ANTALYA’NIN YENİ BİR FUARI DAHA OLDU 'SATEF'


Halil ÖNCÜ'nün SATEF Fuarı izlenimleri..İZLEYİN!..

Antalya Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Seyahat Acenteleri ve Tedarikçileri(SATEF) Fuarı ilki olmasına rağmen büyük ilgi çekti. SATEF Fuarına Antalya’dan, Kapadokya’dan, İstanbul’dan, İzmir’den, Denizli’den ve ülkemizin diğer farklı bölgelerinden toplamda 92 seyahat acentesi ve tedarikçi firma katıldı. Antalya Gazetesi olarak bizde fuarı gezdik ve sektör temsilcilerinin görüşlerini aldık. Antalya’nın SATEF Fuarı ile yepyeni bir fuara daha kavuştuğuna dikkat çeken katılımcılar ve ziyaretçiler, gelecek yıllarda SATEF’in Antalya’nın çok önemli bir değeri ve markası olacağını söylediler.Fuar ciddi ilgi gördü!

Fuarın büyük ilgi ile karşılandığını bizde yerinde görüyoruz. Acenteler ve tedarik firmaları bir arada iş bağlantıları yapıp, görüş alışverişinde bulunuyorlar. Fuarın düzenlenmesinde büyük emekleri olan Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkanı Sefa Altınay ile karşılaşıyoruz. Fuarı ve kendisini ziyaretine gelen İllüzyon ve sihirbaz Aref’in de yanlarında olduğunu görünce hemen aklımıza “ Haydi AREF yap bir sihir de şu turizmdeki kara bulutlar dağılsın” demek geliyor içimizden…
Beklediklerinin üzerinde inanılmaz bir ilgi ile karşılaştıklarını ifade eden Sefa Altınay fuarı bize şöyle değerlendiriyor:

“Seyahat acentelerini ve Tedarikçileri kriz yaşadığımız günlerde bir araya getirdik ve onları buluşturduk.  Herkes, işlerinin gelişimi ile ilgili, iş geliştirme ile ilgili yeni konuları görüşebilme imkanı buldu. Burada yeni kontratlar yapıldı. Acentelerimizden çok olumlu tepkiler alıyoruz.  Protokolün büyük ilgisini gördük. Burada bir takım sürprizlerle de yaşadık. Özellikle Kuzey Afrika ve Ortadoğu’dan gelen Seyahat Acenteleri konseyi buradaydı. Tek tek stantlarımızı gezdiler. Fuar ciddi bir ilgi gördü. Önümüzdeki yıl fuarı daha yüksek bir katılımla tekrarlayacağız. Burada Antalya’ya yeni bir fuar kazandırdığımızı düşünüyoruz. Bu Antalya’nın fuarı. Antalya’nın böyle bir fuara ihtiyacı vardı. Seyahat Acentesi ve Tedarikçi buluştu. Şehir bu fuarla daha da çok turistle buluşacak. Emeği geçen, katkı koyan herkese teşekkür ediyorum”Çok güzel fikirler ile yeni ufuklara açılıyoruz!

Kesit Tur Standına uğruyoruz. Kesit Tur Genel Müdürü ve aynı zamanda Spor Turizmi Birliği Başkanı Ferit Turgut ‘tan fuar hakkında bilgiler alıyorum.
“Fuarda bulunma amacımız özellikle, tedarikçilerimiz ile yan yana olup, önümüzdeki sene müşterilerimize yeni ürünler sunabilmek adına görüş alışverişi yapmaktır. Çok güzel fikirler ile yeni ufuklara açılıyoruz. Bu fuardan çok memnunuz, iyi ki katılımışız”Fuarın fikir babası ile karşılaşıyoruz…

Bu arada SAYD’ın Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Engin Havacılık Turizm Seyehat Acentesi Şirket Sahibi Mehmet Gem’le karşılaşıyoruz. Mehmet Gem, bu fuarın gerçekleşmesinde isim babası olan bir kişi. Fuarın fikir babası olduğunu söyleyen  Gem bize hem fuarı hem de sezonu kısaca değerlendiriyor:

“Fuarın fikir babası benim. Dernek yöneticilerimiz ile oturup, bu fikri ilettiğimde onlarda çeşitli kurum, kuruluşlar ve son olarak da Agoras Fuarcılık ile durumu değerlendirmeye alıp,  bu fuarın gerçekleştirileceğine karar verdiler. Bizde hepimiz destek verdik. Fuarın amacı, toptancı, piyasaya ürün sunan seyahat acenteleri ile bu ürünü satın alan ve satan seyahat acentelerini buluşturmaktı.  Bunu yapmakla beraber ayrıca Antalya’nın turizm envanterini de çıkartmak adına bir katkı sunmaktı. Turizm 2016 yılı için hepimizin bildiği gibi çok sıkıntılı bir süreçte geçecek. Fuarda tedarikçiler ile acentelerin buluşmasında en azından maliyetlerinin de düşünmelerinde fayda olacağını görüyoruz. Fuar arzu ettiğimiz gibi ilk. Bizim için daha bir bebek. Belirli bir seviyeye getirmek için biraz daha çaba sarf etmemiz gerekiyor.  2016 yılı ve daha sonraki yıllar için turizm sezonunu da değerlendirecek olursak, çok ciddi sıkıntılar içinde olacağımız alenen ortada.  Bunun salgın haline gelmemsini arzu ediyoruz. İnşallah iyi bir sezon geçiririz”Birçok projeyi konuştuk ve çok sayıda kartviziti de cebimize koyduk!

Fuarda ilgi oldukça yüksekti. Çok sayıda turizmci, turizmin merkezi olan Antalya’da düzenlenen bu fuarda yerini alırken yapılan iş bağlantılarının yüksekliği de fuarın önemini ortaya koyuyordu. SAYD Yönetim Kurulu Üyesi ve PassoTur Sahibi Hamit Kuk da yaptığı açıklamada, “ Fuarın amacı Antalya’da hem seyahat acenteleri, hem de bu seyahat acentelerine tedarik sağlayan firmaları bir araya getirmek. Onların burada bir arada olup, yeni anlaşmalar sağlamalarını sağlamak istedik. Fuarın amacıma ulaştığını düşünüyorum. Çok yoğun bir ilgi ile karşılaştık” diyordu bizlere…
Antalya Rehberler Odası Başkanı Mehmet Ulusoy ise yaptıkları iş bağlantıları ile çok sayıda kartviziti ceplerine koyduklarını bize ifade edip, “ SATEF Fuarındayız. Kriz ortamında olmamıza rağmen insanların beklenti içinde olduğunu gördük. Çok cesaret verici güzel bir organizasyon. Burada tedarikçiler acenteler ile buluşuyor. Bizde rehberler odası olarak burada bir sürü kamu ve kurumla görüştük. Birçok projeyi konuştuk ve çok sayıda kartviziti de cebimize koyduk. Bence fuar ilk olması rağmen amacına ulaşmıştır” dedi.Kapadokya’dan fuara büyük ilgi!

Antalya olduğu kadar birçok farklı destinasyondan da katılımcılar dikkatimi çekti fuarda. Burada Antalya’dan sonra en çok katılım gösteren bölgeler arasında Kapadokya dikkatimizi çekti. Antalya-Kapadokya uçuşlarının başlaması ile büyük bir hareketlilik yaşayan iki bölge arasında yapılan anlaşmalar da dikkatlerden kaçmadı.

Kapadokya Ortahisar Özel Kültür Müzesi Yetkilisi Serkan Başar da söylediklerimizi tasktiklercesine açıklamalarda bulundu bizlere: “ Özellikle Antalya-Kapadokya uçuşları başladıktan sonra Antalya bizim için çok önemli bir destinasyon haline geldi.  Bizim çalıştığımız çok sayıda tur operatörünün merkezi de Antalya’da. SATEF fuarının ilkini yaşıyoruz ve bizde bu ilk de yer almak ve desteklemek istedik. İlk yıl olmasına rağmen SATEF’i başarılı buluyoruz. Önümüzdeki yıllarda da tekrar katılmayı düşünüyoruz”

Yine Kapadokya Motif Kültür Merkezi adına fuarda yerini alan Ozan Körükçü ise, “   Kapdokya’dan katılıyoruz. Kapadokya’da gelen misafirlerimize Sema Gösterileri organizasyonları yapmaktayız. Kısa şovlarla Mevlevi ayinleri düzenliyoruz. SATEF’e kartımla amacımız tedarikçilere ve acentelere, bölgede yapılan ilk fuar olması nedeniyle destek verip katılım sağladık. Bizim için iyi geçti. Yeni bir fuar olmasına rağmen iyi organize edildiğini düşünüyorum” dedi bizlere…

Fuarda yerini alan bir başka işletme ise Özdilek Park’tı. Özdilek Park olarak SATAF’de yerini aldıklarını ve fuarı desteklediklerini ifade eden Antalya Özdilek Park Sorumlusu Başak Ulus, yabancı turistleri çekmek adına fuarda acenteciler ve tedarikçiler ile işbirliği içerisinde olduklarını söyledi. Yaptıkları etkinlikleri duyurma imkânı da bulduklarını söyleyen Başak Ulus, bundan sonraki etkinliklerde de Antalya Özdilek park olarak gereken desteği vereceklerini ifade etti.Fuarda, Kelebek park fotoğraf çekilme mekanı oldu

Bu arada fuarda Antalya Kelebek Park’ın yaptığı stant ise adeta ilgi odağı oldu. Standın bir bölümünü bahçe havasına sokup, içine kelebekleri koyan Park işletmeleri gelen konukların fotoğraf çekme mekanı da oldu. Antalya Kelebek Park Danışmanı Barış Dursun da fuarı çok olumlu ve anlamlı bulduğunu söylerken, “ Bu fuar ile Seyahat acenteleri ve tedarikçiler bir araya geldiler. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi…

Antalya’nın İbradı Akseki bölgesinde alternatif turizm etkinliği yapan Ormana Aktif Kültürel ve Yaratıcı Turizm Kurucusu Aydın Özgüven’e uğruyoruz. Fuarın düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Özgüven alternatif turizmin en güzel örneklerinden birisini hayata geçirdiklerini ve büyük de ilgi gördüklerini söylüyor bizlere..

“Biz Ormana, İbradı, Akseki ‘de bir yatırım yapıyoruz ve yatırımız devam ediyor. Şu anda burada 22 kalacak odamız bulunuyor. Hedefimiz oda sayımızı 50’ye çıkarmak. Burada bir tane bağ evimiz var, turlara hizmet verebiliyoruz. Ayrıca kendimiz acenteyiz. Antalya ile Alanya arasındaki otellerden misafirlerimizi toplayıp günü birlik Ormana’ya getiriyoruz. Ormana’da altı beşik mağarası,  eylif’deki yılkı atlarını gösterip güzel de bir yöresel yemek yedirip geriye otellerine dağıtabiliyoruz”Birincisi olması adına hayli başarılı olduğunu görüyoruz!

Son olarak SAYD Genel Sekreteri Cengiz Yılmaz ile karşılaşıyoruz. Yılmaz uzun zaman düşündükten sonra bölgenin ihtiyacı olduğuna inandıkları bu fuarı hayata geçirdiklerini ifade ediyor:
“ Amacımız hizmet taşıyıcıları ile tüketim yapan seyahat acentelerini bir araya getirip, uzak mesafelerden dolayı görüşemeyen hizmet taşıyıcıları ile acenteleri, önümüzdeki dönem anlaşmalarını yapıp, yeni projeler yeni ufuklar, yeni birliktelikler oluşturmaktı. Turizmde daha profesyonel bir ortam hazırlamak amacındaydık. Bunu da sağladığımızı düşünüyorum. Birincisi olması adına hayli başarılı da olduğunu görüyoruz. Gelecek yıl daha kapsamlı daha geniş katılımlı, TÜSRAB’ın daha geniş dahil olduğu ikinci fuarımı yapmak için daha şimdiden hazırlıklara başladık”

Evet SATEF Fuarı bir ilkti. Daha bebekti ve emekleme dönemindeydi. Ancak şunu söyleyebilirim ki; bu fuar gelecekte büyüyerek devam edeceğine inanıyorum.