya başladı.

Artık kitlesel bir reklam hedeflemesi yapmaya gerek duymaksızın, sosyal medya aracılığı ile toplanan CRM verileri etkin bir şekilde kullanılarak tam istenen kişi ve/veya gruplara adrese teslim pazarlama çalışmaları yürütülebilmektedir ve bu çalışmalar sırasında tüketicinin satın alma güdüsü yoğun ama sıkmayan bir biçimde dürtülebilmektedir.

Sosyal medya ağlarının, geleneksel yöntemlerin aksine bir diyalog ortamı yaratması tüketicilerin kendilerini süreçlerin bir parçası olarak görmesini sağlamaktadır, bu aidiyet hissinin artması ile de satın alma kararı da kolayca tetiklenmektedir.

Biraz detaylandırmak istersek; Sosyal medya beş aşamada tanımlanmaktadır:

  • Medyanın sosyalleşmesi için kullanılan bir platform olma özelliği taşıma,
  • Bireylerarası iletişimi basitleştiren online araçlar ortaya koyma,
  • Kişilerin çevreleriyle bağ oluşturmasını sağlama,
  • İş birliği oluşturma,
  • Etkinin yayılımını mümkün hale getiren bir fırsat ve ayrıcalık yaratma.

Sosyal medya, anlık paylaşıma açılabilecek konumda olan bilgilerin varlığıyla iletişim biçimlerini büyük ölçüde değiştirmiştir. Bu açıdan anlık şekilde, hızlı ve kolay biçimde, aracıya ihtiyaç duyulmaksızın içerik paylaşımı gerçekleşebilmektedir. Sosyal medyada bireyler rahatlıkla konuşabilmekte, yorumlar yapabilmekte, kendisi ve çevresiyle ilgili oluşturduğu yeni bir sayfa ile profillerini değiştirebilmekte, çektiği video veya fotoğrafı diğer bireylerle paylaşabilmektedir. Bu bakımdan sosyal medya kullanıcıya çok boyutlu bir iletişim şansı da sağlamaktadır

Turizm tüketicileri, bir yandan doğrudan doğruya turizm işletmelerince üretilen içeriklere, diğer yandan da kullanıcıların turizm işletmeleri ile ilgili içerik paylaşımlarına muhatap olmaktadır. Bu bakımdan sosyal medya, turizm faaliyetleri üzerinde çeşitli açılardan önemli rollere sahiptir.

Bunlar;

  • Bilgi arama
  • Karar verme davranışları üzerinde etkiye sahip olma
  • Turistik tanıtım
  • Sosyal medya kanalları yoluyla müşteriler ile etkileşim için iyi bir pratik sunma

Diğer bir ifadeyle sosyal medya sitelerinin pek çoğu, müşterilerin kişisel deneyimleri, fikirleri, seyahatleri hakkındaki yorumlarını paylaşma ve diğerlerine gönderme konusunda onları destekler ve böylelikle turizm etkinliği planlayan başkalarına da bilgi kaynağı olarak hizmet etmelerine olanak tanır.

Bireylerin kararlarını verirken başkalarının fikirlerinden etkilendikleri bir gerçektir. Konuya bu açıdan bakıldığında turistik ürünlerin duygulara seslenen yönü ve sübjektif değerlendirmeye tabi tutulduğu hatırlanmalıdır. Dolayısıyla; kullanıcıların tecrübelerini diğerleri ile paylaşması ve başkalarınca da tavsiye edilmesi tüketiciler tarafından daha güvenilir bulunmaktadır.

Turizm endüstrisinde yer alan işletmeler tarafından hazırlanan olumlu özellikler üzerinde odaklanan web siteleri ya da tanıtım broşürleri gibi tanıtım materyallerinden öte, ürünleri kullanmış olan diğer kişilerin yorum ve değerlendirmeleri turistik ürünü satın alacak potansiyel tüketiciler üzerinde daha etkili olmaktadır. Diğer bir deyişle; geleneksel medyada ürünün tanıtımı profesyonel kişiler tarafından yapılırken, sosyal medyada aynı ilgi alanına sahip farklı kullanıcıların oluşturduğu ağlar vasıtasıyla oluşturması ve daha doğru bilgi edinildiğinden hareketle sosyal medya turizm tüketicileri açısından daha tercih edilir bir yöntem olmaktadır.

Sosyal medya araçları son dönemde turistik tüketicilerin satın alma kararlarını büyük ölçüde etkileyebilme potansiyeline sahiptir. Her yaştan internet kullanıcısı zamanının büyük bir kısmını sosyal medya platformlarında harcamamaktadır. Bu durum da sosyal medya platformlarının bir pazarlama mecrası olarak önem kazanmasını beraberinde getirmektedir. Birçok turistik tüketici interneti kullanarak satın almayı düşündüğü turistik ürün hakkında bilgi edinmekte, istek ve ihtiyaçları hakkında çeşitli etkileşimlerde bulunmakta ve turistik ürün kullanımıyla ilgili deneyimlerini paylaşmaktadır.

Bilginin verimli şekilde kullanılmasında sosyal medya özellikle turizm işletmeleri açısından son derece önemli bir araç olarak ortaya çıkmaktadır. Diğer bir deyişle küreselleşme ile birlikte oluşan rekabet ortamında internetin ve sosyal medya olarak adlandırılan interaktif araçların tüm dünyada pazarlama açısından kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Sonuç olarak, turizm endüstrisi sosyal medyanın sağlayacağı destinasyon itibarı, tüketici görüşleri, bilginin yayılması, pozitif ağızdan ağıza reklam gibi sosyal medya kazanımlarından yararlandığı ölçüde sektörel faydalar elde edebilecektir.

MAKALEYE YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Makaleye hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ


TIES Awards Ceremony Best Media Partner Ödülü