SANAT VE EĞLENCE DOLU ATÖLYELER

Okuduğunuz haber
YURT DIŞINA GİDECEKLERE UYARI

BAŞKAN İMAMOĞLU: '2036 OLİMPİYATLARINI İSTANBUL’A GETİRMEKTE İDDİALIYIZ'

Anasayfa   /    Haberler    /    YURT DIŞINA GİDECEKLERE UYARI

YURT DIŞINA GİDECEKLERE UYARI

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan vatandaşlarına, "Yurt dışına çıkmaya karar veren herkes zorluklara hazırlıklı olmalı" uyarısı geldi.

HABERLER      31 Agustos 2021 - 06:50     0

YURT DIŞINA GİDECEKLERE UYARI

Dışişleri İnsan Hakları,  Demokrasi ve Hukukun Üstünlüğü Dairesi Başkan Yardımcısı Grigori Lukyantsev,  bu uyarıyı RIA'ya verdiği demeçte gündeme getirdi.

Rus dşiplomat, "Sonuç olarak belirli bir ülkeye tatile gitme kararı esas olarak vatandaşlarımızın bilinçli ve bağımsız bir tercihi olduğu için onu sınırlayamayız. Ancak, doğal olarak, yurtdışına tatile ya da özel işi için gitmeye karar veren herkes, bazı zorlukların ortaya çıkabileceği gerçeğine hazırlıklı olmalıdır ”dedi.

Bazı medya organlarında bu açıklamayla bağlantılı olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın haziran ayındaki bir başka uyarısı hatırlatıldı. O açıklamada,  yurt dışına seyahat eden Rusya vatandaşları, ABD veya başka üçüncü ülkelerde gözaltı olasılığı konusunda uyarılmıştı.
 Bakanlık, Batı ülkeleri olan ilişkilerde durumun ağırlaşmasına dikkati çekmiş, "Rus vatandaşlarına yönelik zulmün "gerçek bir av" karakterini kazandığına" vurgu yapmış, "ABD ve Washington ile iade anlaşması olanlar da dahil olmak üzere, bağımlı üçüncü ülkelere seyahat etmekten kaçınmanın daha iyi olduğunu" kaydetmişti.

Bakanlık tarafından açıklanan verilere göre, son iki yılda Washington'un talebi üzerine çeşitli Avrupa ülkelerinde yaklaşık 20 Rusya Federasyonu vatandaşı gözaltına alındı ​​ve toplamda 60'tan fazla kişi ABD'de tutuklu.

Bu arada Sputnik de, Grigori Lukyantsev'in açıklamalarının ayrıntılarını şöyle aktardı:

Rusya Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkan Yardımcısı Lukyantsev, ABD'nin 2008'den bu yana üçüncü ülkelerdeki Rusya vatandaşlarını, sonradan ABD'ye iade amacıyla gerçek anlamda avladığını, bu tür davaların sayısının 50'ye ulaştığını ve artmaya devam ettiğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkan Yardımcısı Grigory Lukyantsev, Sputnik’e demecinde ABD'nin 2008'den bu yana üçüncü ülkelerdeki Rusya vatandaşlarını, sonradan ABD'ye iade amacıyla gerçek anlamda avladığını, bu tür davaların sayısının 50'ye ulaştığını ve artmaya devam ettiğini belirtti.

Lukyantsev, “Doğrudan takibi ele alacak olursak ABD'nin kolluk kuvvetlerinin talebi üzerine yurt dışındaki vatandaşlarımızın peşine düşülmesi ve üçüncü ülkelerde tutuklanması, ayrıca ABD’de adalete teslim edilmesi amacıyla o ülkelerden dışarı çıkarılmaya çalışılması bunun bariz bir örneğidir. 2008'den bu yana buna benzer 50'den fazla dava olduğu biliniyor ve ne yazık ki bu olayların sayısı artmaya devam ediyor” diye konuştu.Rusya vatandaşlarının ABD’ye gönderilip Amerikan adalet sistemi karşısına çıkarıldıklarında kendilerine Amerikan adli makamları tarafından güçlü etki ve baskı uygulandığının altını çizen Lukyantsev, soruşturmayla bir anlaşma yapınca o ülkede maruz kalacakları cezanın hafifletilmesini talep edebilecekleri gerekçesiyle bu kişilerin soruşturma ile işbirliği yapmaya, suç itirafına zorlandıklarını vurguladı.

Rus diplomat, “Aynı zamanda birçok yurttaşımız, kendilerine yöneltilen suçlamalar asılsız olduğu için suçlarını itiraf etmeyi reddediyor" ifadelerini kullandı.
Lukyantsev, Ruslara yönelik diğer etki yöntemlerinin de uygulandığını, örneğin birilerinin ciddi kronik hastalıkları olduğu halde dahi kalifiye tıbbi yardımın geç sağlandığını ya da tamamen reddedilebildiğini vurguladı.

Şu anda yurtdışındaki ıslah evlerinde 9 bin 218 Rus vatandaşı bulunuyor. Bunların arasından 4 bin 371 kişi şüpheli, bin 895 vatandaş ise sanık olarak işlem görüyor, 2 bin 952 kişi ise hüküm giymiş durumda.(Kaynak:Turkrus.com)

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ


TIES Awards Ceremony Best Media Partner Ödülü