OZAN GÜVEN

Okuduğunuz makale
TÜRKİYE ALGISI VE TURİZM
Anasayfa   /    Köşe Yazarları   /    Ozan GÜVEN   /    TÜRKİYE ALGISI ve TURİZM

26 Aralik 2016 - 17:45

as@asd.com

Ozan GÜVEN

OZAN GÜVEN

TÜRKİYE ALGISI ve TURİZM

Artık içerisinde bulunduğumuz çağda dünya küçülmüş, insanlar birbirlerine daha fazla dokunur olmuştur. Ancak Dünya her ne kadar küçülse de bazı anlayışlar değişmiyor, Avrupa’da milliyetçilik, Ortadoğu’da ümmetçilik güç kazanıyor. Siyasilerin söylemleri ve faaliyetleri toplumların davranışlarına etki ediyor ve Dünya küçülürken insanlar düşünsel olarak birbirinden daha fazla uzaklaşıyor, daha çok çatışıyor.
 
Özellikle bizim bölgemiz üzerinden fiziksel olarak gerçekleşen çatışmalar ile Dünya haritası yeniden çiziliyor. Fiziksel olarak devletler hukukuna göre kabul edilmiş sınırlar olsa da, artık günümüzde bir de görünmeyen sınırlar mevcut.
 
Şu anda bu sınırların belirlenmesi süreci devam ederken, bu sınırlar da özellikle Türkiye için hızla değişmekte. Bir dönem Avupa’nın bir parçası olduğumuzu iddia ederek Avrupa Birliği çalışmalarını hızlandırırken, hatta Rusya ile ilişkileri bir kalemde silebiliyorken sadece bir kaç ay sonrasında Rusya ile yakınlaşma sonucunda yerimizin Asya olduğu ve Avrupa Birliği yerine
 
Şangay Birliği’ne girmemiz gerektiğini iddia ediyoruz. Bu görünmeyen sınırlar uluslarası ilişkileri belirlerken, toplumların zihinlerinde de bir konumlandırmaya neden oluyor.
 
Özellikle internet çağında sınırsız bilgi üretilip Dünya’nın dört bir yanına hızla yayılabiliyor.  Bilginin miktarı ve yayılma hızı o kadar yüksek ki, bilginin doğruluğu ve kaynağı çoğu zaman sorgulanmıyor dahi. Ancak her bilgi doğru veya yanlış bir algı oluşturuyor. Bu algı uluslararası ilişkilerde ülkelerin konumunu belirlerken, güçlü veya güçsüz olma, gelişmiş veya gelişmekte olan, haklı veya haksız olma konumları tamamiyle bu algıya bağlı olarak değişiyor.
 
Daha mikro ölçekte kendi sektörümüz açısından baktığımız zaman ise, bu algı satın alma tercihlerine etki eden en önemli unsur.
 
Herkes Türkiye’nin fiyat – kalite dengesi, misafir memnuniyeti gibi göstergelerde Akdeniz’deki rakiplerinden açık ara önde olduğu konusunda hem fikir. Ancak bir o kadar da insanların zihnindeki Türkiye algısının ne kadar negatif olduğu gerçeği var.
 
Bu algı doğru veya yanlış olsun, bunun uluslarası ilişkilerimizin turizm sektörüne yansıması olarak görülmesi gerekiyor.
 
Maalesef Türkiye algısı ‘’Avrupalı modern bir Müslüman ülke’’ algısından, ‘’savaş içinde olan bir Ortadoğu ülkesi’’ algısına evrilirken, turizmde rakamsal bir gelişmeden bahsetmek hayalcilik olacaktır.Bu algının ne kadar doğru olup olmadığı bir tartışma konusudur. Ancak unutulmamalıdır ki, biz kendimizi ne kadar farklı görürsek görelim sonuçta karşımızdakinin bizi anladığı, algladığı kadarıyla anlaşılabiliriz.
 
Zaten yapılan açıklamalar, tahminler, çalışmalar da gösteriyor ki 2017 yılı için Rusya pazarı haricindeki bütün diğer pazarlardan düşüş bekleniyor.
 
Algıyı değiştirecek bir strateji doğrultusunda herhangi bir faaliyetimizin de olmaması, üstüne üstlük uluslararası politikada fiziki sınırımız olsun olmasın bir çok ülke ile bir gerilim ya da çatışma içerisinde olmamız, bu tahminleri doğru çıkartacak gözüküyor.
 
Umut edelim de Rusya pazarından beklenen artış hedeflerine ulaşabilelim.   

MAKALEYE YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Makaleye hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ


TIES Awards Ceremony Best Media Partner Ödülü