SEKTÖRÜ BİRLEŞTİREN FUAR: ANFAŞ FOOD PRODUCT!

SEKTÖRÜ BİRLEŞTİREN FUAR: ANFAŞ FOOD PRODUCT!
Türkiye'nin en geniş kapsamlı Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı Anfaş Food Product, Antalya Expo Center'da 23. kez kapılarını açtı.turizmdosyasi.com olarak, Antalya Expo Center'da 10 – 13 Şubat 2016 tarihleri arasında düzenlenen uluslararası ihtisas fuarı Anfaş Food Product Fuarını gezdik ve sektörün nabzını ölçtük.Antalya’da turizmin gelişmesi adına Fuarlar ve kongrelerin oldukça önemli bir yeri olduğu gerçek. Adını daha çok turizm ile duyuran Antalya gerçekleştirdiği ve bundan sonra gerçekleştireceği Fuar organizasyonları ile de dikkat çekecek.Her geçen yıl yükselen bir grafikle Anadolu, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerindeki Oteller, Restoranlar, Fast-Foodlar, Barlar, Kafeteryalar, Pastane Zincirleri, Süper Marketler, Gıda Toptancıları, Üniversiteler, Okul Kantinleri, Resmi Kurumlar, Hastaneler, Yurtlar, Orduevleri, Öğretmenevleri, Vilayet evleri, Hakim evleri, Yemek Fabrikaları ve Tüm Yiyecek İçecek Profesyonellerinin iş bağlantıları kurmak için tercih ettikleri uluslararası ihtisas fuarı Anfaş Food Product’ındaydık.
Türkiye’nin en geniş kapsamlı Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı olma özelliği taşıyan 23. Uluslararası Anfaş Food Product, yabancı alım heyetleri aracılığıyla Türk firmaların ihracat oranını da arttırması ile göz doldurdu. Katılan firmaların stantlarında ürünlerini sergilediği fuarda, yerli ve yabancı firmalar ikili iş görüşmeleri de gerçekleştirdiler.  Gerçekleştirilen görüşmelerde birçok anlaşma sağlanırken, Antalya ekonomisine ve  ülke ihracatına da katkıda bulunuldu.Yaşanan kriz Fuar’da en çok konuşulan başlık!

Son dönem yaşanan kriz ile birlikte moralin olmadığı bir ortamda gerçekleşen fuar sektör paydaşlarını da bir araya getirdi. 23. Uluslararası Anfaş Food Product Fuarına yurt dışından da büyük ilgi dikkatlerden kaçmadı.  Almanya, Azerbaycan, Brezilya, Bulgaristan, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, Gürcistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, ABD,  İtalya, Japonya, Katar, Kazakistan, KKTC, Kosova, Makedonya, Malezya, Mısır, Moldova, Pakistan, Romanya, Suudi Arabistan, Ürdün olmak üzere toplam 26 ülkeden ziyaretçiler ve Ekonomi Bakanlığı alım heyeti de fauarı ziyaret ederken, toplam ziyaretçi sayısının 45 bini bulduğu da yetkililer tarafından bizlere iletildi.

Fuarda Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED), Akdeniz Aşçılar Birliği ve Manavgat Aşçılar Derneği, geleneksel hale getirdiği 'Bakliyatlı Ürünler İle 7 Bölge Lezzet Günleri'ni düzenlerken, barmenlerin yarışması da büyük ilgi çekti. Mutfak şefleri ve geleceğin aşçıları ile barmenlerin şovları alkışlanırken, ilginin yüksek olması da gözlerden kaçmadı.Türkiye Lezzet Hareketi Başkanı ile fuarı değerlendirdik

Fuarı gezerken Türkiye Lezzet Hareketi  Başkanı Vasfi Pakman ile karşılaştık. Vasfi Pakman ile yıllardır süren bir dostluğumuz var. Değerli büyüğüm Pakman halen Milliyet Gazetesi ilavesi olan “Milliyet Lezzet” gazetesinin de genel yayın yönetmenliğini yapıyor. Dünyanın dört bir yanında bu tip fuarlara katılan Gurme Vasfi Pakman’a fuarın nasıl geçtiğini ve izlenimlerini soruyorum:
“ Yayınlamış olduğumuz Lezzet gazetemiz fuarın açıldığı güne denk geldi. Gördüğüm kadarı ile Gastronomi ile ilgili ne varsa, yiyecek içecekten etkinliklere kadar bu konunun aktörleri hepsi buradalar. Birleştirici bir fuar. Ve Anadolu’nun birçok şehrinden gelen tedarikçiler, satın almacılar, aşçılar gördüm. Bu da çok hoşuma gitti. Hatta Anadolu’nun birçok bölgesinde adını duymadığım yeni üreticilerin sektöre girmiş olmasını burada memnuniyetle gördüm. İnşallah bu kardeşlerimiz sadece yörelerinde değil, Türkiye genelinde de başarılı olurlar. Hatta Avrupa’ya ihracat yaparlar. Gayet geniş kapasitelerle çok modern tesisler kurulmuş. Bunları burada tanıma fırsatı buldum. İnşallah seneye de bu fuar bu kalitesinden devam eder”Tahsildaroğlu yeni ürünü süt Damlasını Antalya’da tanıttı

Fuarda her fuarda karşılaştığımız çok değerli ağabeyim Tahsildaroğlu Süt Ürünleri San.ve Tic.A.Ş Bölgeler Müdürü Ahmet Köse'nin hem peynir ikramlarını tattık hem de firma hakkında çalışmaları hakkında bilgiler aldık.
“Antalya’da her yıl düzenlen bu fuara firma olarak katılmaya özen gösteriyoruz. Firmamızın imajı ve yeni ürünlerimizi tanıtmak adına buradayız. Bundan sonrada katılmaya çalışacağız. Tahsildaroğlu yeni bir ürün olarak süt damlası adına bir peynir üretti. İnek sütünden yapılıyor. Türkiye’de tüm mağazalarda ve otel gruplarında çok yoğun bir talep görüyor. Şu anda fabrikamızda gelen talepler ile ikinci makinemiz de devreye soktuk”Otellere ve marketlere hitap eden bir fuar!

KKTC’de bu fuarda yerini almış. Kıbrıs Market ve Süpermarketler Birliği Başkanı Darcan Mehmetçik de, Anfaş Food Product’a ilk kez katıldıkalrını belirterek, fuarın çok güzel geçtiğini söylüyor.

Türk insanlarının yemek kültürüne karşı özel bir ilgisinin olduğunu dile getiren Mehmetçik, “Otellere ve marketlere hitap eden bir fuar. Birçok firma ile görüştüm. Toptancılık ve perakendecilik ayrı bir sektör ama güzel bağlantılar kurduk. Burada sucuk ve pastırma firması ile güzel bir bağlantı kurduk bir de anında dondurma çıkaran bir makine çok ilgimizi çekti. Önümüzdeki yıl da gelmeyi planlıyoruz” dedi.Fuarda Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçilerin yanı sıra bölgemizde yer alan otel temsilcilerinin de olduğunu gördük. Kemer’de yer alan Bona Dea Otellerinin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Pelit ve departman müdürleri, Manavgat  Çolaklı’da yer alan VON Hotels’in Operasyon müdürü Osman Bakar, Deniz Buklet Satış ve Pazarlama Müdürlerinden Mert Doğanay ile Topkapı Palace ve Kremlin Palace Genel Müdür Yardımcısı Serdar Çavuşoğlu ile de ayak üstü fuarı değerlendiriyoruz. Bu tip fuarların Antalya için ve sektör için bir şans olduğunu ifade eden turizmciler, Antalya’nın fuar sayınsın artması ile bölgenin de canlılık kazanacağını ifade ediyorlar bizlere…

Süral Su-Perge Bira’nın Genel Müdürü Mehmet Tosun’dan fuar değerlendirmesi alıyorum. Otelci ve sektör temsilcileri dışında vatandaşların fuara daha çok ilgi gösterdiklerini ve fuarın bu noktada istenilen noktaya gelemediğini bizlere söyleyen Tosun “ Fuarda vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle sektör temsilcileri ile görüşmekte biraz zorlanıyoruz. ANFAŞ Fuar yetkililerinden zaman zaman sezon başında ve sezon içinde bu konularda görüşmemizde fayda olacağını düşünüyorum. Bu konuda fikir alışverişinde bulunmakta yarar olacaktır”Kamu ve özel sektör işbirliğinde daha büyük boyutlara taşınabilir!

Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş. (ANFAŞ) Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan eski Ak Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak da son dönem fuar kenti Antalya imajı için yoğun çalışan isimlerden bir tanesi.. Özellikle Ankara Antalya bağlantıları ve yeni fuar organizasyonları için tüm ekip ile birlikte gecesini gündüzüne katan Badak da büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını belirtiyor.

Bu organizasyonların kamu ve özel sektör işbirliğinde daha büyük boyutlara taşınabilecek potansiyele sahip olduğunu söyleyen Badak, gıda fuarının her yıl 50 bin yurtiçinden, 50 bin yurtdışından ziyaretçiyi ağırlama potansiyeline sahip olduğuna da dikkat çekiyor.